Śmierć w spalinach

23 września 2007

Spaliny dieslaNaukowcy amerykańscy ostrzegają, że mikroskopijne cząstki zanieczyszczeń pochodzących z silników diesla oraz elektrowni węglowych mogą powodować zakrzepy krwi, które są w stanie wywołać atak serca lub zawał.

Badacze z Północno-zachodniego Uniwersytetu Chicago odkryli, że te cząstki, rozmiaru zaledwie 1/10 włosa ludzkiego, są zbyt małe, by zostały odfiltrowane przez nos czy usta, a powodują poważne zakrzepy krwi u zwierząt.

Wywołują one zapalenia w płucach, które z kolei wydzielają substancję zwaną interleukiną-6, stanowiącą przyczynę skrzepów krwi. Skutkiem tego jest zwiększone ryzyko ataku serca i zawału u osób chorujących na serce oraz z historią zawałów.

O ile już wcześniejsze badania epidemiologiczne wykazywały powiązanie między skażeniem powietrza a chorobami wieńcowymi i związanymi z nimi zgonami, naukowcy twierdzą, że niniejsze studium po raz pierwszy demonstruje, w jaki sposób zanieczyszczenie może wywołać atak serca bądź zawał.

"Jest to krytyczny, brakujący element układanki, którego brakowało naukowcom przez dekady", oświadczył prowadzący badanie doktor Gokhan Mutlu. "Teraz wiemy, że zapalenie w płucach, spowodowane przez skażenie powietrza, prowadzi do śmierci wskutek schorzenia sercowo-naczyniowego". Zasugerował także, że „branie małych dawek aspiryny w celu rozrzedzenia krwi może pomóc zagrożonym osobom”.


Bool za Live Science

:: Źródło ::blog comments powered by Disqus