Komputer dla laików

Autor: Falcon
20 listopada 2003

Uwaga! Tekst przeznaczony dla zupełnych laików w temacie komputerów.

Wiele osób uważa komputer za siwą skrzynkę z migającymi lampkami. Według nich obsługa komputera jest niewyobrażalnie trudna, a zrozumienie zasad jego działania - niemożliwe. Jednak prawda jest inna. Zacznijmy od początku...

Wierzcie lub nie, ale historia komputerów rozpoczyna się w 1623 r., kiedy to Wilhelm Schickard, profesor matematyki i astronomii z Uniwersytetu w Tybindze, w liście do astronoma Johanna Keplera załącza rysunek zegara, który może wykonać 4 operacje arytmetyczne i wyciągnąć pierwiastek kwadratowy. Był to projekt pierwszego komputera. Od tamtej pory prędkość realizacji nowych koncepcji wciąż się powiększała, aż do dzisiejszego kształtu.

Wracając do zasad działania tajemniczej "siwej skrzynki". Wewnątrz niej znajduje się szereg podzespołów zbudowanych w większości z płytek krzemowych (krzem jest bardzo odpornym materiałem, dzięki czemu doskonale nadaje się do produkcji części komputerowych). Do najważniejszych podzespołów należą:

  • Płyta główna - nie bez powodu od niej zaczynam, to na niej umieszczone są pozostałe podzespoły.

  • Procesor - jest to serce komputera. Wygląda jak mała blaszka z logiem firmy przez, którą została wyprodukowana. Ten kawałek metalu (właściwie to krzem jest pół-metalem) dokonuje wszelkich obliczeń i w największym stopniu wpływa na szybkość komputera.

  • Karta graficzna - to płytka większych rozmiarów niż procesor. Odpowiada za grafikę (wszystko to, co pokazuje się na ekranie monitora). Im lepsza karta, tym lepszą jakość możemy osiągnąć.

  • Karta dźwiękowa - jak sama nazwa wskazuje odpowiada ona za to, co wydobywa się z głośników.

  • Następnym ważnym elementem "blaszaka" jest dysk twardy, który już nie znajduje się na płycie głównej. Na dysku przechowywane są informacje zapisane w komputerze.

Skoro już mowa o dysku należy wspomnieć także o pamięci komputera (RAM i ROM). ROM [(ang.) Read Only Memory = Pamięć Tylko do Odczytu - przyp. cierzy] jest to pamięć stała. Na niej przechowane są informację na stałe zawarte w pamięci komputera. Zwykły użytkownik nie ma do nich dostępu. Pamięć ROM posiada oddzielne zasilanie (bateryjka), które działa nawet po odłączeniu od prądu.

Pamięć RAM [(ang.) Random Access Memory = Pamięć z Dostępem Bezpośrednim - przyp. cierzy] to z kolei pamięć, do której dostęp ma każdy użytkownik "blaszaka". W czasie działania komputera informacje z dysku twardego i ROM-u przegrywane są na pamięć RAM. Po wyłączeniu komputera pamięć RAM jest kasowana. Pamięć, zarówno RAM, ROM jak i pamięć dysku twardego mierzymy w bajtach:

  • 1024 bajty = 1 kilobajt

  • 1024 kilobajty = 1 megabajt

  • 1024 megabajty = 1 gigabajtowi

Komputer każdą informację przetwarza na liczby. Żeby było ciekawiej nie liczy on w systemie dziesiętnym (od 0 do 9, reszta liczb to kombinacje tej dziesiątki). Każdy komputer liczy w jednym z dwóch systemów: dwójkowy (kombinacje 0 i 1) bądź w szesnastkowym (od 0 do 9, a dalej A to 11, B to 12 i tak do F).

Komputer byłby bezużyteczny bez oprogramowania, które we właściwy sposób wykorzystuje możliwości komputera. Istnieje również wiele programów mających na celu ułatwienie pracy z komputerem. Do tworzenia owych programów (i stron internetowych) służą języki programowania. Jest ich wiele i każdy ma nieco inne możliwości i przeznaczenie (np. HTML [(ang.) HyperText Markup Language - przyp. cierzy] najczęściej służy do tworzenia stron w sieci).

Kluczem do zrozumienia jest wiedza i poznanie. Komputer składa się z wielu części, z których często nie zdajemy sobie sprawy, obserwując jedynie efekt całości. Mam nadzieję, że ten tekst skłoni Czytelnika do lepszego poznania swojego PC-ta.blog comments powered by Disqus