Kulisty robot

2 czerwca 2007

NASA pracuje nad nowego rodzaju kulistym robotem przeznaczonym do badania innych planet i księżyców.

Robot ten (nazywany po angielsku Tumbleweed rover) jest w gruncie rzeczy wielkim balonem naszpikowanym czujnikami zbierającymi i wysyłającymi do bazy informacje o temperaturze, ciśnieniu powietrza, wilgotności, natężeniu światła i własnej pozycji (wersja ziemska do określenia pozycji użyto globalną sieć satelitarną Iridium). Jako siłę napędową wykorzystano jedną z powszechnie występujących sił natury – wiatr. Wersja marsjańska ma być wykorzystana do poszukiwania śladów wody. Będzie poruszać się ze średnią prędkością 7-18 km/h, a w porywach dochodzącą do 70 km/h (obecne sądy na Marsie przebywają ok. 100 m dziennie).

Klasyczne rozwiązania robotów pracujących na powierzchni planet i księżyców (takich jak wciąż działające sondy Spirit, czy Oportunity) mają jedną wspólną wadę - ograniczony (głównie przez ukształtowanie i właściwości terenu oraz ze względu na niską prędkość poruszania się) obszar działania. Testowane przez NASA rozwiązanie pozwala na zbadanie o wiele większych obszarów. Tumbleweed Rover nie jest tak bardzo ograniczony i prawdopodobnie nie ugrzęźnie w pierwszej napotkanej małej piaszczystej wydmie (co było przyczyną miesięcznego unieruchomienia sondy Oportunity).

Robot badany jest obecnie w najtrudniejszych ziemskich warunkach. Na poniższym filmiku widzimy jak pokonuje 70 km w okolicy Bieguna Południowego.


Lucanus za RoboNET

:: Źródło ::blog comments powered by Disqus