Archiwum newsów - maj 2005

Autor: Greg K1ler

Robo-dok

31 maja 2005

RobodokW szpitalu Św. Heleny w Londynie trwają właśnie próby nowego robota RP6. Z założenia ma on pełnić rolę pośrednika pomiędzy lekarzem a pacjentem w każdym miejscu na Ziemi. Jest to możliwe dzięki połączeniu nowoczesnych technologii bezprzewodowych i multumedialnych.

Lekarz sterujący robotem ze specjalnego pulpitu może za jego pomocą porozmawiać z pacjentem, przejrzeć historię choroby, obejrzeć zdjęcia roentgenowskie i przeanalizować wyniki badań zalecając  odpowiednią kurację.

Choć robot nie pozwala na przeprowadzanie jakichkolwiek oględzin pacjenta, to już sama możliwość porozmawiania z lekarzem wpływa pozytywnie na chorego. Pozwoli zasięgnąć opinii lekarza, który akurat wyjechał bądź eksperta, który pracuje na drugim końcu świata.

Jeżeli tak ma wyglądać przyszłość opieki zdrowotnej, to należy się zastanowić czy nie wpłynie to na podejście do pacjenta. Czasami mam wrażenie, że już dzisiaj niektórzy lekarze traktują nas jak przedmioty bez potrzeby sięgania po takie rozwiązania. Zachowują się jak zimne, bezduszne maszyny choć są (jeszcze) ludźmi z krwi i kości zupełnie jak my. Oryginał w języku angielskim.

Mighal za Science Daily

Land Walker 2

27 maja 2005

Land WalkerJapończycy (Sakakibara Machinery Works) stworzyli maszynę kroczącą, nazwaną  Land Walker 2: wysokość 3,40 m, masa 1,5 t, szybkość marszu 1,5 km/h. Uzbrojenie... hmm... armaty na sprężone powietrze umieszczone po obu stronach kabiny wystrzeliwujące gumowe kule na odległość 20-30 m. Cena 43.500 USD. Użytkownicy są powiadamiani, że maszyna krocząca nie jest odporna na działanie wrogich Ewoków i Wooki'ech ;o)

Remov

Tani "mech" z Alaski

27 maja 2005

Tani mechPewien 26-letni pracownik huty na Alasce ma ciekawe hobby. W czasie wolnym konstruuje olbrzymiego mecha - egzoszkielet, który po złożeniu stanowić będzie największego kroczącego robota sterowanego przez człowieka. Więcej...

Remov

Wykład "Światło w Epoce Oświecenia"

25 maja 2005

WykładW ramach imprez towarzyszących wystawie Cienie i światła - arcydzieła malarstwa francuskiego 1600 - 2000, w czwartek, 2 czerwca 2005, o godz. 18:30, w Instytucie Francuskim w Warszawie wybitny neurobiolog, Jean-Pierre Changeux, proponuje wykład z pogranicza sztuki i nauki. Porównuje przeprowadzone w XVIII stuleciu badania na temat światła (głównie przez fizyków i teoretyków sztuki) z dzisiejszą wiedzą o tym zjawisku. . Tłumaczenie wykładu jest symultaniczne. Więcej...

Agnes Wojciechowicz

Rewolucja w genetyce

22 maja 2005

RewolucjaNaukowcom z Korei Południowej udało się wyhodować komórki macierzyste z ludzkich embrionów zgodne genetycznie z osobą, od której pochodzą.

Twierdzą oni, że dzięki temu odkryciu będzie możliwe dokonywanie przeszczepów nie odrzucanych przez system odpornościowy organizmu. Już niedługo będzie można dla każdego z pacjentów wyhodować wszelkie możliwe rodzaje tkanek.

Poważnym problemem dla genetyków może być fakt, że w wielu krajach Europy i USA jest zakazane laboratoryjne wytwarzanie ludzkich. tkanek macierzystych. Dlatego też to rewolucyjne odkrycie zostało dokonane przez Zespół Uniwersytetu Południowej Korei
w Seulu, gdzie prawo jest bardziej elastyczne.

Dorothy za Hot News

Tunele w czasie

22 maja 2005

Tunele w czasie #1Okazuje się, że teoria podróżowania w czasie za pomocą tuneli czasoprzestrzennych (ang. wormhole) może legnąć w gruzach. Koncepcja "kosmicznych skrótów"  od dawna obecna w literaturze oraz filmie nie jest zapewne obca fanom seriali takich jak Gwiezdne Wrota (Stargate SG-1), StarTrek: Stacja Kosmiczna (StarTrek:Deep Space Nine) czy wchodzącym na ekrany Doktor Who.

