Archiwum newsów - luty 2005

Autor: Greg K1ler

Nowatorski sposób badania średniowiecznych rękopisów

28 lutego 2005

Rękopisy #1Pojawił się nowy, bardzo kontrowersyjny sposób badania średniowiecznych rękopisów. Wymyślili go paleontolodzy traktując starodruki analogicznie jak skamieniałości pozostałe po wymarłym gatunku.

Dr John Cisane z Cornell University udowadnia, że mają one bardzo dużo wspólnego z nieistniejącymi już populacjami zwierząt. Dlatego też wiele z tych, które uległy zniszczeniu można by jego zdaniem odtworzyć stosując do tego celu odpowiedni model biologiczny.

Historycy podchodzą jednak do tego punktu widzenia bardzo ostrożnie. Część z nich, jak choćby florencki historyk z Coastel Caroline University - Eliza Glaze, twierdzi, że gdyby tezę tą poprzeć odpowiednimi badaniami, mogłaby powstać nowa, prężnie rozwijająca się dziedzina nauki. Wcześniej jednak musiałby powstać dokładny model dowodzący słuszność takiego rozumowania.

Rękopisy #2Studiujący starożytne rękopisy potrafią dowiedzieć się wielu cennych informacji z odległych czasów. Natykają się jednak na liczne zagadki, które współcześnie trudno jest im rozwikłać. Przyczyniły się do tego w podobnym stopniu tak zamierzone intencje autorów tekstów, jak również bezlitośnie działający czas. Jednak dr Cisane twierdzi, że dzięki swojej teorii potrafi rozwiązać wiele z tych zagadek. W tym celu zbadał pewną stosunkowo niewielką ilość średniowiecznych manuskryptów np. Bede's De Tempororum Ranione z 725 roku. Zastosował on analogiczne modele jak przy badaniu określonej populacji z królestwa zwierząt i stwierdził na tej podstawie, iż jest w stanie w przybliżeniu ocenić skalę oraz znaczenie zniszczonego rodzaju rękopisu. Oświadczył również, że analiza czasupowstania może dać odpowiedź na pytanie, z jakiego rodzaju dziełem mamy do czynienia: czy jest to kopia oryginału, czy też bardziej prawdopodobne jest, że oryginał uległ zniszczeniu bądź też nie został skopiowany.

Pomimo, że dr Cisane jest świadomy tego, z jak nowatorską i niezbadaną dziedziną nauki się zajął, wie również jak łatwo jest mu zejść z właściwej drogi badań. Postanowił jednak nadal "balansować" na pograniczu nauki i sztuki. Próbując prześledzić los rękopisów od czasu ich powstania do czasów współczesnych, uzyskał prawdopodobną odpowiedź na temat tego jaki odsetek rękopisów przetrwał do czasów obecnych.

Rękopisy #3Na dzień dzisiejszy jest on świadomy licznych niedoskonałości swojej teorii oraz tego, że potrzebuje ona dalszego udoskonalania. Wierzy jednak, że już niedługo stworzy idealny model, dzięki któremu udałoby się prowadzić badania na bardziej zaawansowanym etapie.

Dr Glaze sugeruje, iż dużym ułatwieniem byłoby np. zapisanie otrzymanych wyników badań nie w formie pisemnej, lecz za pomocą diagramów i wykresów. Zauważa również, że przyjęcie założenia, że każdy badany tekst pochodzi z danego kraju i nie miała na niego wpływu kultura żadnego innego państwa jest bardzo niewłaściwe.

Puentą całej tej teorii oraz motywacją do działania dla wszystkich nowych odkrywców może być stwierdzenie dr Cisane, że pomimo iż jego specyficzne podejście do nauki przez wiele osób zostało odebrane jako dziwactwo, to on nie zaprzestanie badań, gdyż wszystkie nowatorskie pomysły przychodzą do głowy ich autorom dopiero po przeanalizowaniu danego zagadnienia ze skrajnego punktu widzenia.

Dorothy za BBC News

Oferta wydawnictwa Amber

27 lutego 2005

Ofertę popularnonaukową wydawnictwa Amber można już znaleźć pod tym adresem. Zapraszamy do przejrzenia.

GNP

Recenzja - "Życie w inych światach"

27 lutego 2005

Życie w innych światachKsiążka składa się z mnóstwa cienkich kartek pomiędzy dwoma grubszymi. Dopóki nie wchłonie się wiedzy, tekstu na nich zawartego lub nie weźmie pod uwagę opinii recenzenta, nie ma przebacz. Wszystko może się wydarzyć.

Recenzja książki Stevena J. Dicka - czytaj tutaj.

