Adrenalina wciąga - psychotest

Autor: materiały prasowe
25 czerwca 2009

Strach należy do tego rodzaju emocji, których najchętniej chcielibyśmy uniknąć. Jednak są ludzie, u których potrzeba podejmowania ryzyka i przeżywania lęku jest na tyle silna, że są w stanie narazić na niebezpieczeństwo swoje zdrowie i życie.

Rafting, nurkowanie, spadochroniarstwo czy wspinaczka górska to sporty ekstremalne, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem również w Polsce. Ale są osoby, które szukają jeszcze większych emocji. Jedną z nich jest Gethin Jones - gospodarz nowego programu Łowcy grozy nadawanego na Discovery Science. Wraz z grupą amatorów ekstremalnych wrażeń, zjawia się wszędzie tam, gdzie szaleją tornada, lawiny, erupcje wulkanów lub śmiertelnie niebezpieczne pioruny. Dlaczego bohaterowie programu świadomie poszukują sytuacji, w których będą odczuwać strach?

Badania przeprowadzone na grupie miłośników sportów ekstremalnych wykazały, że aktywności związane z podejmowaniem ryzyka zwiększają wydzielanie się w organizmie norepinefryny i epinefryny, substancji chemicznych odpowiedzialnych za przeżywanie stanu euforii. Psycholog Anna Białous* tłumaczy: Kiedy pojawia się lęk, szybko wzrasta pobudzenie całego organizmu. Wraz z nim rośnie intensywność przeżywanych emocji. Osoby, które uwielbiają mocne wrażenia, potrafią wykorzystać strach do tego, by podwyższyć poziom swojego pobudzenia, dzięki któremu osiągają stan euforii. Przeważnie osoby, które decydują się na podjęcie ryzyka mają jego świadomość i posiadają wysoki poziom odpowiednich umiejętności - przeszły wcześniej specjalistyczne kursy. Są przekonani o swoich umiejętnościach radzenia sobie nawet w bardzo niebezpiecznych sytuacjach, stąd nie odczuwają zbyt dużego strachu. Przeżywają raczej satysfakcję i zadowolenie, że zdołali wykonać trudne zadanie. Oczekiwanie, że uda im się zrealizować wyznaczony cel jest także dodatkowym czynnikiem sprzyjającym podejmowaniu niebezpiecznych działań.

Pasjonaci sportów ekstremalnych, z czasem podnoszą poziom ryzyka. Skłonność ta uwidacznia się wraz ze wzrostem ich kompetencji, bowiem warunkiem pojawienia się lęku, a co za tym idzie niezbędnego pobudzenia jest pewien poziom niepewności. Aby wzrosło pobudzenie, poziom odczuwalnego zagrożenia musi wzrosnąć - mówi Anna Białous. Mogłoby się wydawać, że wielbiciele mocnych wrażeń stale narażają własne zdrowie i życie, jednak z ich perspektywy niebezpieczeństwo wcale nie jest tak ogromne. Miłośnicy ekstremalnych emocji będąc świadomymi zagrożenia, mając profesjonalne przygotowanie i poczucie, że potrafią sobie poradzić w trudnej sytuacji, traktują ryzyko, jako element niezbędny do osiągnięcia szczęścia.

Czy jesteś łowcą niebezpieczeństw? Czy pociąga Cię strach i ryzyko?

Wykonaj psychotest i dowiedz się.

Skoncentruj się na swoim sposobie działania. Postaraj się szczerze ustosunkować do poniższych stwierdzeń. W tym celu przy każdym zdaniu zakreśl literę, która najdokładniej określa Twoje rzeczywiste zachowania i postawy.

Wybierz i zapisz sobie odpowiedź (lub wydrukuj stronę i zakreśl):

A - jeśli z danym stwierdzeniem zdecydowanie się zgadzasz
B - jeśli zgadzasz się tylko częściowo
C - jeśli zdecydowanie się nie zgadzasz

1. Stąpam tylko po pewnym gruncie, na wycieczce w górach nie dam się namówić na zwiedzanie nieoznaczonych szlaków.

a.
b.
c.