Zasada działania tuneli jest bardzo prosta. Wyobraźmy sobie kartkę papieru z narysowanymi, w pewnej odległości od siebie dwoma punktami. Teraz wyobraź sobie, że jesteś małą mrówką. Przejście od jednego punktu do drugiego po płaszczyźnie kartki zajęłoby mnóstwo czasu i musiałbyś pokonać dużą odległość. Można jednak zgiąć kartkę w taki sposób, aby obydwa punkty znalazły się jeden nad drugim i wyciąć tunel na drugą stronę.

Teoretycznie osoba wchodząca do takiego tunelu mogłaby wyjść w ściśle określonym miejscu o ściśle określonym czasie. Przechodziłaby przez tzw. "gardło tunelu", które prowadziłoby na drugą stronę. Podtrzymanie otwartego tunelu wymagałoby jednak wypełnienia czymś "gardła" albo przestrzeni wokół niego składającej się z kolei z tzw. "egzotycznej materii".

Teoretycy uważają, że "egzotyczna materia" jest odpychana przez grawitację i zawiera negatywną energię. Ma to oznaczać ni mniej ni więcej, że przestrzeń wokół tunelu jest jeszcze bardziej nieprzyjazna niż otwarta przestrzeń kosmiczna. Według nich, można ją opisać wyłacznie za pomocą fizyki kwantowej.

Tunele w czasie #2Jednak nowe odkrycia w fizyce teoretycznej pozwalają przypuszczać, że wcale tak nie jest. Młodzi fizycy z Oregonu dowiedli, że kwantowy model tunelu czasoprzestrzennego nie pozwala na dokładne określenie czasu oraz miejsca wyjścia. Z kolei zastosowanie modelu łączącego "egzotyczną materię" z "półklasycznym" opisem czasoprzestrzeni nie gwarantuje jego stabilności. Z technicznego punktu widzenia niemożliwe jest też  zbudowanie tunelu na tyle dużego, aby mógł z niego skorzystać człowiek, gdyż wymagałoby to olbrzymich nakładów energii. 

Wielu fizyków zastanawia się obecnie nad istnieniem i wykorzystaniem tuneli czasoprzestrzennych, należy do nich m.in. Stephen Hawking. I choć niektórzy z nich znajdują luki w rozważaniach fizyków z Oregonu to musimy pamiętać, że mówimy tu tylko o teoriach, którym do rzeczywistości jeszcze bardzo daleko.  Więcej w języku angielskim.

Mighal za BBC NEWS Science / Nature

Pioruny zamiast karabinów?

21 maja 2005

PiorunyAmerykańska spółka Xtreme Alternative Defense Systems (XADS) Ltd. dostała zlecenie od amerykańskiej armii na dostarczenie nowoczesnych paralizatorów dla wojska - najnowszego modelu Stunstrike.
  
Pete Bitar, wynalazca Stunstrike i prezes XADS: "Broń ta może zupełnie odmienić naturę konfliktów zbrojnych, operacji pokojowych i innych sporów, które wymagają użycia sił lądowych."
  
Warty 750 tysięcy amerykańskich dolarów kontrakt jest kontynuacją wcześniejszej współpracy XADS z Departamentem Obrony, który przekazał niegdyś 100 tysięcy dolarów na sprawdzenie najnowszego wynalazku.

Technologia StunStrike ma pozwolić siłom wojskowym na natychmiastowe obezwładnienie wroga bez potrzeby jego zabijania lub ranienia. Broń paraliżująca nie działa na osobę, która posługuje się tym urządzeniem.

Greg K1ler za Hot News

Przełączniki w skali nano

21 maja 2005

PrzełącznikiWiększa część elektroniki może być wkrótce zamieniona przez fotonikę, w której wiązki światła przepuszczane przez wąskie kanały zastępują elektrony płynące w przewodach. Płytki fotoniczne mogą przenieść więcej danych, zużywają mniej mocy i pracują bardziej wydajnie z komunikacyjnymi systemami światłowodowymi.

Teraz naukowcy z Cornell University podjęli ważny krok w postawieniu mostu między tymi dwoma dziedzinami. Wynaleźli krzemowe urządzenie, które pozwala na modulację światła za pomocą sygnału elektrycznego w mikroskali.

