Sztuczni pacjenci

19 maja 2007

Japończycy zaprezentowali światu robota-pacjenta potrafiącego symulować szeroki wachlarz objawów, które można zaobserwować u chorych ludzi.

robot symulujący chorobyWedług szacować amerykańskiego Institute of Medicine, w samych Stanach Zjednoczonych rocznie, w wyniku błędów lekarzy, umiera blisko 100.000 pacjentów. Bezimienny robot zrobiony został przez naukowców z Uniwersytetu Gifu i jego przeznaczoniem jest wspomagania w nauce studentów medycyny w nadziei na poprawienie nieco tych smutnych statystyk. Potrafi więc (swoją może nie nazbyt urodziwą facjatą) przybierać grymasy różne, odpowiednie do odczuwanych bólów i innych niewygód; potrafi narzekać na swoją niedolę opisując szereg zjawisk od ciężkich powiek począwszy na mdłościach skończywszy; potrafi w końcu ruszać rękoma i głową, tudzież symulować mniejszą lub większą trudność w wykonywaniu takich ruchów udając np. chorego na miastenię.

Nie jest to jednak pierwszy robopacjent. Od zeszłego roku Amerykanie używają w szkoleniach personelu medycznego manekina imieniem Noelle. Choć jego możliwości ograniczają się do symulowania rodzącej kobiety, to jednak oferuje, w zależności od modelu, ogromną ilość symulowanych komplikacji.


Lucanus za RoboNET

:: Źródło ::blog comments powered by Disqus