2. "Zdrowie" jest jedną z ostatnich pozycji na mojej liście wartości.

a.
b.
c.

3. Jestem smakoszem i lubię egzotyczne potrawy (pod warunkiem, że wiem co jem i na pewno mnie to nie zabije).

a.
b.
c.

4. To co dla jednych jest szczytem ryzyka...dla mnie jest małym pagórkiem.

a.
b.
c.

5. Lubię odkrywać nieznane lądy, mając mapę i przewodnik w ręku.

a.
b.
c.

6. Często posuwam się do granic swoich możliwości i krzyczę "Jeszcze!"

a.
b.
c.

7. Dobrze opisują mnie słowa piosenki "Nie poganiaj mnie, bo tracę oddech".

a.
b.
c.

8. Wakacje pod gruszą trzeci rok z rzędu? Czemu nie. Znane i lubiane miejsca darzę sentymentem.

a.
b.
c.

9. Nie boję się trudnych wyzwań, jak trzeba, potrafię być jak King Bruce Lee, karate mistrz.

a.
b.
c.

10. Zdecydowanie preferuję towarzystwo misia pandy niż tygrysa bengalskiego.

a.
b.
c.

11. Nie lubię pchać się przed szereg.

a.
b.
c.

12. Czuję nieopisaną przyjemność, gdy robi się niebezpiecznie.

a.
b.
c.

Pytanie

a

b

c

1

0

1

2

2

2

1

0

3

1

0

2

4

2

1

0

5

1

0

2

6

2

1

0

7

0

1

2

8

1

0

2

9

2

1

0

10

0

1

2

11

0

1

2

12

2

1

0

Jeśli otrzymałeś wynik w przedziale 0 - 8 punktów oznacza to, że jesteś typem:

PRZEZORNYM (ZAWSZE UBEZPIECZONYM)

Osoby przezorne lubią spokój, dlatego nie najlepiej czują w środowisku pełnym "burz i zawirowań". Preferują zazwyczaj schematyczne i rutynowe działania. Nie lubią zmian. Dążą do stabilności i poczucia bezpieczeństwa. Cenią sobie przewidywalność we wszystkim, co robią. W większości sytuacji odczuwają niechęć do podejmowania ryzyka, dlatego też często mogą mieć problemy z podjęciem decyzji. Niezbyt dobrze znoszą presję czasu. Nie lubią "bezsensownie" się narażać. Źle się czują w sytuacji niepewności, ponieważ zazwyczaj wolą mieć wszystko zaplanowane i dobrze przygotowane.

Jeśli twój wynik mieści się w przedziale 8 - 16 punktów to znaczy, jesteś typem:

ODWAŻNYM, ALE ZRÓWNOWAŻONYM

Osoby te są ciekawe nowych zjawisk, bywają odważne i kreatywne. Aktywnie poszukują nowych doświadczeń, jednak cenią sobie także spokój i równowagę. Osoby te nie boją się nowych i trudnych wyzwań, ale muszą mieć czas i możliwość przygotowania się do ich realizacji. Lubią czuć, że znają standardy danego działania. Lubią ryzyko, ale tylko wtedy gdy jest umiarkowane. Mocne doznania? Tak, ale kontrolowane!

Wynik w przedziale 16 -24 świadczy o tym, że jesteś:

ŁOWCĄ NIEBEZPIECZEŃSTW ( RYZYKANTEM)

Ryzykanci kochają nowe wyzwania. Dla nich życie to wielka przygoda. Uwielbiają ciągły ruch i niepokój. Trudno jest im znieść nawet chwilową stagnację i rutynę. Nudzą ich działania powtarzalne. Często są twórcami przełomowych zmian, podejmują innowacyjne działania. Uwielbiają dreszczyk emocji w jak największej częstotliwości. Nie wyobrażają sobie życia, bez mocnych wrażeń. Kochają sporty ekstremalne. Chętnie podejmują się nowych wyzwań. Nieustannie potrzebują silnych bodźców. Są to soby niespokojne, często chaotyczne. Uwielbiają podróże. Ryzyko i presja czasu mobilizuje je do działania.