Ich modulator (przełącznik) używa rezonatora w postaci pierścienia - okrągłego falowodu sprzężonego z prostym falowodem przenoszącym promień światła. Promień ten wpierw przebiega wiele razy przez pętlę. Średnica okręgu wynosi dokładną krotność odpowiedniej długości fali, wyznaczają tą długość, jaką układ może przepuścić. W eksperymencie zastosowano średnicę 12 mikrometrów, co pozwoliło na pracę z laserem o dł. fali 1,576 nm (bliska podczerwień).

More in ENG.

Greg K1ler za Science Daily

BBC testuje telewizję jutra

20 maja 2005

W pięciu tysiącach brytyjskich domów ruszą testy technologii iMP, pozwalającej użytkownikom na dowolny dostęp do audycji telewizyjnych. Jeśli rozwiązanie zostanie dobrze przyjęte i nastąpi jego masowe wdrożenie, możemy stanąć u progu rewolucji, która zmieni nawyki telewidzów.

iMP ma być dla sektora telewizyjnego tym, czym iTunes jest dla branży muzycznej. Technologia pozwala widzom na pobranie z sieci dowolnego programu telewizyjnego z ostatniego tygodnia, a tym samym uwolnienie się z niewoli ramówki telewizyjnej czy konieczności nagrywania ulubionych programów. Teraz każda audycja, której nie będzie można obejrzeć w trakcie emisji, będzie dostępna przez kilka kolejnych dni. Taki model dystrybucji zapewne bardziej przystaje do nawyków dzisiejszych konsumentów, niż tradycyjne transmisje. Wydaje się to potwierdzać fakt, że od jakiegoś czasu najciekawsze programy telewizyjne regularnie pojawiają się w nielegalnych internetowych sieciach wymiany plików.

BBC widzi szansę popularyzacji iMG w tym, że już ponad 7 mln brytyjskich domów posiada szerokopasmowe łącze internetowe, niezbędne do przesyłania programów. Większym problemem od ograniczeń technologicznych mogą okazać się jednak kwestie prawne. Przedstawiciele BBC oczekują jednak, że w trakcie testów uda się wyjaśnić wszystkie sporne kwestie z właścicielami praw do udostępnianych programów. Publiczne testy iMP ruszą we wrześniu i potrwają do grudnia. Użytkownicy innowacyjnej technologii będą mieć dostęp do ponad 190 godzin audycji telewizyjnych, 310 programów radiowych i wybranych filmów. Po upływie tygodnia od emisji, pobrane pliki zostaną automatycznie skasowane z dysku.

Greg K1ler za 4Press

Długowieczna bateryjka

20 maja 2005

Długowieczna bateriaNaukowcy z Uniwersytetu Rochester przedstawili prototyp baterii, której żywotność będzie można mierzyć w dekadach. Proces technologiczny opracowany do  jej produkcji zwiększy znacznie efektywność pozyskiwania energii elektrycznej w porównaniu ze stosowanymi obecnie rozwiązaniami.

Nowa technologia powstała z myślą o urządzeniach oraz aplikacjach wymagających stałego i efektywnego źródła energii, gdzie zasilanie w standardowy sposób (przez kabelek) jest niemożliwe z uwagi na trudne warunki w jakich pracują. Z uwagi na długą żywotność (ponad 10 lat) nowa bateria znajdzie wiele zastosowań min. w urządzeniach medycznych (defibrylatory, implanty), wszelkiego rodzaju próbnikach oraz sondach (np. do badania dna morskiego), a także w przemyśle kosmicznym.

Do produkcji energii wykorzystano znaną już od półwiecza metodę nazywaną betavoltaiką. Zasada działania baterii jest podobna do zasady działania baterii fotowoltaicznych, wyłapujących promieniowanie słoneczne w postaci fotonów "uderzających" o powierzchnię baterii. Tutaj podobną rolę pełni silikonowa powierzchnia, która wyłapuje elektrony emitowane przez radioaktywny gaz np. tryt.

Stosowane dotychczas płaskie, dwuwymiarowe powierzchnie nie pozwalały na uzyskanie wysokiej efektywności tego rodzaju rozwiązania - tylko bardzo mała część elektronów lecących we wszystkich kierunkach była wyłapywana przez silikon. Naukowcom z Rochester udało się ukształtować powierzchnię w sposób trójwymiarowy, wycinając w płaskiej powierzchni głębokie rowki, które wypełnią się radioaktywnym gazem.

Pozwoliło to zwiększyć niemal 160-krotnie powierzchnię aktywną i podnieść 200-krotnie sprawność baterii. Cała sztuka polegała na wyrzeźbieniu setek i tysięcy takich rowków (każdy średnicy 1 mikrona i głębokości ok. 40 mikronów) na mikroskopijnej silikonowej płytce.

