Glider z "Nausiki" już lata w rzeczywistości

7 sierpnia 2016

Pamiętacie niezwykły glider - ni to szybowiec, ni to paralotnię z anime Nausicaa z Doliny Wiatru? Japoński pasjonat odtworzył go w rzeczywistości - i lata!

W anime z 1984 roku Nausicaa latała na Moewe, urządzeniu przypominającym szybowiec i paralotnię z napędem odrzutowym (czym napędzanym? Nie wiadomo). 

W 2003 roku w Japonii stworzono miniaturową wersję glidera. Nazwano je OpenSky i było projektem... artysty, Kazuhiko Hachiyi. Od 2006 roku mężczyzna postawił sobie za cel stworzenie pełnowymiarowej, zdatnej do użytku wersji Moewe/OpenSky. 

W lipcu udało się odnieść ogromny sukces. OpenSky zaprezentowano na Hokkaido w Parku Powietrznym Takikawa. Nie dość, że maszyna uniosła się w powietrze, to jeszcze z pilotem na pokładzie!

Urządzenie nie jest jeszcze doskonałe: czas lotu jest krótki, jest neistabilne, a do startu potrzeba pomocy innych ludzi, ale daje to nadzieję na to, że możemy zyskać bardzo ciekawy środek powietrzebgo, krótkodystansowego transportu. A wszystko dzięki filmowi Hayao Miyazakiego!

blog comments powered by Disqus