Maszyna do szycia

Autor: seritus
11 lipca 2006

Maszyna do szyciaPierwsze próby zbudowania maszyny do szycia podejmowano już 250 lat temu. Jednak próby te były bardzo nieudane i przez następne 80 lat odzież była szyta tylko przy użyciu igły i nici.

Pierwszą użyteczną maszynę skonstruował w 1830 roku francuski krawiec B. Thimonnier. Bardzo podekscytował się on swoim wynalazkiem, spodziewając się szybkich i krociowych zysków. Z własnej inicjatywy zbudował 80 sztuk tego urządzenia, których postanowił użyć do szycia mundurów dla wojska. Interes szedł nieźle, mimo że maszyny były nieporęczne, a wykonywane przez nie szwy szybko się pruły, nie mówiąc o bardzo dużym zużyciu nici.

Kłopoty krawca rozpoczęły się z chwilą, gdy wieść o sukcesie nowej technologii rozniosła się wśród innych producentów odzieży. Obawiając się konkurencji, zniszczyli oni warsztat, a samego wynalazcę pod groźbą śmierci zmuszono do opuszczenia Paryża. Thimonnier nie załamał się takim obrotem sprawy i do końca życia udoskonalał swój wynalazek. Cały czas wierzył, że uda mu się zbić fortunę. Jednak umierając, był bardzo ubogim człowiekiem.

W 1885 roku Amerykanin Elias Howe zbudował maszynę do szycia przeznaczoną do pracy w fabrykach odzieży. Urządzenie nie nadawało się jednak do zszywania dzianiny, nie można było swobodnie manewrować tkaniną i tworzyć szwów krzywoliniowych. Ten problem rozwiązał dopiero Amerykanin, Isaac Merrit Singer. W 1852 roku skonstruował on pierwszą maszynę do szycia, przeznaczoną do użytku domowego. Wynalazek Singera szybko zdobył uznanie amerykańskich klientów ze względu na niską cenę. W niedługim czasie maszyny Singera pojawiły na całym świecie.blog comments powered by Disqus