Archiwum newsów - sierpień 2004

Autor: Greg K1ler

"Umysł Broca" - Recenzja

27 sierpnia 2004

Umysł BrocaKsiążkę kupiłem z dwóch powodów. Po pierwsze, była olbrzymia przecena, a po drugie zachęcił mnie autor, Carl Sagan. Wybitny naukowiec, popularyzator i gwiazda nauki. W jego dorobku jest kilkadziesiąt pozycji uhonorowanych licznym nagrodami. Na podstawie jego książki "Kosmos" powstał serial telewizyjny, a na motywach książki "Kontakt" film kinowy pod tym samym tytułem. Największą popularność Sagan zdobył w Stanach Zjednoczonych gdzie konsekwentnie realizował swoją naukową misje. Więcej...

Dinki

Nośniki holograficzne

26 sierpnia 2004

Japońscy naukowcy z firmy Optware opracowali rozwiązanie, dzięki któremu udało im się zapisać, a następnie odtworzyć dane z optycznego nośnika holograficznego.
Pomimo tego, że średnica płytki wynosi standardowe 12 cm, dzięki zastosowaniu specjalnego rodzaju holografii, na nośniku może się zmieścić do 1TB danych, czyli ok. 200 razy więcej niż na jednowarstwowej płycie DVD. Co więcej, imponująca jest także szybkość transferu dla zapisu i odczytu nośnika, która wynosi 1GB/s. To 40 razy szybciej niż w przypadku DVD.
Zapis holograficzny jest już znany od jakiegoś czasu, jednak dotychczas nie udało się wykorzystać jego potencjału, głównie ze względu na problemy technologiczne. Jednym z nich była kwestia zbyt dużych szumów, wywołanych dyfuzją w trakcie zapisu i odczytu, co odbijało się na jakości transferu danych. Kwestię tą udało się rozwiązać naukowcom dzięki umieszczeniu pomiędzy warstwą zapisywalną a odbijającą cienkiej powłoki luster dichronicznych, które blokują dyfuzję.
Rozwiązanie opracowane przez firmę Optware będzie zaprezentowane na imprezie COST Action P8, jaka odbędzie się w dniach 16 i 17 września w Paryżu.

GNP za 4D

Superkomputer w jednym chipie

26 sierpnia 2004

RIKEN, czyli japoński Instytut Badań Fizycznych i Chemicznych, zaprezentował procesor MDGrape3 - układ o mocy obliczeniowej porównywalnej z superkomputerami.
MDGrape3 stanie się podstawą systemu mogącego działać z prędkością petaflopa, czyli wykonującego biliard operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Pierwsze egzemplarze chipa mogą wykonywać 230 mld operacji na sekundę, przy taktowaniu z częstotliwością 350MHz. W najgorszym wypadku ostateczna wersja procesora będzie pracować z zegarem 250MHz, osiągając wydajność 160 miliardów operacji na sekundę.
Procesor swoją niezwykła wydajność zapewnia temu, że został zoptymalizowany pod kątem wykonywania licznych podobnych działań, co ma pomóc w badaniach życia i w pracach nad biotechnologią.
Wykonany w procesie 130 nanometrów procesor posiada 20 potoków obliczeń, zamiast jednego lub dwóch spotykanych w zwykłych procesorach.
Obliczenia, do jakich zostanie wykorzystany, to np. sprawdzanie jak pojedyncza proteina reaguje z tysiącami różnych molekuł. Nie można więc bezpośrednio porównywać MDGrape3 z superkomputerami, ale jego wydajność w zawężonym spektrum zastosowań jest imponująca.
Jak twierdzą naukowcy z RIKEN, dzięki specjalizacji układ zyskał 100-krotny przyrost mocy.
Projekt MDGrape rozpoczęto przed 15 laty na Uniwersytecie Tokijskim z myślą o przygotowaniu procesora do zastosowań w astrofizyce. Na rynku są obecne komercyjne systemy wykorzystujące procesory MDGrape2, które pracując z częstotliwością 100MHz mają wydajność 16 gigaflopów. Trzecia odsłona układu została dopasowana do innych dziedzin, gdyż tu spektrum zastosowań jest szersze. MDGrape 3 stanie się podstawą komputerów pracujących w ramach projektu Protein 3000, którego autorzy stawiają sobie za cel pełny opis właściwości 3 tys. protein. Z 12-procesorowych systemów (układy połączy 81-bitowa szyna) Japończycy chcą złożyć maszynę o wydajności 1 petaflopa. Będzie się ona składać z klastra 6144 procesorów , umieszczonych łącznie w 32 obudowach. Jak na sprzęt tej wydajności, będzie to prawdziwy mikrus. Urządzenie ma być gotowe w roku 2007. Specjalistyczny procesor z RIKEN oferuje 1 gigaflop wydajności za 15 USD, podczas gdy taka moc w wypadku procesora Pentium 4 kosztuje 400 USD, w superkomputerze IBM Blue Gene/L - 640 USD, a w najszybszej maszynie świata NEC Earth Simulator - aż 4 tys. USD.
Badacze z RIKEN planują też stworzenie procesora ogólnego przeznaczenia, osiągającego wydajność 1 teraflopa.

