Intel świętuje 40 lat cyfrowej rewolucji

17 listopada 2011

40 lat temu firma Intel Corporation wprowadziła pierwszy na świecie komercyjnie dostępny mikroprocesor – Intel 4004 – zapoczątkowując cyfrową rewolucję. Choć większość ludzi nigdy nie widziała mikroprocesora, zawierające je urządzenia tak mocno wrosły w codzienne życie, że stały się praktycznie nieodzowne. 

 
 
Mikroprocesory to „mózgi” sterujące komputerami, serwerami, telefonami, samochodami, aparatami, lodówkami, radioodbiornikami, telewizorami i wieloma innymi codziennymi urządzeniami. Rozpowszechnienie się mikroprocesorów jest w dużej mierze zasługą nieustępliwej pogoni Intela za prawem Moore’a, prognozą tempa rozwoju technologii krzemowej, która stwierdza, że mniej więcej co dwa lata gęstość tranzystorów podwaja się, zwiększając wydajność i funkcjonalność układów przy jednoczesnym obniżaniu kosztów. Prawo to od ponad 40 lat jest podstawowym modelem biznesowym branży półprzewodnikowej.
 
Na przykład w porównaniu z układem Intel 4004 współczesne procesory Intel Core drugiej generacji są ponad 350 000 razy wydajniejsze, a każdy zawarty w nich tranzystor zużywa około 5000 razy mniej energii. W tym samym czasie cena jednego tranzystora zmniejszyła się około 50 000 razy. 
 
Przyszłe mikroprocesory Intela wytwarzane w 22-nanometrowym procesie produkcyjnym pojawią się w systemach, które wejdą do sprzedaży w przyszłym roku. Zapewnią one jeszcze większą energooszczędność za sprawą przełomowych tranzystorów 3-D Tri-Gate, które wykorzystują nową strukturę tranzystorową. Te nowe tranzystory rozpoczynają nową erę prawa Moore’a i umożliwiają wprowadzenie kolejnych innowacji w szerokiej gamie urządzeń.
Patrząc wstecz na zmiany, które dokonały się od czasu wprowadzenia pierwszego mikroprocesora, warto pomyśleć o przyszłości i o tym, jak cyfrowa rewolucja będzie się rozwijać w miarę ewolucji technologii mikroprocesorowej. 
 
 
W ciągu następnych 40 lat postęp technologiczny przewyższy całą innowacyjną działalność, jaka miała miejsce przez minione 10 000 lat ludzkiej historii” — powiedział Justin Rattner, główny dyrektor ds. technologii w firmie Intel.
 
Takie postępy w technologii krzemowej przygotowują grunt pod epokę, w której systemy komputerowe, „świadome” tego, co dzieje się wokół nich, będą przewidywać ludzkie potrzeby. Zdolność ta całkowicie zmieni sposób interakcji z urządzeniami informatycznymi oraz oferowanymi przez nie usługami. Przyszłe urządzenia świadome kontekstu, od komputerów i smartfonów do samochodów i telewizorów, będą mogły doradzać użytkownikom i prowadzić ich przez dzień w sposób przypominający raczej osobistego asystenta, niż tradycyjny komputer.. 

Girwan za Intelblog comments powered by Disqus