Muszka owocówka a nagłe zmiany stref czasowych

28 września 2006

Muszka owocówka to bardzo uciążliwe zwierzątko. Szczególnie w okresie sierpień-wrzesień, kiedy to dziesiątki tych małych stworzeń niezmordowanie atakują nasze owoce w kuchni. Przyciągają je także niezamknięte soki, a nawet wino.

Muszka owocówka jest także doskonałym obiektem badań genetycznych. Obecna nauka potrafi wykształcić u tych muszek dodatkowe odnóża zamiast czułków.

Jednak nie to zaskoczyło badaczkę Amita Sehgal. Zauważyła, że muszki potrafiły przez 24 godziny, skapane w świetle nie zmrużyć oka. Wystarczyło tylko, że nastąpiła nagła zmiana strefy czasowej, a muszki w swym zachowaniu przypominały objawy, jakie odczuwa człowiek podczas podróżowania w kierunku równoleżnikowym.

Amita Sehgal uważa, że owocówce brakuje białka, które stanowi kluczowe znaczenie w regulacji zegara biologicznego. Nie posiadając tego białka muszki tracą zdolność adaptowania się do zmian czasowych. Jeżeli naukowcy zlokalizują podobne białko w organizmie człowieka otworzy to perspektywy produkcji pigułki, która umożliwi łagodne dostosowywanie się do różnicy czasu.

Jeżeli choć raz podróżowałeś samolotem i w przeciągu paru dni kilkukrotnie zmieniałeś strefy czasowe, docenisz malutką pigułkę. Połknięta na początku lotu zmieni najbliższe godziny męczarni w normalną podróż.


Tomasz Brunicki za popsci.comblog comments powered by Disqus