Zakażenia mniej groźne?

28 maja 2007

Brytyjscy naukowcy znaleźli sposób, aby bardzo szybko wykryć obecność bakterii. "W końcu będziemy mogli powiedzieć, czy rana jest zakażona i będziemy w stanie określić, z jakim rodzajem bakterii mamy do czynienia.", mówi Dr Steve Rimmer, z  Sheffield University.

Zespół naukowców z Sheffield University pracuje nad przenośnym zestawem, w którym specjalnie zaprojektowane molekuły wytwarzają sygnał świetlny, kiedy napotkają bakterię. Obecnie laboratoryjne wykrywanie bakterii zabiera całe godziny, a czasem całe dni.

Zespół pracował pięć lat nad projektowaniem specjalnych dużych molekuł, polimerów, które potrafią reagować z bakterią. Kiedy polimer oddziałuje z bakterią zmienia kształt i emituje sygnał świetlny.

Sygnał może być w zakresie światła widzialnego ale może być też niewidoczny nieuzbrojonym okiem i wykrywalny tylko przy pomocy lampy fluorescencyjnej.

Umieszczając polimer w ranie, lekarze będą mogli momentalnie sprawdzić, czy rana jest zakażona. Technologia będzie szczególnie przydatna w warunkach polowych, gdzie nie ma możliwości korzystania z tradycyjnych urządzeń laboratoryjnych.

Sheila MacNeil, professor inżynierii komórkowej i tkankowej, jeden z liderów projektu, mówi, że dzisiejsze metody pobierania wymazów i wysyłania ich do laboratoriów zajmują kilka dni, a za pomocą sygnału świetlnego będziemy mieli odczyt w ciągu minuty.

Peter Hawkey, profesor bakteriologii zdrowia publicznego w Birmingham University mówi, że szybkie testy wykrywania bakterii znajdą szerokie zastosowanie i będą szczególnie przydatne do wykrywania określonego patogenu, np. wąglika czy gronkowca złocistego.


Nevor za BBC
blog comments powered by Disqus