Drzewa do tropików

18 grudnia 2006

LasOgólnie wiadomo, że drzewa są dobre dla ziemskiego klimatu, ponieważ pochłaniają cieplarniany gaz, jakim jest dwutlenek węgla. Jednak grupa amerykańskich i francuskich ekspertów twierdzi, że to nie do końca tak wygląda.

Wiele zależy od lokacji: "Tropikalne lasy mają podwójny efekt chłodzący, ponieważ absorbują węgiel i zwiększają ilość chmur", twierdzi Govindasamy Bala z amerykańskiego Narodowego Laboratorium im. Lawrence'a Livermore'a. On i jego współpracownicy za pomocą modeli komputerowych przewidywali, jaka byłaby globalna temperatura w roku 2007, gdyby w 2000 wszystkie lasy zostały usunięte.

Bala mówi, że to badanie różni się od poprzednich, ponieważ teraz modele uwzględniają nie tylko efekt gromadzenia węgla przez drzewa, ale też wypuszczanie pary wodnej do atmosfery, co przyczynia się do formowania chmur, a także dodatkowe ciepło absorbowane z promieni słonecznych przez listowie, zwykle ciemniejsze niż ziemia, na której rośnie.

Tropiki otrzymują więcej światła słonecznego, tak więc mają więcej energii do przetwarzania dwutlenku węgla w biomasę. Dlatego właśnie lasy okołorównikowe spisują się w tej roli lepiej niż ich odpowiedniki na większych szerokościach geograficznych, gdzie nagrzewanie się atmosfery, wynikające z ciemnego koloru, przewyższa chłodzenie związane z pochłanianiem CO2. Zespół Bali uważa, że te drzewa mogą wręcz przyczyniać się do ocieplania planety.

Badacze odkryli również, że gdyby w roku 2000 wszystkie lasy zniknęły z powierzchni Ziemi, globalna temperatura w 2100 byłaby niższa o 0,2°C niż gdyby je pozostawiono. "Lasy mają oczywiście inne, bardzo ważne zalety: są źródłem drewna, utrzymują ekosystemy i biologiczną różnorodność", dodaje Bala.

Taki wynik symulacji może oznaczać, że sadzenie lasów w regionach północnych nie poprawi klimatu, uważa współpracownica Bali, Christine Delire z Uniwersytetu Montpellier II we Francji. Zauważa ona, że krzewy w Arktyce już teraz przemieszczają się bardziej na północ. Jeśli drzewa zrobiłyby to samo, a model jest trafny, to tylko jeszcze bardziej wzrósłby efekt cieplarniany.

Co więc z kampanią Wangari Maathai, polegającą na zasadzeniu miliarda drzew w roku 2007? Maathai zorganizowała ją wraz z UN Environment Programme. "Nasze badanie dostarcza informacji, gdzie należy te drzewa sadzić, jeśli celem tej akcji jest spowolnienia globalnego ocieplania", twierdzi Bala. UNEP wydaje się mieć tego świadomość. Podczas inauguracji Kampanii Miliarda Drzew Dennis Garrity, dyrektor naczelny World Agrofrestry Centre, powiedział: "Sadzenie drzew jest wspaniałe, jednak skorzystanie z wiedzy naukowej, by zasadzić właściwe drzewo we właściwym miejscu jest jeszcze wspanialsze".


Bool za New Scientist

:: Źródło ::blog comments powered by Disqus