Greg K1ler

Pentagon przechodzi na samoloty-roboty

26 lutego 2005

PentagonW porównaniu do wielu lotniczych ciekawostek stworzonych w Dryden Flight Research Center w bazie Edwarda w Kalifornii (budżet NASA), ostatnie militarne zabawki nie wypadały na godne uwagi. W kwietniu zeszłego roku mały samolot samolot wielkości popularnego Melexa, ale ze skrzydłami jak u nietoperza (podobnie jak w bombowcu B-2), wystartował, wzleciał na 10,5km, następnie zrzucił 110kg precyzyjnie bezwładną bombę, poruszając się przy tym z prędkością 700km/h. Cztery miesiące później para tych samolotów wystartowała i leciała wspólnie. To były skromne wyczyny, żeby być pewnym, poza jednym faktem: nie miały pilotów. Są przyszłością techniki wojskowej, pierwszymi działającymi modelami autonomicznych usieciowionych myśliwców. Departament Obrony U.S.A. będzie je budował od 2010 roku. Więcej w jęz. ang..

Greg K1ler za Technology Review

Prawo grawitacji złamane?

25 lutego 2005

Prawo grawitacjiNaukowcy kwestionują poprawność najsłynniejszego prawa Newtona, które przetrwało przeszło 300 lat w niezmienionej formie. Nie są to zarzuty bezpodstawne, choć mogą wydawać się dziwne. Badacze podważają prawo, które wyznacza orbity planet, trajektorie statków kosmicznych, jak i wiele innych faktów z niego wynikających. Jednak współczesna fizyka natrafiła na kilka paradoksów związanych z obecną postacią wzoru Newtona.

Jednym z nich jest "problem próżni energetycznej", która według mechaniki kwantowej jest w teorii pełna materii oraz antymaterii. Obserwowana siła przyciągania próżni jest jednakże znacznie słabsza niż oczekiwana. Inną zagadka to przyspieszające tempo rozrastania się wszechświata, niedostatecznie spowalniane przez grawitację.

Zmiana prawa powszechnego ciążenia mogłaby pomóc w sformułowaniu Wielkiej Teorii Unifikacji, która chce zastąpić 4 dotychczasowe oddziaływania (słabe, silne, elektrostatyczne-magnetyczne oraz grawitacyjne jednym. Spodobałaby się także zwolennikom teorii strun, która przewiduje, że wszechświat ma więcej wymiarów niż 4 (3 przestrzenne i czas). Grawitacja maleje wtedy znacząco dla małych odległości i nie zgadza się z obserwacjami. Złamanie prawa sugerowałoby więc istnienie "ukrytych" wymiarów.

Początkowe sukcesy Eric Adelberger'a, który razem z zespołem badaczy znalazł "lukę" w teorii dla małych odległości były niestety spowodowane błędnym działaniem urządzenia pomiarowego. Po jego naprawie prawo grawitacji wróciło do normy. Zaowocowało to jednak lawiną spekulacji na temat poprawności wzoru dla tego przypadku oraz dużą ilością eksperymentów mających znaleźć "wyciekającą" grawitację.

Pomimo znikomych rezultatów nie brakuje ochotników próbujących znaleźć niezgodność rzeczywistości z teorią.

Na zdjęciu przyrząd z doświadczenia Adelberger'a.

K2K za New Scientist

Recenzja - "Atomy w naszym domu"

24 lutego 2005

FermiPrzedstawiamy dziś kolejną wartą polecenia pozycję znalezioną gdzieś na stryszku. Dawid "rumcajss" Żyliński opowiada o wrażeniach z lektury "Atomów w naszym domu" - biografii jednej z najbardziej znanych postaci nauki - Enrika Fermiego. Czytaj tutaj.

GNP

Fahrenheit strikes back

23 lutego 2005

FahrenheitPo stosunkowo długim okresie nieobecności Fahrenheit powraca. Wraca ze znaczną dozą publicystyki popularnonaukowej: Kozak, Koczańska, Zieliński, Cebula i niżej podpisany. O elektronice, spadochronach, tarciu i związkach nauki z fantastyką, a także innych ciekawych tematach - tutaj. Myślę, że warto było poczekać...

Greg K1ler

Nowe kroczące roboty

22 lutego 2005

Kroczące robotyJak dotąd rzadko widziano maszerującego robota, głównym powodem takiej sytuacji była znaczna energia potrzebna do poruszania się w ten sposób. Starsze rozwiązania były niewydajne, np. roboty Asimo powstałe w Tokijskich zakładach Hondy, choć mogły wykonywać wiele skomplikowanych czynności (tj. kopanie piłki, taniec) to jedna "bateria" wystarczała mu na pół godziny spaceru.

Inspiracją do nowej konstrukcji robotów okazały się zabawki, które potrafiły same chodzić po lekko pochyłej powierzchni. Możliwe to było dzięki specjalnej konstrukcji stóp i kończyn. Współcześni inżynierowie widząc zalety tej konstrukcji postanowili ją wykorzystać. Owocem ich prac były trzy roboty, które wykorzystują pasywną dynamikę układu to znaczy: ciążenie ziemskie oraz bezwładność.

Tak skonstruowane roboty choć różnią się nieco sposobem napędzania to najlepiej wykorzystują energię przeznaczoną na poruszanie się. Na obrazku przedstawione są konstrukcje (od lewej) z politechniki z Delft, najmniejszy z MIT (43 cm wzrostu) oraz android z uniwersytetu Cornella.

