Pogrzebana flota

26 lipca 2008

Bartosz Nowacki

Kolejne świadectwa dramatu sprzed 442 lat, który rozegrał się u wybrzeży Gotlandii.

Bałtyk zazdrośnie strzeże swych tajemnic. Powoli jednak odsłania ślady krwawych bitew, które w XVI i XVII wieku toczono na jego wodach. Fascynujące badania prowadzi się obecnie u zachodnich wybrzeży Gotlandii, na wprost miasta Visby, gdzie w lipcu 1566 roku, podczas północnej wojny siedmioletniej, doszło do jednej z największych katastrof w historii bałtyckich wojen.

Gdy w 1558 roku armia Iwana Groźnego pokonała wojska litewskie i zdobyła portową Narwę, Rosja uzyskała dostęp do Bałtyku. Nową sytuację próbował wykorzystać król szwedzki Eryk XIV, który w 1562 roku ogłosił, że handlować z Narwą mogą jedynie kupcy szwedzcy, fińscy i estońscy, a pozostali tylko jeśli zapłacą Szwecji myto za przewożone towary. Flota szwedzka rozpoczęła blokadę Bałtyku i bezlitośnie zajmowała statki handlowe (głównie duńskie i niemieckie z Lubeki), które nie chciały się podporządkować tym ograniczeniom.

Narastający konflikt doprowadził w 1563 roku do wybuchu wojny między Szwecją a koalicją Danii i Lubeki. Wrogie floty starły się w lipcu 1566 roku na północ od Olandii. Obie strony poniosły dotkliwe straty – zginął m.in. duński dowódca – ale żadna nie zdobyła wyraźnej przewagi. Gdy rozpoczął się sztorm, przerwano walkę, okręty szwedzkie schroniły się między wysepkami swojego wybrzeża, zaś duńskie i lubeckie obrały kurs na najbliższe terytorium duńskie – Gotlandię. Niemcy chcieli początkowo płynąć do Gdańska, by naprawić uszkodzenia. Jednak decyzję pozostawiono Duńczykom, a ci uznali, że najpierw należy z honorami pochować poległego dowódcę.

Flota duńsko-lubecka dopłynęła do Visby i pomimo zagrożenia, jakie niosło skaliste dno, 39 okrętów zarzuciło kotwice na wprost murów miasta. Gubernator Gotlandii i kapitanowie okrętów obawiali się powrotu złej pogody, ale duński admirał zlekceważył zagrożenie. Następnego dnia odbył się uroczysty pogrzeb duńskiego dowódcy. Załogi powróciły na okręty. Flota miała opuścić Gotlandię następnego ranka, ale nocą rozpętał się sztorm. Miotane falami okręty zrywały się z kotwic, a wiatr spychał je w stronę skał. Tymczasem załogi bezskutecznie próbowały skierować jednostki na morze. Poranek ukazał mieszkańcom Visby straszliwy widok – brzeg zasłany był zwłokami i szczątkami okrętów. Zatonęło 12 jednostek duńskich i trzy lubeckie, zginęło około 5–7 tys. ludzi. W ciągu kilku lat po katastrofie z dna morskiego wydobyto m.in. 50 dział, którymi zbrojono nowe okręty, ale strata ponad jednej trzeciej floty i wielu marynarzy osłabiła sojuszników i zaważyła na wyniku wojny. Przez kolejne 400 lat nie prowadzono dalszych poszukiwań w miejscu katastrofy.

Zainteresowanie podwodnymi badaniami archeologicznymi na Bałtyku rozbudziło dopiero wydobycie w 1961 roku wraka galeonu „Waza” [patrz: Lars-Åke Kvarning „Wydobycie »Wazy«”; Świat Nauki, grudzień 1993] i upowszechnienie sprzętu do nurkowania. W latach sześćdziesiątych podjęto m.in. poszukiwania zatopionych okrętów floty duńsko-lubeckiej. Znaleziono na przykład srebrną łyżeczkę z wyrytym herbem i inicjałami J.U.T. – jej właścicielem był prawdopodobnie Jens Truidson Ulfstand, kapitan duńskiego okrętu „Hannibal”.

Na początku lat osiemdziesiątych nieopodal Krusmynta­går­den, na północ od Visby, zlokalizowano szczątki kolejnego okrętu. Na odcinku kilkuset metrów, równolegle do wybrzeża, na dnie leżały żelazne, ołowiane i kamienne kule armatnie oraz resztki żelaznego działa z drewnianym łożem. Wydobycie zabytków zajęło nurkom sześć lat. Największym sukcesem było znalezienie 233 srebrnych niemieckich monet i rękojeści srebrnego sztyletu. Przedmioty te wskazywałyby, że odkryte szczątki to pozostałości lubeckiego okrętu „Morianen” albo „Jozue”. Dalsze badania jednak przerwano, gdy zabrakło pieniędzy na konserwację wydobywanych zabytków.

Eksploracja akwenu na szerszą skalę stała się możliwa dopiero z chwilą, gdy firma Nord Stream – ciągnąca po dnie Bałtyku gazociąg północny – zgodziła się sponsorować badania HUMA (Heritage Underwater Maritime Archaeology). Największym sukcesem pierwszego sezonu poszukiwań było wydobycie 20 września 2007 roku, na północ od Visby, XVI-wiecznego działa pochodzącego z jednego z zatopionych okrętów. Jest to broń wczesnego typu – lufę wykonano z długich, kutych żelaznych listew, spiętych żelaznymi pierścieniami. Armata była osadzona w drewnianym łożu (lawecie) i miała wyjmowaną komorę nabojową. W XVI wieku dział tego typu używano zarówno na okrętach, jak i na lądzie. W porównaniu z innymi znalezionymi w Szwecji, to wydobyte nieopodal Visby było bardzo długie – z komorą nabojową liczyło około 4.3 m, a wraz z lawetą – 5 m. Zachowały się jego lufa i drewniane łoże, komora nabojowa i koła zaginęły.

Drugi sezon podwodnych badań rozpoczęto 19 maja bieżącego roku. Już pierwszy dzień przyniósł sensacyjne odkrycie – na stanowisku Kopparsvik, na południe od portu w Visby, znaleziono ważącą 90 g złotą łyżkę. Była ona prawdopodobnie własnością kapitana jednego z duńskich okrętów. Dzięki inicjałom wyrytym na główce będzie można go zidentyfikować. Poza tym nurkowie lokalizują i dokumentują inne szczątki okrętów floty duńsko-lubeckiej. Z dna morza wydobywają m.in. monety i drobne przedmioty należące do załogi, które dają coraz pełniejszy obraz życia marynarzy pływających po Bałtyku w XVI wieku.

Świat Nauki - 204 - (8/2008)

Redaktor naczelny: Joanna Zimakowska
Wydawnictwo: Prószyński Media
Tytuł: Świat Nauki
Data wydania: 8/2008
Liczba stron: 88+4
Format: 205x275
Cena z okładki: 11.99


blog comments powered by Disqus