Tryt - radioaktywna forma wodoru - jest całkowicie bezpieczny dla otoczenia. W połączeniu z chemikaliami emitującymi światło, jest on używany przy produkcji fluorescencyjnych tabliczek ostrzegawczych rozmieszczonych w każdym budynku użyteczności publicznej. Emituje tylko niskoenergetyczne cząsteczki więc nie wymaga grubych ekranów ochronnych, wystarczy już cienka kartka papieru. Słabe promieniowanie nie penetruje tkanek przez co tryt jest całkowicie bezpieczny dla żywych organizmów.

Długowieczna bateria jest pomysłem wartym uwagi i... odrobiny cierpliwości - będziemy musieli na nią poczekać jeszcze dwa lata,  bo właśnie tyle czasu zajmą badania nad wdrożeniem do produkcji seryjnej oraz zwiększeniem efektywności. Więcej w języku angielskim

Mighal za Live Science

Szczepionka przeciw otyłości

20 maja 2005

Szwajcarskim naukowcom udało się opracować szczepionkę, która ma pomóc otyłym ludziom zrzucić ich zbędne kilogramy. Swoim działaniem pobudza ona układ odpornościowy do wytwarzania przeciwciał odpowiedzialnych za wychwyt hormonu wpływającego na wzrost apetytu - grelinę.

Hormon ten wydzielają komórki nabłonkowe żołądka, a następnie powodują jego przedostanie się do układu krwionośnego. Kolejnym etapem w wywoływaniu uczucia głodu jest dotarcie greliny do mózgu.

Nowatorskość pomysłu naukowców polega na "wychwytywaniu" hormonu w krwiobiegu. Swoją metodę przetestowali oni na myszach. Były one poddane wysokokalorycznej diecie. 
W najbliższym czasie naukowcy planują przetestować lekarstwo na grupie 112 ochotników.

Sceptycy tej metody zwracają uwagę na fakt istnienia niskiego poziomu greliny u osób otyłych. Z tej też przyczyny obniżenie stężenia tego hormonu niekoniecznie miałoby jakikolwiek wpływ na spadek masy.

Kolejne wątpliwości budzi zaburzanie naturalnego systemu odporności celem zmniejszenia apetytu.

W odpowiedzi na te zarzuty opracowujący lek naukowcy podkreślają, że poziom przeciwciał blokujących grelinę spada już po 50 dniach od zaaplikowania. Dlatego też metoda jest bezpieczna i nie powoduje nieodwracalnych zmian w organizmie.

Dorothy za Onet.pl

Czerwone wygrywa

19 maja 2005

Czerwone wygrywaNowe badania na temat olimpijskich atletów ujawniły, że ci noszący czerwone stroje mają przewagę nad tymi, którzy posiadają niebieskie.

Powód może leżeć w otchłaniach ludzkiego mózgu odwołujących się do wcześniejszych, bardziej zwierzęcych czasów.

W badaniach naukowcy oparli się na sportach walki Olimpiady 2004. Zawodnicy nosili ubrania o losowo wybranym kolorze (spośród niebieskich i czerwonych). Turnieje: boksu, tae kwon do, zapasy w stylu wolnym i grecko - romańskim.

W 16 z 21 rund więcej wygranych nosiło czerwień. Patrząc z innej strony, czerwień przeważała w 19 z 29 klas wagowych. Badacze są jednak pragmatyczni. Mówią, że efekt może być subtelny i widoczny tylko pomiędzy zrównoważonymi zawodnikami.

More in ENG.

Greg K1ler za Live Science

Nierozważne wyniszczanie lasów Amazonii

19 maja 2005

Wyniszczanie lasów

Z raportu wydanego przez brazylijski rząd wynika, że lasy Amazonii są niszczone  w rekordowym tempie.

Przez rok od sierpnia 2003 do sierpnia 2004 zniknęło ponad 26,000 m2 drzew. Porównując tą wartość z liczbą charakteryzującą wcześniejszy rok, można zaobserwować wzrost zniszczenia aż o 6%.

W stanie Mato Grosso zjawisko to jest szczególnie zauważalne. Tamtejsi mieszkańcy pozbywają się drzew w celu zdobyci nowych obszarów rolniczych do uprawy soi. Dzięki temu zniknęło już co piąte drzewo w skali całych lasów.

Ludność bardziej skupia się na dynamicznie wzrastającej liczbie ton eksportowanej soi do Chin i Europy, niż na tak unikatowym w skali świata środowisku naturalnym.