K2K za Gazeta.pl

Twórcy TCP/IP dostali nieoficjalną nagrodę Nobla

22 lutego 2005

TCPIPVinton Cerf i Robert Kahn zostali nagrodzeni nieoficjalnym noblem branży komputerowej - Nagrodą Turinga. Nagrodę otrzymali za swój wkład w stworzenie i rozwój protokołów komunikacyjnych TCP oraz IP, które stały się podstawą rozwoju internetu.

Nagroda Turinga pochodzi od nazwiska Brytyjskiego matematyka, Alana Turinga - przyznawana jest od 1966r. i wynosi 100 tys. USD.
Nagrodę przyznała Association for Computing Machinery - organizacja grupująca profesjonalistów branży informatycznej.

Przyznanie tej nagrody twórcom protokołów TCP/IP jest uhonorowaniem ich pracy i stworzenia przez nich podstaw funkcjonowania obecnego internetu ale również całej branży teleinformatycznej.

W 1973r. wojskowa agencja Defense Advanced Research Projects zleciła zadanie połączenia trzech niezależnych sieci komputerowych w jedną, globalną strukturę - tego zadania podjęli się Cerf i Kahn.

W 1974r. opublikowali oni opis metody połączenia komputerów w sieć, nazwanej Transmission-Control Protocol (TCP).

... i tak powstał internet.

Tego samego zdania był prezes Association for Computing Machinery, David Patterson, który ocenia, że praca Vintona Cerfa i Roberta Kahna nad definicją architektury internetu i odpowiednich protokołów była kamieniem węgielnym dla dalszego rozwoju technologii informatycznych.

Greg K1ler za Palmtop.pl

Coraz lepiej! Coraz wyraźniej!

22 lutego 2005

CyfraAparat cyfrowy dla telefonu z matrycą 2-megapikseli! Okazuje się, że już tak. Firma Micron Technology wprowadza na rynek moduł fotograficzny MT9D111, wyposażony jest w technologię DigitalClarity i przeznaczony do pracy z telefonami komórkowymi.

Aktualnie do nowego układu fotograficznego Micron Technology mają dostęp tylko partnerzy handlowi. Jak podaje firma moduł jest w fazie zaawansowanych testów. Produkcja na szerszą skalę rozpocznie się prawdopodobnie już w kwietniu. Chip MT9D111 zaprojektowano tak aby producenci telefonów mogli szybko go wprowadzić do swych najnowszych modeli. Moduł jest zaawansowanym technologicznie układem, który ma zwiększoną wydajność przetwarzania obrazu oraz możliwość kompresji obrazu JPEG w czasie rzeczywistym.

Coraz ciekawiej zapowiadają się produkty potentatów telefonii komórkowej. Koniec roku prawdopodobnie przyniesie nam klientom bardzo ciekawe premiery. Już na myśl o smartphonie wyposażonym w procesor graficzny nVidii, 2-megową matrycę i GPS aż cieknie ślinka. Znów tylko mogę napisać - czekamy, czekamy...

Greg K1ler za Palmtop.pl

Koniec świata odroczony

21 lutego 2005

Koniec świataW styczniu pisaliśmy, że asteroida 2004 MN4 w 2029 roku minie Ziemię w bardzo bliskiej odległości, lub sie z nią zderzy. Na szczęście The Independent informuje, powołując sie na najnowsze analizy ruchu asteroidy, że naukowcy wykluczyli jej zderzenie z naszą planetą. 2004 MN4 znajdzie sie w odległosci 26 tys. km. od Ziemi (rekordowo bliska odległość!) i będzie można ją ujrzeć nieuzbrojonym okiem. Jak powiedział jeden z naukowców: To będzie jak obserwowanie pędzącego pociągu z peronu z odległości 1 metra - blisko, ale z bezpiecznej odległości. Więcej...

Jacek za Nautilus.org.pl

Wielki wybuch energetyczny

20 lutego 2005

Wielki wybuchAstronomowie z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA przy współpracy z europejskimi naukowcami, przy użyciu specjalistycznych radioteleskopów wychwycili potężny wybuch w kosmosie. Wg nich błysk wygenerowany przez wybuch był najpotężniejszym ze wszystkich kiedykolwiek zanotowanych.
  
Wybuch zarejestrowany przez urządzenia pomiarowe 27 grudnia 2004 roku był tak potężny, że fale świetlne oświetliły jedną z części Ksieżyca i dotarły do górnych warstw ziemskiej atmosfery.
  
Wybuch miał miejsce niedaleko gwiazdy neutronowej zwanej SGR 1806-20 oddalonej od naszej planety o 50 tysięcy lat świetlych. Znajduje się ona w konstelacji Strzelca. Eksplozja, która trwała zaledwie 1/10 sekundy doprowadziła do emisji energii, którą nasze Słońce emituje przez 150 tysięcy lat.
  
"Może to być jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego astronoma związane z gwiazdą neutronową" - mówi dr David Palmer z National Labolatory w Los Alamos.
  
Gdyby eksplozja wydarzyła się w odległości 10 lat świetlnych od naszej planety, fale gamma i X zniszczyłyby totalnie atmosferę naszej planety i doprowadziłyby do ogólnoświatowej zagłady.
  