Bardzo wysoki wynik, może oznaczać tendencję do brawury i lekkomyślności.

 

Informacja o ekspercie, który przygotował test:

*Anna Białous - psycholog, psychoterapeuta, trener umiejętności społecznych. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Aktualnie pracuje w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej SGGW oraz Centrum Psychoterapii "Tredo".

Discovery Science

Discovery Science prezentuje najciekawsze zagadnienia z dziedziny nauki i technologii. Kanał przybliża największe projekty technologiczne, pokazuje interesujące kierunki badań, bawiąc przy tym widzów ciekawymi gadżetami i nowinkami. Discovery Science przedstawia przełomowe odkrycia i proponuje praktyczne zastosowania najnowszych technologii a wszystko w sposób zrozumiały, przyjazny, a czasami nawet zabawny. Śledząc Discovery Science widzimy, w jaki sposób nauka i technologia wpływają na nasze życie oraz jaką rolę mogą one odegrać w przyszłości. Oferta stacji pomaga widzom znaleźć odpowiedzi na pytania" co?" "jak?" i "dlaczego?", rzetelnie przekazując wiedzę.

 

Kanał nadaje 24 godziny na dobę i dostępny jest na polskim rynku od 1999 roku. Oferta programowa stacji zawiera treści poświęcone tematyce ekologii, kataklizmom i największym katastrofom, współczesnej inżynierii i technologii, jak również znane i popularne serie z gatunku pop-science. Discovery Science wzbogaca wiedzę, przykuwa uwagę i bawi. Na kanale znaleźć można takie serie jak m.in. Brainiac, Spojrzenie w przyszłość, Jak to jest zrobione, Ekopolis.

Łowcy grozy (ang.: Danger Hunters)

Premiery: czwartek, 2 lipca o godz. 22:00
Emisja kolejnych odcinków: czwartki o godz. 22:00

Zostań nałogowym poszukiwaczem emocji - skok adrenaliny gwarantowany.

Adrenalina uzależnia - mamy na to dowody! Gethin Jones - gospodarz nowego programu Łowcy grozy, przedstawi nam najbardziej ekstremalne, naturalne zjawiska świata oraz wielbicieli niebezpiecznych sytuacji. Poznamy jedne z najbardziej zdradliwych sił przyrody z wyjątkowo bliskiej odległości.

Gethin na własnej skórze poczuje potworną siłę huraganu na Karaibach, spotka się z grupą wielbicieli śniegu w Nowej Zelandii, którzy stają na drodze lawiny, żeby w pełni doświadczyć potęgi tego zjawiska i lepiej je zrozumieć. Znajdzie się też w przerażającej bliskości wybuchającego wulkanu w dziś już zniszczonym mieście Chaiten w Chile. Będzie świadkiem spektakularnych burz, jakie natura potrafi zgotować w cieszącej się złą sławą tzw. Alei Błyskawic na Florydzie. Gethin znajdzie się też w towarzystwie nieustraszonych surferów, którzy wyszukują największe fale na świecie.

By znaleźć się w tych niebezpiecznych miejscach, Gethin towarzyszy grupie obsesyjnych amatorów ekstremalnych emocji, którzy zjawiają się wszędzie tam, gdzie szaleją tornada, lawiny, erupcje wulkanów lub śmiertelnie niebezpieczne pioruny. Podczas gdy normalni ludzie szukają schronienia, Gethin Jones i jego koledzy bez chwili wahania wkraczają do strefy zagrożenia.

Gethin Jones podążając za grupą nałogowych poszukiwaczy emocji będzie ryzykował życiem i zdrowiem, aby poznać siłę tornada, palącą moc wulkanu oraz otchłań fal oceanu.blog comments powered by Disqus