Dlatego też ekolodzy alarmują odwołując się do zdrowego rozsądku wszystkich mieszkańców Ziemi, aby ocalić te tak cenne dla nas wszystkich "płuca Ziemi".

Dorothy za BBC News

300-karatowe diamenty? Oczywiście...

16 maja 2005

Diamenty #1Naukowcy wynaleźli nową metodę wytwarzania bardzo dużych diamentów wysokiej jakości, które już niedługo mogą zrewolucjonizować optykę i wydatnie polepszyć walory adorowanych pań.

Używając procesu chemicznego zwanego depozycją par (vapor deposition - CVD), kilka grup wymyśliło jak tworzyć diamenty. Wzrastanie ich ponad 3 karaty stanowi jednak wyzwanie.

Diamenty #2"Nasze 10-karatowe, półcalowe diamenty CVD to poważny skok techniczny" - powiedział Russell Hemley z Instytutu Geofizycznego w Carnegie. W teorii będzie można stworzyć nawet 300-karatowe okazy mierzące ponad cal. Osławiony Diament Nadziei ma 45.52 karata.

Syntetyczne diamenty mają przeważnie kolor żółty lub brązowy, co umniejsza ich użyteczność w technologiach optycznych. Te bezkolorowe są bardzo drogie w wykonaniu. Nowy proces pozwala i na tego typu sztuczki.

Era diamentów nadchodzi!

More in ENG.

Greg K1ler za Live Science

Gadatliwi faceci

16 maja 2005

Do podtrzymywania znajomości kobiety najchętniej używają SMS-ów, podczas gdy mężczyźni wolą zatelefonować. Badania firmy Mintel pokazują, że wbrew stereotypowym wyobrażeniom to panowie znacznie chętiej rozmawiają przez telefon.

W ankiecie wzięło udział 2 tys. osób, z których aż 80% posiada "komórkę". Badacze - biorąc pod uwagę różne sposoby korzystania z telefonów - wyróżnili kilka typów użytkowników. Największą okazały się być osoby, które z telefonu korzystają okazjonalnie, tylko w wyjątkowych sytuacjach - to aż 45% badanych. Najciekawsze spostrzeżenia przynosi jednak analiza grupy osób, które z "komórek" korzystają głównie do wysyłania SMS-ów. Jak się okazuje, do tej grupy należy aż 39% kobiet i... 25% mężczyzn. Okazuje się, że dla pań telefon jest przede wszystkim narzędziem komunikacji społecznej i często zamiast długiej rozmowy wystarczy im krótki komunikat tekstowy, służący np. umówieniu się na spotkanie. W świetle tych danych trzeba stwierdzić, że to nie kobiety, lecz mężczyźni są gadatliwi.

Greg K1ler za 4Press

Mikromaszyny na Marsa!

14 maja 2005

Mikromaszyny #1Dwa zespoły naukowców mają nadzieję, że ich maleńkie urządzenia będą kamieniem milowym na drodze człowieka do Czerwonej Planety. Pozwolą na przeniesienie potężniejszych komputerów i podtrzymanie życia za wykorzystaniem zasobów planety.

W pierwszym narożniku inżynierowie z NASA podkręcają mikrotechnologię w celu produkcji kompaktowych systemów generowania tlenu i paliwa rakietowego - podpór załogowej misji.

"Chcemy pobierać dwutlenek węgla z marsjańskiej atmosfery i rozbić go na potrzeby załogi" - powiedział Kriston Brooks, odpowiedzialny za badania w Pacific Northwest National Lab.

Mikromaszyny #2Celem jest zaszczepienie mikrotechnologii w odpowiednie systemy do 2030 roku. NASA chce do tego czasu wysłać astronautów na Marsa (w końcu choćby przybliżona data).

Z drugiej strony, dwóch badaczy z Purdue University adaptuje mikrokanałowe radiatory (małe miedziane płytki pokryte bruzdami grubości trzech ludzkich włosów) do konwencjonalnych systemów chłodzenia. W ten sposób stają się bardziej wydajne.

More in ENG.

Greg K1ler za Space

Festiwal Nauki w Krakowie

13 maja 2005

FestiwalDziś rozpoczyna się także Festiwal Nauki w Krakowie. Na tej stronie znajdziesz wszystkie interesujące Cię informacje. Impreza potrwa do soboty 21 maja. Wszystkie krakowskie uczelnie mają w niej swój udział. Wiele prezentacji, wykładów, koncertów i dyskusji. Zapraszamy.

