Nie umrzesz ze starości

12 grudnia 2006

BabciaWszyscy jesteśmy przekonani, że ludzie w wieku podeszłym umierają ze starości. W rzeczywistości mylimy się. U starszych ludzi to nie wiek, lecz podatność na różnego rodzaju choroby i urazy stanowią przyczynę śmierci.

Jeśli stwierdzamy, że osoba „zmarła ze starości”, świadczy to o tym, że musiała wcześniej przechodzić jedną z wielu chorób starczego wieku. Jednak choroby nie zawsze są połączone z wiekiem, dzięki czemu niejedna osoba dożywa setnych urodzin i czasem jeszcze kilku kolejnych. Starość nie świadczy o braku zdrowia, tak samo jak młodość go nie gwarantuje.

Komórki, z jakich składa się nasze, ciało mają określony czas życia, lecz nie to jest przyczyną śmierci ze starości. Schorzenia są w znacznym stopniu wywoływane przez szkodliwe otoczenie, w jakim żyjemy, coraz gorsze i bardziej złożone mutacje genów, bakterie i wirusy które atakują nas codziennie. Komórki osób starszych nie funkcjonują całkiem sprawnie i trudniej jest im się wyleczyć, przez co ludzie ci nieraz umierają z powodu urazów czy chorób, przed którymi młode organizmy z łatwością się bronią. Tak więc nie ma po prostu „śmierci ze starości”.


Nevor za Live Science

:: Źródło ::blog comments powered by Disqus