Eksplozja ta jest największą zaobserwowaną w historii od roku 1604, kiedy Kepler obserwował wybuch gwiazdy Supernova.
  
Gwiazda neutronowa jest niesamowicie intensywnie spakowaną materią, której średnica ma (w tym przypadku) 24 km.
  
Eksplozji nie było można jednak obserować bez specjalistycznych urządzeń, albowiem energia przenoszona była na innych niż widzialne długościach fal gamma.

Greg K1ler za Hot News

Robo-kopter

19 lutego 2005

KopterW Atlancie po pięciu latach badań, przeprowadzono testy mini helikoptera sterowanego przez komputer pokładowy bez udziału człowieka. Celem doświadczenia było sprawdzenie możliwości nowej platformy programowej SEC przeznaczonej dla Bezzałogowych Obiektów Latających (Unmanned Aerial Vehicles-UAV).

GTMax, bo tak nazwano maszynę, potrafi samodzielnie modyfikować parametry lotu i reagować na zmieniające się warunki zewnętrzne, w przeciwieństwie do typowych autopilotów mogących realizować lot zaprogramowaną trasą ze sztywno narzuconymi wytycznymi.

Projekt powstał przy współpracy min. Vanderbilt Uniwersity, Scientific Systems Company Inc., Oregon Graduate Institute, Honeywell Laboratories Georgia Tech's School of Electrical and Computer Engineering, the Daniel Guggenheim School of Aerospace Engineering i Boeinga. Jest on bezpośrednio związany z pracami prowadzonymi przez wojsko w ramach DARPA/Air Force, nad oprogramowaniem dla wojskowych UAV.
 
Zaletami wirnikowych UAV będzie możliwość samodzielnego startu i lądowania w trudnych warunkach atmosferycznych, na ograniczonych obszarach takich jak pokłady okrętów, prowadzenie rozpoznania z wykorzystaniem unikalnej możliwości śmigłowców do zawiśnięcia w powietrzu.

System SEC jest następcą opracowanego przez Boeinga OCP (Open Control Platform-Otwarta Platforma Kontroli), oprogramowania kontrolującego położenie obiektu w przestrzeni, zdolnego do przetwarzania bardzo dużych pakietów danych w wczasie rzeczywistym.

Końcowe testy GTMax przeprowadzone w Georgia Tech przyniosły bardzo obiecujące rezultaty. UAV jest w stanie uczyć się w trakcie odbywanej misji i zmieniać konfigurację parametrów lotu. Może samodzielnie wybierać najlepszą trasę oraz manewrować pomiędzy przeszkodami przy pomocy systemu nawigacji GPS jak i pokładowej kamery.

Więcej w języku angielskim

Mighal za ScienceDaily

Laser na krzemie

19 lutego 2005

Wydawałoby się, że krzem został już całkowicie ujarzmiony przez inżynierów budujących wszelakie urządzenia elektroniczne. Czego więc można jeszcze oczekiwać od tego najbardziej znanego półprzewodnika na świecie? Zmusić go do świecenia, co udało się badaczom z laboratorium Intela.

Skonstruowano laser, pokonując fundamentalne ogranLaser na krzemieiczenia, które sprawiały, że dotychczasowe lasery krzemowe świeciły słabo, krótko i światłem jednej tylko barwy - mówi dyrektor laboratoriów Mario Paniccia.

Zapowiada to rewolucję w komputerach i telekomunikacji. Dlaczego? We współczesnej elektronice krzem jest najtańszym i najłatwiejszym w obróbce materiałem wykorzystywanym do budowy mikroprocesorów. Dzięki nowym technologiom można zastąpić drogie materiały, takie jak arsenek galu czy fosforek indu wykorzystywane w komunikacji światłowodowej, czy odtwarzaczach CD.

To jednak nie wszystko. Upchane do granic możliwości tranzystory na płytkach krzemowych procesorów są połączone miedzianymi kanałami. Przy większej ilości i szybkości sygnałów połączenia te nie będą w stanie nadążyć z obsługą elektronicznego ruchu, ulegając zniszczeniu lub zniekształcając sygnał. Problem ten mogą rozwiązać światłowody, rozprowadzając sygnał szybciej i z większą przepustowością. Nowe lasery krzemowe idealnie będą się nadawały do tego celu, gdyż będą wykonane w tej samej płytce krzemowej i w tej samej technologii co mikroprocesor. I to właśnie jest teraz celem prac naukowców z Intela.

comrade za Gazeta.pl

Kosmiczna ciężarówka z Europy

18 lutego 2005

Kosmiczna ciężarówkaKilka dni temu z Kourou w Gujanie Francuskiej, wystrzelono nową europejską rakietę Ariane 5-ECA.Wyniosła ona na orbitę geostacjonarną Ziemi dwa urządzenia, hiszpańskiego satelitę XTAR-EUR oraz sondę badawczą SloshSat, o łącznej masie 8 ton. Jest to pierwsza udana misja po katastrofie która miała miejcse w 2002 roku gdy rakieta wyrwała się spod kontroli i runeła do morza.