GNP

Wyświetlacz z nanorurek

13 maja 2005

Nanorurki

Motorola zaprezentowała pracujący prototyp kolorowego wyświetlacza wykorzystującego węglowe nanorurki. Amerykański koncern zmodyfikował znaną od lat koncepcję wyświetlacza emisyjnego, wykorzystując połączone ze szkłem nanorurki. Tak powstał wyświetlacz nanoemisyjny, który ma łączyć w sobie zalety technologii CRT i LCD.

Nanorurki - otwarte rurki wykonane z pojedynczych molekuł, które charakteryzują się ogromną wytrzymałością i posiadają nietypowe właściwości elektryczne - uważane są za "materiał przyszłości" i trwa swoista moda na wykorzystywanie ich w kolejnych typach urządzeń.

Zbudowany przez Motorolę wyświetlacz ma przekątną 4,7 cala i rozdzielczość 128x96 pikseli. Podobno z użyciem tej samej technologii będzie można wyprodukować 42-calowy telewizor HD. Jednak Motorola nie przewiduje produkcji - chce sprzedawać licencje innym firmom. Według przedstawicieli koncernu, przy dużym zaangażowaniu licencjobiorców pierwsze wyświetlacze nanoemisyjne mogłyby trafić na rynek już za 2 lata. Taka wizja wydaje się jednak niezbyt prawdopodobna, bowiem wdrożenie technologii wymaga ogromnych inwestycji - wytwórcy wyświetlaczy LCD i ekranów plazmowych musieliby wymienić nawet połowę wyposażenia swoich linii produkcyjnych.

More in ENG.

Greg K1ler za 4Press

Robot, który sam siebie sklonował

13 maja 2005

Robot - klonNaśladując reprodukcję żywych organizmów, naukowcy zbudowali prostego samopowielającego się robota złożonego z automatycznych bloków. Maszyny tego typu były już tworzone wcześniej, ale eksperymenty ograniczały się do dwóch wymiarów czy nawet ścieżki. Hod Lipson i jego koledzy z Cornell University zaprojektowali modułowe sześciany, nazwane molecube'ami, które potrafią objąć zasięgiem 3 wymiary.

"Ludzie myślą o robotach jako wytrzymałych metalicznych maszynach, a jedyną drogą na ich dłuższy żywot jest uczynienie ich bardziej krzepkimi." Lipson podchodzi do tego zagadnienia z drugiej strony - poprzez autoregenerację. "Zwierzęta mogą przetrwać dłużej, gdyż same się naprawiają.

Sześcian ma 4 cale długości, dopasowuje się do pozostałych za pomocą elektromagnesów. Przecięty jest w pół poprzez przekątną. Może się więc obrócić o 90 stopni. Każdy moduł ma mikroprocesor z instrukcją replikacji krok po kroku. Sensory podają, kiedy inny podczepił się do jakiegoś końca, energia dostarczana jest przez płytki w "podłodze" modułu.

W eksperymencie robot skopiował siebie w 2 i pół minuty.

More in ENG.

Greg K1ler za Live Science

Latające węże!

13 maja 2005

Latające wężeMożesz myśleć, że węże nie potrzebują już więcej narzędzi w ich zestawie do straszenia. A jednak - niektóre z nich latają! Pomimo braku atrybutów ptaków, są one bardzo dobrymi powietrznymi podróżnikami.

Jak więc one to robią?

Na początku spłaszczają swoje ciało od czubka głowy do końca ogona. Ponieważ posiadają żebra na całej długości, spłaszczają właśnie je, by w wyglądzie przypominać znaną zabawkę - Frisbee. To aerodynamicznie przystosowuje ich do szybowania.

Gdy wąż zaczyna spadać, zaczyna wysyłać spore fale w kształcie litery es, głównie poprzez poruszanie głowy w obie strony. Dzięki temu utrzymuje też równoległość w stosunku do gruntu. Z powodu braku skrzydeł lot kontrolowany jest poprzez rodzaj odpowiedniego przeciskania się przez powietrze. Przypomina to trochę uzyskiwanie równowagi u linoskoczków.

By wzbić się w powietrze, węże wspinają się wpierw na drzewo, a potem aktywnie wybijają się, uprzednio odnajdując wymarzone miejsce do lądowania. Robią to, gdyż chcą zaoszczędzić energię. Łatwiej w ten sposób pokonać nawet 50 stóp.

More in ENG.

