Twarz na Marsie, prawda czy fałsz?

25 września 2006

NASA zaczęła wszystko w 1976 zdjęciem pewnej "ciekawej" góry na Marsie, która zdawała się mieć kształt twarzy. Widoczne były oczodoły, nos i usta... Trzydzieści lat później Twarz na Marsie nadal inspiruje mity i konspiracyjne teorie.

Nowe zdjęcia udostępnione przez Europejską Agencję Kosmiczną, a wykonane przez próbnik Mars Express zaprzeczają wszystkim insynuacjom, że Twarz była wytworem starożytnej inteligentnej cywilizacji marsa.

Perspektywa Moduł HRSC (High Resolution Stereo Camera - wysokiej rozdzielczości aparat fotograficzny ułatwiający tworzenie zdjęć 3D) dostarczył danych, które umożliwiły stworzenie kolorowanych perspektywicznych rzutów góry.

Druga perspektywa "Dostarczają one nie tylko całkowicie aktualny i szczegółowy widok tego terenu, tak znanego fanom kosmicznych mitów na całym świecie, ale i imponujące zbliżenie terenu, który stanowi obiekt zainteresowania planetarnych geologów. Ponadto po raz kolejny Mars Express pokazał swoje olbrzymie zdolności" powiedział Augustin Chicarro, naukowiec biorący udział w projekcie Mars Express.

Twarz, wraz z czaszko-podobnym tworem i piramido-podobnymi wzgórzami w pobliżu, leży na terenie zwanym Cydonią na obszarze Arabia Terra, pomiędzy południowymi wyżynami, a północnymi nizinami. Na jego powierzchni znajdują się szerokie doliny oraz liczne pagórki, będące pozostałościami po górach.

Twarz Masyw znany jako Twarz pierwszy raz dostrzeżono na zdjęciu z 25 lipca 1976 zrobionego przez sondę Viking 1. Naukowcy NASA wiedząc o tym, że to jedynie złudzenie optyczne JPL (Jet Propulsion Laboratory - jedno z centrów badawczych NASA, odpowiedzialne za misje bezzałogowe) wydało następujący komunikat, poddając opinii publicznej pomysł o podobieństwie do twarzy:


"Cętki na zdjęciu są efektem brakujących danych, nazywanych błędami bitów(bit errors), spowodowanych problemami z transmisja danych fotograficznych z Marsa na Ziemię. Błędy bitów uzupełniły jedno z "oczu" i "nozdrzy" na tej zerodowanej skale, która przypomina ludzką twarz. Cienie tej formacji skalnej dają iluzję nosa i ust. Geolodzy uważają, że jest to całkowicie naturalna formacja."

Jak się można przekonać oglądając świeże fotografie, naukowcy NASA miely wtedy stuprocentową rację.

Dwa inne rzuty obszaru, na którym znajduje się domniemany twór obcej inteligencji:

CzaszkaDruga perspektywa czaszki


Yax za Space
blog comments powered by Disqus