Google, Microsoft i Intel inwestują w roboty

7 maja 2007

Światowi potentaci rynku IT od kilku lat coraz częściej wyrażają swoje zainteresowanie robotyką. Ostatnio natomiast wspólnie finansują badania prowadzone na Uniwersytecie Carnegie Mellon.

robot TeRKGiganci przekazują pieniądze na badania prowadzone w ramach projektu TeRK (ang. Telepresence Robot Kit), w którym badacze z Uniwersytetu Carnegie Mellon, wspólnie z inżynierami z Charmed Labs, profesorem robotyki Illah Nourbakhsh i jego pracownikami z CREATE Lab (Community Robotics, Education, and Technology Empowerment) pracują nad stworzeniem "przepisu", jak to nazywają, na zrobienie taniego robota posiadającego połączenie z internetem. Chcą tym sposobem zachęcić robotyków-amatorów do budowania i eksperymentowania z posiadającymi potencjalnie duże możliwości robotami TeRK, co z pewnością przyspieszyłoby rozwój robotyki.

Sercem zestawu będzie komputer jednoukładowy Qwerk, dostępny za ok. 1000 zł (co raczej nie jest ceną oszałamiająco niską, zważywszy na dostępność tańszych komputerów jednoukładowych o podobnych możliwościach, jak choćby płyty ATNGW 100 Atmela sprzedawanej za niecałe 200 zł). Posiada on mikroprocesor oparty na rdzeniu ARM9 taktowany zegarem 200 MHz oraz 32 MB pamięci RAM, programowalną matrycę FPGA, łącze USB i kartę sieciową. Zważywszy na zaangażowanie Microsoftu, ciekawe jest, iż jako system operacyjny przewidziana została specjalnie przygotowana w ramach projektu dystrybucja Linuksa.

Obecnie dostępne są już 3 przepisy: Qwerkbot Classic (ok. 1500 zł), Qwerkbot+ (ok. 1700 zł) oraz Flower (ok. 2000 zł). Dla osób, które zakupią przewidziany w przepisie komputer Qwerk, udostępniana jest spora ilość darmowego oprogramowania ułatwiającego programowanie zbudowanego robota: Qwerkbot Teleop Interface (zdalne sterowanie robotem i podgląd obrazu z wbudowanej kamery), Robot Universal Remote (RUR, zdalne monitorowanie i diagnostyka wejść i wyjść robota), Robot Dance Studio (pozwala na zapisywanie i odtwarzanie sekwencji tanecznych), Qwerk Audio Player (odtwarzanie muzyki i dźwięku przez robota), Express-O-Matic (graficzne narzędzie do programowania) oraz wiele innych. Dostępne jest również oprogramowanie pozwalające na sterowanie robota z Microsoft Robotics Studio.


Lucanus za RoboNET

:: Źródło ::blog comments powered by Disqus