Skaczące roboty

14 lutego 2013

Mogą stać, chodzić, wymijać przeszkody, zmieniać kolory, grać na instrumentach, a nawet kopać piłkę. Teraz naukowcy dodali do zdolności robotów również skakanie. Miał w tym swój udział nasz rodak.

Tak, mówimy o robotach, mechanicznych konstrukcjach, które mają ułatwić nam życie. Naukowcy czerpiąc pomysły z filmów i książek dodają im nowe umiejętności, które mają uczynić ich jeszcze bardziej uniwersalnyi i niezastąpionymi. Naukowcy z Harvardu - a wśród nich Robert Owczarek (po imieniu i nazwisku sądząc Polak) - opracowali rozwiązanie, które umożliwi robotom skakanie. W tym celu wykorzystują małe eksplozje mieszanki metanu i tlenu. Miękkie, elastyczne nogi zapewniają amortyzację podczas lądowania, a jednocześnie podczas wybuchu mieszanki gazów zapewniają odprowadzenie nadmiaru energii.

Ciekawoską jest to, że pierwsze modele skaczących robotów powstały przy pomocy drukarek 3D. Roboty są formowane przy użyciu miękkiego silikonu, który pozwala im rozciągać się i zginać.

A jak wyglada mechanizm, który pozwala unosić się w powietrze? Do nóg robota wprowadzone są przewody, którymi podawana jest odpowiednia mieszanka metanu i tlenu. Odpowiednio umieszczone przewody elektryczne wywołują iskrę i … BUM! Robot leci w powietrze.

Umiejętność skoku może okazać się niezbędna w przypadku robotów uczestniczących w akcjach ratunkowych czy poszukiwawczych. Na pewno wykonano kolejny krok w ewolucji robotów.

A może zamiast w nogi robota, ktoś wbuduje taki mechanizm w buty? Kto zaryzykuje urwanie/połamanie nóg? 

blog comments powered by Disqus