Greg K1ler za Live Science

III Bałtycki Festiwal Nauki

13 maja 2005

Bałtycki Festiwal NaukiBałtycki Festiwal nauki jest imprezą popularnonaukową organizowaną przez wyższe uczelnie województwa pomorskiego, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty branżowe oraz inne związane z nauką instytucje regionu. Festiwal jest adresowany do szerokiego kręgu społeczeństwa Wybrzeża i regionu, niezależnie od wykształcenia. Oferta festiwalowa obejmuje ponad 420 różnorodnych imprez i wydarzeń.

Celem Festiwalu jest upowszechnienie tematyki i osiągnięć prowadzonych badań naukowych oraz przybliżenie ich społeczeństwu w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie, rozwinięcie ciekawości świata i radości z jego poznawania.

Oficjalna strona internetowa Festiwalu: http://www.festiwal.gda.pl/. Termin: 19 - 22 maja 2005.

Millosz

Antyutleniacz jako eliksir młodości

7 maja 2005

AntyutleniaczAmerykańscy uczeni twierdzą, że podwyższenie poziomu naturalnych antyutleniaczy mogłoby wpłynąć na przedłużenie życia.

Swoje badania przeprowadzili oni na myszach, u których pobudzili wytwarzanie enzymów antyutleniaczy. Dzięki temu udało im się wydłużyć przeciętny czas życia tych gryzoni aż o 20%. Bardzo ciekawym jest fakt, że badane osobniki pod wpływem zastosowanych środków charakteryzowały się zmniejszoną podatnością na choroby serca i wieku starczego.

Gdyby odkrycie to sprawdziło się także u ludzi, można by doprowadzić do tego, że długość życia wynosiłby ponad sto lat.

Badania tych wysoce reaktywnych cząsteczek tlenu zostały potwierdzone przez uczonych z The University of Washington.

Działanie katalazy jako antyutleniacza polega na redukowaniu szkodliwości działania nadtlenku wodoru będącego efektem ubocznym metabolizmu i przyczyniającego się do powstawania wolnych rodników. Wolne rodniki powodują zaburzenia w przebiegu procesów chemicznych zachodzących w komórkach, co prowadzi do powstawania jeszcze większej ilości wolnych rodników, a więc zaistnienia tzw. "błędnego koła".

Naukowcy są przekonani, że ich odkrycie przyczyni się nie tylko do wydłużenia okresu życia ludzkiego, ale również wpłynie na zmniejszenie ilości chorób wieku starczego. Są świadomi, że przed nimi jest długa droga do odkrycia sposobu na długowieczności. Jednak ich główną dewizą jest myśl, że " rzadko otrzymuje się coś za darmo".

Dorothy za BBC News

Skokiem im nie zaimponujesz?

6 maja 2005

SkokPodczas gdy spora grupa młodych mężczyzn pragnie zdobyć względy u płci przeciwnej przez szybką jazdę samochodem, skok na bungy czy inny ekstremalny rodzaj sportu, naukowcy sugerują, że takimi zachowaniami możemy co najwyżej zdobyć uznanie bliskich znajomych lub innych mężczyzn.
  
Ostatnie badania naukowców dowodzą, że jest zupełnie inaczej niż byśmy mogli wcześniej przypuszczać. William Farthing z Uniwersytetu Maine w Orono zbadał grupę 48 młodych mężczyzn i 52 młodych kobiet ze względu na ich stosunek do ryzykownych scenariuszy. Mężczyźni twierdzili, że kobiety będą bardziej nimi zainteresowane, gdy ci podejmą ryzyko. Kobiety preferowały jednak mężczyzn, którzy charakteryzowali się bezpiecznym podejściem do życia (praca Evolution and Human Behaviour, wydanie 26, strona 171).
  
Jeśli pojawiało się zainteresowanie kobiet mężczyznami podejmującymi ryzyko, to wynikało ono z ich statusu w grupie innych mężczyzn, nie zaś ze skłonności do podejmowania ryzyka - tłumaczy Farthing.

Greg K1ler za Hot News

Kosmiczne zdjęcia

6 maja 2005

Kosmiczne zdjęcia

Teleskopom NASA, Spitzerowi oraz Hubble'a, zawdzięczamy ten niezwykły  widok. Powstał on  poprzez połączenie obrazów uzyskanych osobno  przez każdy z nich.  Jest to Messier 104 popularnie nazywany galaktyką Sombrero. Zdjęcie po lewej stronie (w świetle widzialnym) uzyskano przy  pomocy teleskopu Hubble'a.  Nowe obrazy (w podczerwieni) zawdzięczamy Spitzerowi. Pozwalają one na dokładniejsze obserwacje centrum pierścienia jak i  jego okolic.