Ponad 50 metrowa Ariane może wynieść na orbitę geostacjonarną Ziemi do 10 ton ładunku za dwukrotnie mniejszą cenę niż dotychczas (z 30-40,000$ na 15-20,000$ za kg).Choć przegrywa pod względem możliwośći z Delta 4-Heavy Boeinga która może zabrać na pokład aż 13 ton, to jest dostępna dla celów komercyjnych w przeciwieństwie do rakiety Boeinga zarezerwowoanej tylko dla wojska.  Więcej w języku angielskim

Mighal za BBC NEWS

Życie na Marsie?

18 lutego 2005

Życie na MarsieDwóch amerykańskich naukowców z NASA oświadczyło, że ma poważne dowody na istnienie form życia na Marsie, które są ukryte w głębokich szczelinach w małych zbiornikach wodnych na tej planecie.
  
Naukowcy Carol Stoker i Larry Lemke z amerykańskiego centrum badawczego NASA (NASA's Ames Research Center) w Silicon Valley przekazali swojemu zespołowi na prywatnym spotkaniu, że ich odkrycia zostały przesłane do magazynu naukowego Nature, który ma opublikować najnowsze rewelacje w maju tego roku po wcześniejszej weryfikacji.
  
Stoker i Lemke odkryli, że istnieją niepodważalne podobieństwa biologicznej aktywności form życia na Marsie z tymi występującymi na naszej planecie.
  
Stoker i inni naukowcy twierdzą, że powierzchnia Marsa może być miejscem życia wielu żywych organizmów, które ewoluowały jeśli chodzi o zdolność do przetrwania w trudnych warunkach.
  
Prawopodobieństwo istnienia nowych form życia jest bardzo wysokie. W roku 2003 w Rio Tinto Stoker odkrył zupełnie nową, wcześniej nieznaną formę życia, która charakteryzuje się zupełnie odmiennym procesem metabolicznym. "Z tego powodu, szukanie życia w Rio Tinto jest analogiczne z szukaniem życia na Marsie" - mówił wtedy Stoker.
  
Bardziej szczegółowe badania nad możliwością istnienia życia na Marsie podjęto po odkryciu na tej planecie śladów metanu, które mogą być dowodem na biologiczną aktywność znajdujących się pod powierzchnią planety form życiowych. Pod powierzchnią Marsa znaleziono siarczan jarosite - jeden z minerałów, który obecny jest na naszej planecie w czasie gorącego lata w kwaśnych zbiornikach wodnych jak właśnie Rio Tinto. Mimo niesamowicie nieprzyjaznych warunków, istnieje tam życie, co możeświadczyć także o tym, że i na czerwonej planecie go nie brakuje.
  
Na zdjęciu Arabia Terra - jedno z trzech niezwykłych miejsc na Marsie znanych z dużej koncentracji metanu. Pozostałe to Elysium Planym i Arcadia Memnonia.

Greg K1ler za Hot News

Ankieta - imię dla robota

17 lutego 2005

RobotWszystkich posiadaczy kont na forum Nowej Gildii serdecznie zapraszamy do oddania głosu, ewentualnie podania nowych propozycji na imię dla robota. Ankietę znajdziesz tutaj. Wypowiedz się!

Greg K1ler

Oferta Rebisu

17 lutego 2005

Pod tym adresem można znaleźć popularnonaukową ofertę wydawnictwa Rebis. Dołącza ona do wykazów z Zyska i Prószyńskiego.

GNP

Bombardier EMBRIO - pojazd przyszłości?

16 lutego 2005

EmbrioZasilany bateriami wodorowymi, stabilizowany żyroskopem, jednokołowy pojazd przyszłości - Bombardier EMBRIO - pojazd koncepcyjny, który być może za 20 lat będzie powszechnie dostępny.
  
W projekcie tegoż cuda czytamy: "Bombardier EMBRIO jest pojazdem innowacyjnym, funkcjonalnym, ma spełniać ludzkie potrzeby dotyczące rekreacji."
  
Rezultatem nowoczesnego rozwiązania jest przyszłościowa wizja rzeczywistości, która daje nam wyobrażenie jak może wyglądać komunikacja za 10, 20 lat.
  
Pozycja kierowcy EMBRIO jest podobna do pozycji motocyklisty. Pojazd zawiera serię specjalistycznych sensorów i żyroskopów, które pozwalają na stabilizację pojazdu bez potrzeby przejścia wcześniejszego kursu w cyrku.
  
Pojazd w czasie spoczynkuma wyciągnięte przednie kółka, które pozwalają na jego pionową pozycję podczas wsiadania kierowcy. W czasie jazdy kółka chowają się do góry, podobnie zresztą jak w samolocie - tutaj następuje to przy prędkości 20km/h.
  
Mimo wszystko nawet bez wyciągniętego "podwozia" EMBRIO potrafi stać pionowo - gwarantuje to system stabilizujący.
  
Model koncepcyjny tegoż niezwykłego pojazdu skonstruowany został z bardzo lekkich materiałów jak polipropylen, nylon, aluminium i magnez. Wszystkie cześci tej maszyny mogą być poddane procesowi recyclingu, co powoduje, że jest to jedna z najbardziej przyjaznych środowisku maszyn.
  
