Aleksandra Wielkiego chroniła... lniana zbroja?

26 stycznia 2010

Żołnierze Aleksandra Wielkiego nosili usztywniane gorsety (linothorax) – wysokiej jakości zbroje stworzone z laminowanych warstw lnu – odkryli naukowcy. Zbroja przypominająca współczesny kevlar mogła pomóc wojskom macedońskimw podbojach ówczesnego swiata.

Badania opublikowano na corocznym spotkaniu Archeologicznego Instytutu Ameryki w Anaheim w Kaliforni. Jakkolwiek dużo wiemy o starożytnych zbrojach z metalu, linothorax pozostawał zagadką, gdyż nie zachowały się żadne próbki ze względu na naturalny rozkład włókien- mówi Gregory Aldrete, profesor historii i studiów humanistycznych na Uniwersytecie w Wisconsin-Green Bay. Jednak udało nam się wykazać, że ta lniana zbroja była używana do ochrony w wielu starożytnych cywilizacjach przez blisko 1000 lat. Linothorax był często wspominany z starożytnych zapiskach. Aktualnie posiadamy 27 zapisków pochodzących od 18 różnych autorów starożytnych, a także blisko 700 obrazów uwiecznionych na przedmiotach, począwszy od greckich waz aż po reliefy świątyń Etrusków.

Głównym dowodem na to, że Aleksander nosił linothorax jest sławna pompejańska mozaika przedstawiająca króla Macedończyków w zbroi. W "Życiu Aleksandra" grecki historyk Plutarch pisze, że legendarny władca w bitwie nad Gaugamelą (331 r. p.n.e.) nosił napierśnik z plecionego lub podwojonego włókna. Nawiązując do współczesnych badań jest więcej dowodów na to, że armia Aleksandra nosiła właśnie takie pancerze. Gdy Aleksander był w Indiach otrzymał 25000 sztuk nowych zbroi i mówi się, że rozkazał on stare zbroje spalić. To by miało sens jedynie wtedy gdy były by one zrobione z innego materiału niż metal – twierdzi prof. Aldrete.

Żeby wykazać jak skuteczna była ta zbroja, uczeni zrekonstruowali ją używając tylko dostępnych w świecie starożytnym materiałów i technik. Następnie przetestowali ją pod kątem wytrzymałości na strzały z łuku i uderzenia broni takich jak miecze, topory i włócznie. Prof. Aldrete tak podsumowuje doświadczenie: Nasze kontrolowane doświadczenie obaliło mit o niższości zbroi wykonanej z tkaniny. Laminowane warstwy materiału funkcjonowały jak starożytna wersja współczesnego Kevlaru, używając elastyczności włókna do rozproszenia siły nadlatującej strzały.:: Źródło ::blog comments powered by Disqus