Zagięcia widoczne na dysku wskazują na działanie dużych sił grawitacyjnych. Ich źródłem są prawdopodobnie młode gwiazdy formujące się w jego środku bądź też sąsiednie galaktyki.

To kosmiczne "sombrero" jest oddalone o około 28 milionów lat świetlnych od naszej planety. Dokonując tych niezwykłych zdjęć Spitzer wykrył nie tylko promieniowanie podczerwone dochodzące z pierścienia, ale także z samego centrum galaktyki gdzie znajduje się czarna dziura przypuszczalnie miliard razy cięższa od naszego Słońca.

K2K za Space


Sekret nawigacji motyli

6 maja 2005

Nawigacja motyliPaź królowej znany jest z tego, że używa kąta padania promieni słonecznych do nawigacji w corocznej jesiennej migracji wzdłuż północnej Ameryki do Meksyku. Jak jednak ta informacja jest przetwarzana, to tajemnica.

Teraz naukowcy użyli symulatora lotu i zaglądają do mózgu motyla. Stwierdzili, iż sensory światła są mocno powiązane z ich wewnętrznym zegarem, co pozwala na porównanie z czasem dziennym.

Owady te są zaadaptowane do wyczuwania ultrafioletu, światła o długości fali niedostępnej dla ludzkiego oka i powodującego raka skóry. Dzięki temu mogą zbadać kąt nawet w zachmurzony dzień, by zawsze kierować się na południe. Badacze wiedzieli to od lat.

Steven Reppert i koledzy z Uniwersytetu w Massachusetts znaleźli w zeszłym roku dowody na to, że paź polega na polaryzacji ww. rodzaju światła. W okularach słonecznych polaryzacja zmniejsza blask.

W testach na symulatorze zablokowano promienie UV. Motyle zgubiły się.

Greg K1ler za Live Science

Hubble - nowa planeta

4 maja 2005

Nowa planetaHistoryczne zdjęcie planety, która krąży wokół innej niż nasza gwiazdy, zostało wykonane przez teleskop Hubble'a. Planeta od 5 do 10 razy większa od Jowisza orbituje wokół małej gwiazdy ok. 100 lat świetlnych od Ziemi. Astronomowie są jednak ostrożni, twierdząc iż potrzebują więcej danych, aby stwierdzić, iż obiekt rzeczywiście jest planetą.

Greg K1ler za Hot News

Fale - potwory okiełznane

3 maja 2005

FaleFala - wybryk, która uderzyła w zeszłym miesiącu w statek Norwegian Dawn, nie była aż taka dziwna, jak by się mogło wydawać. Są one bardziej pospolite niż większość ludzi sądzi, a naukowcy zaczynają przewidywać, kiedy i gdzie uderzą.

Rządowe przewidywania nie są bardziej celne aniżeli prognoza pogody. Te w Stanach Zjednoczonych działają w oparciu o siatkę danych, której punkty są oddalone od siebie o 15.5 mili, przez co nie trafiają w kluczowe dla posiadaczy łódek punkty.

Teraz Vijay Panchang w Texas A&M University w Galveston i współpracownicy mówią, że potrafią dokładnie ustalić dzienną wysokość fali gdziekolwiek na wybrzeżu USA na następne 48 godzin z rozdzielczością 500 jardów.

Ludzie żyjący w Maine już korzystają z jego prognoz. Panchang udowodnił swoją przydatność przez porównanie modelu ze wskazaniami boi. Często są to właśnie 10-metrowe wybryki, nawet blisko brzegu.

"Każdy mówi o tsunami na Oceanie Indyjskim, ale nikt sobie nie uzmysławia, jak wielkie fale (nie tsunami) mogą być." - powiedział naukowiec.

Greg K1ler za Live Science

Samochód, który nie może się rozbić

3 maja 2005

Samochód nierozbijalnySzef Microsoftu Bill Gates oraz prezes Ford Motor Company Bill Ford oznajmili, że w niedalekiej przyszłości oprogramowanie pozwoli samochodom naprawiać się i unikać wypadków. Stanie się to za pomocą ekranów o wysokiej rozdzielczości, systemów rozpoznawania głosu, kamer, cyfrowych kalendarzy, a także nawigacji i danych pogodowych. Technologia jest już ponoć zaimplementowana w 25 pojazdach 13 kompanii samochodowych.

Greg K1ler za Live Scienceblog comments powered by Disqus