Pojazd koncepcyjny Bombardier EMBRIO jest jednym z wielu ciekawych projektów stworzonych przez kanadyjską firmę Bombardier Rectrational Products. W 2003 roku otrzymał nagrodę Gold Award w konkursie 2003 Annual Design Awards organizowanym przez tygodnik Business Week.
  
Wielkość: 124 cm x 70 cmx 120 cm - 164 kg

Greg K1ler za Hot News


Remont w GNP

14 lutego 2005

Lekko zmieniamy dziś dział Książki. Od teraz będzie on podzielony na konkretne wydawnictwa i ukazywał aktualnie dostępne pozycje. Ofertę rozpoczynamy od wydawnictwa Prószyński i S-ka, a także Zysk i S-ka. Stronę główną działu znajdziesz tutaj, a dane z Prószyńskiego - tutaj i Zyska - tutaj.

GNP

Gigantyczny katalog życia

14 lutego 2005

KatalogNaukowcy zebrani w Londynie na International Conference for the Barcoding of Life  wystapili z inicjatywą stworzenia olbrzymiego katalogu życia. W efekcie "odkodowanoby" sekwencję kodu DNA każdego gatunku żyjącego na Ziemi, poczynając od maleńkiego planktonu, na płetwalach błekitnych kończąc.Odkryto, że do opisania każdej formy życia wystarczy nawet bardzo krótki fragment kodu DNA co znacznie ułatwi pracę naukowcom.

Uzyskane w ten sposób sekwencje łańcuchów DNA zostaną umieszczone w wielkiej bazie danych, która będzie używana jako odnośnik do całej, dostępnej obecnie wiedzy naukowej na temat  poszczególnych organizmów. W przyszłości ma to pozwolić na szybką identyfikację każdego organizmu za pomocą przenośnych analizatorów kodu DNA.

W projekt zaangażowało się wiele instytucji takich jak muzea, zoo oraz organizacje zajmujące się badaniem środowiska naszej planety. Pozwoli to na zgromadzenie i udostępnienie olbrzymiej wiedzy z zakresu systematyki, historii naturalnej i ekologii zebranej w ciągu ostanich 200 lat.Otworzy to przed nami możliwość poznania odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące ekologii i ewolucji. Pozwoli na lepszą ochronę otaczającej nas przyrody i zachowanie jej w niezmienionym stanie.

Obecnie ocenia się, że poznaliśmy ok. 1,7 miliona z 10-30 milionów gatunków żyjących na naszej planecie. Nie będzie to więc łatwe zadanie. Pozostaje tylko pytanie czy zdążymy poznać je wszystkie, zanim niektóre z nich bezpowrotnie znikną z powierzchni naszej planety.

Więcej w języku angielskim

Mighal za BBC NEWS Science/Nature

Blizny po tragedii

13 lutego 2005

BliznyTragedia tsunami odcisnęła swoje piętno nie tylko na ludziach. Zdjęcia podłoża oceanu ukazują sceny dewastacji.

Pierwsze obrazy strefy wstrząsów, które spowodowały tsuanmi u wybrzeży Azji, ukazują podwodny krajobraz powstały w wyniku zderzenia płyt tektonicznych.  To pierwszy raz, kiedy morskie podłoże było obserwowane tak krótko po tak poważnym wstrząsie, twierdzą naukowcy.

Ekipa Brytyjskiego Przeglądu Geologicznego wraz z Timem Henstock i Lisą McNeill, morskimi geologami z Centrum Oceanografii w Southampton, dołączyła do statku badawczego Royal Navy HMS Scott, gdy ten dokował w Singapurze pod koniec stycznia. Naukowcy użyli sonarowego systemu do stworzenia mapy zdeformowanego dna oceanu obejmującego około 150 kilometrów wybrzeża Sumatry.

Pokolorowane kontury mapy pokazują ogromne grzbiety o wysokości nawet 1,5 kilometra. Niektóre z nich zapadły się tworząc osuwiska o szerokości kilku kilometrów.

"Dzięki temu mamy nadzieję lepiej rozumieć geologiczne procesy powodujące trzęsienia ziemi" - mówi McNeill. Ich badania mogą ostatecznie pomóc oszacować ryzyko przyszłych wstrząsów. Zebrane dane zostaną poza tym użyte do zaktualizowania map nawigacyjnych w tym obszarze.

comrade za Nature

"Komórkowy" procesor

12 lutego 2005

Komórkowy procesorNadchodzi czas kolejnej małej rewolucji na rynku elektronicznym. Sprawcą całego zamieszania jest nowy, szybszy i wydajniejszy typ mikroprocesora.

Tajemnica sukcesu tkwi w jego architekturze. W tradycyjnych komputerach za wszystkie operacje odpowiedzialny jest jeden duży mikroprocesor. Struktura komórkowa pozwoliła na połączenie kilku mniejszych, pracujących jednocześnie mikroprocesorów.

