Mycie rąk i maski skuteczniejsze od leków

2 grudnia 2007

MycieW walce z grypą oraz innymi wirusami dróg oddechowych mycie rąk, zakładanie masek, rękawiczek czy fartuchów może okazać się bardziej efektywne niż lekarstwa. Wniosek taki wynika z ostatnio przeprowadzonego badania.

Podczas gdy wiele krajów gromadzi antywirusowe leki na wypadek pandemii grypy, jest coraz więcej dowodów, że takie pigułki i szczepionki będą niewystarczające do zatrzymania rozprzestrzeniania się większego wybuchu choroby, uważa zespół pod kierownictwem Chrisa Del Mara z wydziału nauk medycznych na Uniwersytecie Bond w Gold Coast w Australii.

Z drugiej strony, twierdzą naukowcy, istnieje wyraźne powiązanie pomiędzy higieną osobistą i środowiskową a infekcjami. Przestudiowali oni zapisy wielu badań i porównali próby powstrzymywania przenoszenia się wirusów dróg oddechowych z ludzi na zwierzęta i ze zwierząt na ludzi. Przyrównano metody takie jak izolacja, kwarantanna, oddalenie, bariery, ochrona i higiena osobistą do innych rodzajów interwencji oraz do braku działania. Nie brano pod uwagę leków ani szczepionek.

Mycie rąk i noszenie masek, rękawiczek, fartuchów okazało się skuteczne w indywidualnej ochronie przed zarażeniem się wirusami. Autorzy badania zauważyli, że najbardziej efektywne było połączenie tych środków ostrożności. Uważają, że w walce z pandemią może ono być nawet skuteczniejsze od leków antywirusowych.


Bool za Live Science

:: Źródło ::blog comments powered by Disqus