Archiwum newsów - wrzesień 2004

Autor: Greg K1ler

Kolejne dowody na istnienie życia na Marsie

26 września 2004

Życie na MarsieNa konferencji, odbywającej się na włoskiej wyspie Ischia, prof. Vittorio Formisano, opiekujący się spektrometrem PFS na pokładzie sondy Mars Express podał, że urządzenie to wykryło nad trzema regionami Marsa zagęszczenia pary wodnej i metanu. Obecność metanu na Marsie może świadczyć o obecności na nim życia, lub też że kiedyś ono tam występowało. Prof. Formisano powiedział jeszcze, że wykryto śladowe ilości innych gazów i wciąż trwają ich analizy. Nieoficjalnie mówi się o formaldehydzie, którego obecność mogłaby być dowodem na istnienie w obecnych czasach życia na Marsie. Więcej szczegółów natej stronie.

Jacek za Gazeta.pl

Chodzi, w dodatku po wodzie

21 września 2004

RobotInżynierowie Massachusetts Institute of Technology stali się inspiracją dla zespołu naukowców z Uniwersytetu Carnegie Mellon. Tamtejsi badacze pod kierownictwem profesora Metina Sitti zaprojektowali drugiego już robota potrafiącego chodzić po wodzie.
Maszyna waży około 1 grama, jej wielkość to zaledwie 1,25 cm. Robot porusza się na 8 nogach o długości 5 cm, pokrytych specjalnym, odpychającym wodę plastikiem. Choć na razie jest to prototyp, Sitti i jego koledzy są przekonani, że ich ślizgający się po wodzie robot będzie mógł być wykorzystywany na dowolnym akwenie ze stojącą wodą. Dzięki zintegrowaniu z czujnikami substancji chemicznych, maszyna mogłaby być wykorzystywana do badań skażenia wód, a wyposażenie robota w zbiorniczek pozwoliło by mu także pobierać próbki.
Po prezentacji przez naukowców z MIT pierwszej wersji takiego robota, Sitti długo był pod wrażeniem i zastanawiał się nad stworzeniem swojej wersji maszyny. "Myślę że to jest jedno z największych wyzwań mikrorobotyki, aby stworzyć takie urządzenie. Ono musi być niezwykle lekkie i kompaktowe. Zrozumienie sposobu w jaki owady stoją na wodzie jest kluczem do sukcesu" - powiedział Sitti. Pomimo niewielkich rozmiarów nowego robota, potrafi się on poruszać na wodzie z prędkością 1 metra na sekundę. Po przeniesieniu proporcji na człowieka, odpowiadałoby to prędkości nieco ponad 640 km/h. Tak więc trzeba przyznać, że robot jest niezwykle szybki.
Na razie robot nie posiada żadnego czujnika, ani źródła zasilania. Jego "mięśniami" są trzy motory piezoelektryczne - paski metalu, które ulegają odkształceniu po przyłożeniu do nich pola elektrycznego. Motory zasilane są z zewnętrznego źródła energii połączonego przewodami i kontrolowanego przez dedykowane układy znajdujące się przy baterii. Pomimo tych ograniczeń funkcjonalnych, podwzględem możliwości ruchowych robot jest rozwiązaniem obiecującym. Urządzenie może stać na wodzie, nie podlega pływom, a dodatkowo może się poruszać w przód i tył, odpychając się dwiema nogami działającymi jak wiosła. Na razie urządzenie jest dość proste, ale Sitti zapowiedział że w ciągu pół roku powstanie znacznie bardziej złożona wersja maszyny. Zapewne jedną w ważniejszych cech wynalazku inżynierów z Uniwersytetu Carnegie Mellon jest niska cena, bowiem materiały potrzebne do zbudowania robota kosztowały zaledwie 10 USD.

GNP za 4D

Milionowy artykuł w Wikipedii

22 września 2004

WikiWikimedia Foundation ogłosiła dziś utworzenie milionowego artykułu w Wikipedii, swoim projekcie opracowania wolnej (dostępnej bez ograniczeń dla każdego internauty, zarówno do przeglądania, jak i do modyfikacji) encyklopedii internetowej (Wikipedia.org), Wikipedia.pl (http://pl.wikipedia.org)). Wikipedia powstała w styczniu 2001 r. i jest obecnie największą i najszybciej rozwijającą się encyklopedią na świecie, posiadającą aktywnie rozbudowywane wersje w ponad stu językach. Niemal 2500 nowych artykułów dodawanych jest do Wikipedii każdego dnia, a w tym samym czasie pojawia się dziesięciokrotnie więcej aktualizacji artykułów istniejących. Więcej...