Do walki o wdrożenie nowej technologii stanęły takie potęgi jak IBM, Intel czy Sony która jak narazie prowadzi w wyścigu. Podobne rozwiązanie (technologia XDR) zastosowane przez firmę Rambus w kościach pamięci operacyjnej ośmiokrotnie zwiekszyło ich prędkość w stosunku do produktów Intela. Gra jest więc warta świeczki.

Nowa technologia oprócz wydajniejszych komputerów i konsoli do gier wpłynie także na nasze codzienne życie. Nowe procesory montowane w urządzeniach codziennego użytku pozwolą  połączyć je w jedną sieć informatyczną. Niesie to za sobą olbrzymie możliwości i daje szerokie pole do popisu. Czyżby nadchodziła era "cyfrowych" domów?

Więcej w języku angielskim

Mighal za BBC NEWS | Technology

Dotknij i płać

11 lutego 2005

PłatnościNokia poinformowała o wyprodukowaniu pierwszego na świecie przenośnego urządzenia służącego do bezprzewodowego regulowania płatności.

Przystawka Nokia NFC (Near Field Communications) współpracuje z telefonem Nokia 3220. Dzięki technologii NFC klient może płacić za zakupy w sklepie czy bilety do kina w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że urządzeniem pracującym w tym standardzie dotknie odpowiedniego czytnika. Dane na temat stanu konta i płatności przechowywane są w układzie scalonym zamontowanym w urządzeniu klienta. NFC kompatybilne jest z obecnie wykorzystywaną infrastrukturą służącą do przeprowadzania transakcji elektronicznych, dzięki czemu wprowadzenie tej technologii nie będzie wymagało wielkich nakładów.

Urządzenie Nokii zostanie zaprezentowane podczas Cannes 3GSM World Congress 2005.

Greg K1ler za Palmtop.pl

Powstanie Europejski Instytut Technologiczny

9 lutego 2005

Europa stworzy paneuropejski Instytut Technologiczny, który powoła Radę Finansowania Nauki. Istnieje możliwość, że instytut będzie się mieścił w Polsce. Te propozycje zgłosił w Brukseli szef Komisji Europejskiej José Manuel Barroso. Europejski Instytut Technologiczny ma być promieniującą na cały kontynent uczelnią zorganizowaną na wzór słynnego amerykańskiego MIT (Massachusetts Institute of Technology).

W jednym z wywiadów Barroso zasugerował umiejscowienie nowo powstałego instytutu w jednym z nowych członków UE. "Powołanie uczelni finansowanej za europejskie pieniądze było od dawna naszym marzeniem " - mówi prof. Jerzy Langer, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji. Minister nauki zapewnia nas, że Polska będzie zabiegać o to, by instytut wybudowano u nas.

Od Europejskiego InstytutuTechnologicznego ważniejsza jest rada gdyż będzie ona dysponować dużym budżetem - rzędu 1-2 mld euro rocznie, a o rozdziale pieniędzy będą decydować naukowcy, nie urzędnicy. W ten sposób Europa idzie nawet o krok dalej niż USA, które mają swoją Narodową Fundację Nauki. W amerykańskiej Fundacji decyzje podejmują bowiem urzędnicy. - Ten śmiały krok Komisji jest też poniekąd koniecznością. Ma on bowiem przeciwdziałać odpływowi najtęższych umysłów za ocean - mówi prof. Langer.

K2K za Gazeta.pl

Prezentacja NRG Robotics offline

9 lutego 2005

RobotPod tym linkiem można znaleźć prezentację Power Point z projektu budowy robota mobilnego. Prace posunęły się już znacznie naprzód, jest to dobre ich podsumowanie. To oferta dla wszystkich tych, którzy nie pojawią się w Krakowie. Tutaj zaś ostatnie prace Szymona będące kolejnym przybliżeniem wyglądu naszego małego dzieła.

Obecnie materiały znajdują się na stronie NRG Robotics.

Greg K1ler

Robotycy na Krakonie

9 lutego 2005

RobotWszystkich sympatyków projektu budowy robota mobilnego zapraszam na prelekcję jemu poświęconą. Odbędzie się ona w czwartek 10 lutego 2005 roku o godz. 18.00 w jednej z sal konwentu Krakon. Będzie też można spotkać się z członkami i korespondentami Gildii Nauki Popularnej. Serdecznie zapraszamy!

GNP

Wheelsurf - nowoczesny motor?

8 lutego 2005

WheelsurfBrazylijski jednokołowiec Wheelsurf jest należy do najbardziej osobliwych pojazdów na świecie. Kosztujący 2500 dolarów pojazd może zrewolucjonizować rynek pojazdów jednośladowych.
  
Choć może sterowanie tym pojazdem nie należy do najprostszych czynności, to adrenalina, którą daje sterowanie tym cudem wynagradza nam wszystkie wcześniejsze obawy.
  
Kiedy zasiądziesz w 1,7 metrowym jednokołowcu możesz ulec wrażeniu, że grawitacja nagle gdzieś zniknęła. W przeciwieństwie do innych pojazdów, masa tej maszyny jest rozłożona w miarę równomiernie na całym kole.
  
