"Groza w kulturze polskiej" - najnowsza książka Stowarzyszenia Trickster

8 lutego 2016

Jakie są wampiry znad Wisły? Jak w Polsce postrzegamy filmy snuff? I dlaczego tak bardzo baliśmy się golarza Filipa z filmowych adaptacji Pana Kleksa? O tym wszystkim piszą autorzy, których teksty złożyły się na Grozę w kulturze polskiej. To najnowsza publikacja Stowarzyszenia Trickster, którą od dziś można pobrać bezpłatnie z internetu.

Groza w kulturze polskiej jest piątym wydawnictwem Stowarzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej Trickster. Złożyły się na nią teksty naukowców z całej Polski, którzy w 2014 r. spotkali się we Wrocławiu, by dyskutować o polskiej grozie.

Publikacja powstała pod redakcją członków stowarzyszenia – Roberta Dudzińskiego, Kamili Kowalczyk i Joanny Płoszaj. Recenzji naukowej podjęła się dr Halina Kubicka, filolożka, specjalistka od literatury popularnej.

Publikację tworzy 16 tekstów naukowych opisujących najróżniejsze aspekty polskiej grozy. Znajdziemy tam m.in. analizę grozy w twórczości Andrzeja Sapkowskiego, przegląd polskich bohaterów wampirycznych, wstęp do twórczości Łukasza Orbitowskiego, opis polskich wizji filmów snuff, grozy w polskim teatrze lalek czy w filmowych adaptacjach Pana Kleksa. Dowiemy się też m.in., jak polska prasa przedwojenna przedstawiała Borisa Karloffa i Belę Lugosiego, najbardziej rozpoznawalne gwiazdy ówczesnego kina grozy i na czym polega architektura grozy w prozie Zdzisława Beksińskiego.

Tom od dziś jest dostępny na stronie internetowej stowarzyszenia. Można go stamtąd pobrać za darmo. Stowarzyszenie promuje bowiem ideę wolnego dostępu do nauki.

Groza w kulturze polskiej dołączyła tym samym do "Biblioteczki Trickstera", z której pobrać można także publikacje:

  • Wybory popkultury. Relacje kultury popularnej z polityką, ideologią i społeczeństwem,
  • Bękarty X muzy. Filmowe adaptacje materiałów nieliterackich,
  • Ukraina: narracje, języki, historie,
  • Wiedźmin – bohater masowej wyobraźni
  • oraz książkę Michała Wolskiego Wampir: wiwisekcja.

Stowarzyszenie Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej Trickster powstało we Wrocławiu w 2013 r. Dziś zrzesza młodych badaczy – studentów, doktorantów i pracowników naukowych – z całego kraju. Tricksterzy wspólnie prowadzą wielostronne, interdyscyplinarne badania nad kulturą popularną i popularyzują ich wyniki. Organizują konferencje i wykłady popularnonaukowe oraz przygotowują publikacje naukowe i popularyzują badania popkultury. Więcej na temat stowarzyszenia na stronie www.tricksterzy.pl.

Link do "Biblioteczki Trickstera" - tricksterzy.pl/download


CD Jack za Tricksterblog comments powered by Disqus