Paweł 'Ausir' Dembowski

Ciekawe zdjęcia

18 września 2004

Widok z kosmosu #1Kosmos jest niewyczerpanym zbiornikiem pełnym przepięknych widoków. Oto dwa z nich (za AFP):

Huragan Ivan sfotografowany przez astronautę Edwarda Fincke z pokładu stacji orbitalnej oddalonej od powierzchni Ziemii o około 370 km.

Widok z kosmosu #2Zdjęcie "mgły gwiezdnej" uzyskane przy pomocy teleskopu Hubbla. Mgły gwiezdne powstają w procesie wydalania zewnętrznych powłok gazowych przez gwiazdy słońcopodobne. Obraz ten został zarejestrowany przez NASA 13 września br.

RAJ

Dni Nauki w Polsce

17 września 2004

Dzień naukiJak co roku we wrześniu w największych miastach Polski organizowane są Festiwale Nauki. Z dość skromnych przedsięwzięć przerodziły się w wielkie i ogólnowojewódzkie dni nauki. Program poszczególnych festiwali jest tak obszerny, że nie sposób wysłuchać wszystkich interesujących nas wykładów. Na wszystkie prelekcje oraz warsztaty wstęp jest darmowy.

Zapraszamy wszystkich, którzy chętni są do  poszerzania swojej wiedzy. Dzięki prostej i zrozumiałej dla przeciętnego słuchacza formie wykładów poznamy najnowsze osiągnięcia w wielu dziedzinach nauki. Będziemy mogli wziąść udział w dyskusjach na temat ważnych dylematów naukowych i społecznych. Poznamy niedostępne na co dzień laboratoria oraz warsztaty, w których przeprowadza się skomplikowane procesy i doświadczenia. Zapraszamy zarówno młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nauką jak i osoby dorosłe, które chcą poszerzyć zakres swej wiedzy.

W tym roku poszczególne festiwale włączą się w przygotowywanie ogólnopolskiego  Dnia Nauki. II ogólnopolski  "Dzień Nauki - POLSKA 2004" jest imprezą organizowaną przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, Telewizję Polską oraz Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk z całej Polski.

Festiwale Nauki odbywają się w niżej wymienionych miastach:

FESTIWAL PROGRAM W DNIACH
VIII Festiwal Nauki - Warszawa 2004 Warszawa 17-26 września 2004
VII Dolnośląski Festiwalu Nauki

Dolnyśląsk
Wałbrzych
Ząbkowice Śląskie
Jelenia Góra
Legnica

17-24 września 2004
1-2 październik 2004
1-2 październik 2004
8-9 październik 2004 
22-23 paźdz. 2004

V Kielecki Festiwal Nauki Kielce 16-26 września 2004
II Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki Białystok
Białowieża
Dąbrowa Białostocka
Ełk
Hajnówka
Kolno
Suwałki
24-26 września 2004
IV Zachodniopomorski Festiwal Nauki

Szczecin
Koszalin

18-26 września 2004
Olsztyński Dzień Nauki Olsztyn 18 wrzesień 2004
X Festyn Archeologiczny w Biskupinie Biskupin 18-26 wrzesień 2004
Opolski Festiwal Nauki Opole 17-19 wrzesień 2004
II Ogólnopolski Dzień Nauki w Trójmieście   18 wrzesień 2004
V Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki Bielsko-Biała
Żywiec
Cieszyn
17-18 wrzesień 2004

Dinki

Optyczny kamuflaż

11 września 2004

Pare miesięcy temu obiegła świat plotka, że Japończycy opracowali kamuflaż optyczny. Oto dwa filmiki, które ukazują prawdziwe oblicze tego wynalazku. Nasz świat coraz bardziej przypomina życie z anime Ghost in The Shell.

plik1

plik2

Odyn & Grzybek

Astrobiologia - nauka o poszukiwaniu śladów życia w kosmosie

9 września 2004

AstrobiologiaJedną z najszybciej rozwijających się dziedzin wiedzy jest dyscyplina, której przedmiotu badań nikt jeszcze nie widział. Chodzi o astrobiologię, zajmującą się pozaziemskimi formami życia. Skąd tak ogromna popularność zagadnień, które jeszcze niedawno poważni naukowcy zbywali pobłażliwym uśmiechem? - w najnowszym numerze Polityki znajdziecie bardzo ciekawy artykuł Marcina Rotkiewicza o poszukiwaniach śladów życia w kosmosie. Tekst dostępny jest na stronie tygodnika pod tym adresem.

Kormakblog comments powered by Disqus