Pojazd jest zasilany dwycylindrowym silnikiem Stihl 55, który rozpędza go do prędkości 35km/h.

Greg K1ler za Hot News

Kolejna planeta prof. Wolszczana

8 lutego 2005

Profesor Aleksander Wolszczanolski astronom pracujący w Uniwersytecie Stanowym Pensylwanii, jako pierwszy odkrył planete poza Układem Słonecznym było to w 1992 roku. Później pracując na radioteleskopie w Arecibo w Puerto Rico zbadał dokładniej system w którym odkrył jeszcze 2 planety. Wszystkie są skaliste i krążą wokół swojej gwiazdy, pulsara, w odległościach podobnych jak Merkury, Wenus i Ziemia od naszego Słońca. Cały układ planetarny jest odległy od nas o 1,5 tys. lat świetlnych i leży w konstelacji Panny.

Obecnie układ wzbogacił się o czwartą planetę, zanurzoną w dużej chmurze zjonizowanego gazu. Jej masa wynosi w przybliżeniu tyle, co jedna piąta masy Plutona, naszej najmniejszej planety. Nowa planeta może też, podobnie jak Pluton, zajmować w swoim układzie planetarnym skrajną pozycję. Jej orbita ma w przybliżeniu sześć razy większą orbitę niż orbita jej najbliższej sąsiadki." Możliwe, że czwarta, mała planeta, jest największym elementem chmury międzyplanetarnych szczątków na samym skraju układu planetarnego pulsara. Może ona być pozostałością po pierwotnym dysku protoplanetarnym, z którego powstały trzy wewnętrzne planety" - tłumaczy Wolszczan.

Cała czwórka krąży wokół szybko wirującego pulsara PSR B1257+12 - wyjątkowo gęstej i zbitej gwiazdy neutronowej. Jest ona pozostałością po masywnej, wypalonej gwieździe, zniszczonej w potężnej eksplozji.  Przed odkryciami prof. Wolszczana astronomowie nie wieżyli w istnienie planet wokół pulsarów uważano że nie mogły one przetrwać proceso powstawania tej gwiadzdy.

Polscy astronomowie przedstawili szczegółowy opis całego nowego układu. "Mimo skrajnych warunków, jakie musiały istnieć podczas tworzenia się tych planet, natura zdołała stworzyć układ planetarny wyglądający jak pomniejszona kopia wnętrza naszego własnego Układu Słonecznego" - podkreślił Wolszczan.

"Układ planetarny wokół tego pulsara przypomina nasz własny Układ Słoneczny bardziej niż jakikolwiek pozasłoneczny układ planetarny odkryty wokół gwiazdy podobnej do Słońca" - dodał Konacki.

O swoim odkryciu astronomowie szczegółowo opowiedzą w piątek na zakończenie spotkania astronomicznego poświęconego astrofizyce. Szczegóły można znaleźć na stronie http://www.science.psu.edu/

K2K za Onet.pl

Katastrofa od 2026 roku

7 lutego 2005

KatastrofaZmiany klimatyczne mogą osiągnąć za 20 lat takie tempo, że jakakolwiek próba zahamowania tego procesu nie będzie już możliwa - ostrzega organizacja WWF.
  
Wg ostatnich obliczeń, w latach 2026-2060 na naszej planecie wzrośnie średnia temperatura o 2 stopnie Celsjusza - twierdzi dr Mark New z Oxford University.
  
Temperatury na Arktyce mogą wzrosnąć trzy razy, co spowoduje, że cała pokrywa lodowa roztopi się i wyginą wszystkie żyjące na niej zwierzęta.
  
Niedźwiedzie polarne będą znane tylko z książek i filmów.
  
Zmniejszanie się ilości śniegu i lodu na Ziemii powoduje, że nasza planeta absorbuje o wiele więcej promieniowania słonecznego, które normalnie jest przez nie odbijane. Doprowadza to do jeszcze większego tempa ocieplenia klimatu na naszej planecie - w pewnym momencie może wymknąć się spod kontroli.
  
Jak podaje WWF, pokrywa lodowa zmniejszyła się w ostatniej dekadzie o 9,6% i jeśli nic nie zrobi się w tym kierunku, kompletnie rozpłynie się przed upływem tego stulecia.

Greg K1ler za Hot News

Znalezisko na Marsie

2 lutego 2005

ZnaleziskoMars Exploration Rover Opportunity znalazł żelazny meteoryt. Jest to pierwszy taki przypadek na obcej planecie. Dziobaty obiekt wielkości piłki koszykowej jest złożony głównie z żelaza i niklu (dane ze spektrometru na łaziku). Tylko mała część meteorytów uderzających o Ziemię  jest tak bogata w metal. Reszta to głównie skały. "To duża niespodzianka, choć może nie powinna nią być. Nie myślałem, że użyjemy sprzętu na skałach spoza Marsa" - mówi dr Steve Squyres z Cornell University, Ithaca, N.Y.. Jest on odpowiedzialny za instrumenty naukowe na Opportunity i Spirit.

Greg K1ler za Science Dailyblog comments powered by Disqus