GNP za 4D

DNA i walka ze spamem

21 sierpnia 2004

Najnowszą bronią IBM-a w walce ze spamem jest technika oryginalnie zaprojektowana do analizowania sekwencji DNA.
System Chung-Kwei (nazwa pochodzi od talizmanu feng-shui, chroniącego dom przed złymi duchami) jest modyfikacją algorytmu Teiresias, opracowanego przez firmę IBM do analizy kodu DNA. Pracownicy "Big Blue" doszli bowiem do wniosku, że sekwencje znaków występujące w niechcianej korespondencji można analizować w podobny sposób, jak ciągi reprezentujące sekwencje DNA. Idąc tym tropem, przez algorytm "przepuszczono" 65 tys. przykładów spamu. Program potraktował każdy e-mail jak długi łańcuch DNA. Na tej podstawie wyłoniono 6 mln powtarzających się wzorów, wśród których znalazły się słowa takie jak np. "Viagra". Każdy z wzorów reprezentuje sekwencję liter i liczb pojawiającą się więcej niż w jednej niechcianej wiadomości. Następnie badacze analogicznie postąpili z zestawem zwykłych e-maili i wykluczyli ze zbioru wzorów te, które występowały także w tej korespondencji. Dzięki temu Chung-Kwei filtruje spam, a przepuszcza normalne wiadomości. Algorytm radzi sobie z technikami oszukiwania oprogramowania antyspamowego, polegającymi na zastępowaniu liter innymi znakami - np. symbolem "$" w miejsce litery "s".
Jak dowiodły testy, nowa technika IBM-a ma skuteczność na poziomie 97%. Chung-Kwei już wkrótce trafi do komercyjnego produktu "Big Blue", aplikacji SpamGuru.

GNP za 4D

Skąd się biorą nazwy pierwiastków?

16 sierpnia 2004

Nazwy pierwiastkówOdkąd odkrywanie nowych elementów układu okresowego stało się jedną z dziedzin nauki, ludzie starali się w jakiś zrozumiały sposób usystematyzować sposób nadawania nazw pierwiastkom. Jak się okazuje, z początku nie przywiązywano żadnej wagi do systemu nazewnictwa. Niektórzy naukowcy chcieli wdrożyć odpowiednie rozporządzenia, ale nie spotkały się one z akceptacją. I tak, przy przyznawaniu nowych mian, kierowano się tylko i wyłącznie ogólnie przyjętymi normami moralnymi. Zapobiegało to nadawania określeń uznawanych za szczególnie obraźliwie czy nieodpowiednie, np. ze zbyt dużą dawką ironii. Więcej...

Dinki

Pierwsza sieć kryptografii kwantowej

10 sierpnia 2004

Na Uniwersytecie Cambridge została uruchomiona pierwsza sieć komputerowa, w której dane są szyfrowane kwantowo.
Pierwszy pakiet danych w sieci Quantum Net (Qnet) przesłał Chip Elliott, szef grupy inżynierów BBN Technologies z Cambridge. Projekt był finansowany przez Agencję Defense Advanced Research Projects Pentagonu.
Na razie sieć składa się tylko z sześciu serwerów, ale co ważne może ona być połączona z komputerami włączonymi do Internetu. W opinii twórców sieci Qnet, implementacja kolejnych węzłów sieci w bankach i instytucjach finansowych umożliwi wymianę danych przez Internet w sposób dużo bardziej bezpieczny, niż umożliwiają to obecne rozwiązania kryptograficzne.
Informacje w sieci Qnet przesyłane są przez standardowy światłowód i ich bezpieczeństwo gwarantują klucze szyfrujące określone przez wymianę serii pojedynczych, spolaryzowanych fotonów. Pierwsza transakcja finansowa, bezpieczeństwo której gwarantowała kryptografia kwantowa, została przeprowadzona w kwietniu 2004r. przez dwie austriackie instytucje bankowe, ale Qnet jest pierwszą strukturą składającą się z więcej niż dwóch węzłów sieci korzystających z kryptografii kwantowej.

GNP za 4D

Kwas dokozaheksanowy u ciężarnych

8 sierpnia 2004

Wysoki poziom składnika rybiego tłuszczu (DHA) w organizmie matki tuż po porodzie, sprzyja lepszej koncentracji uwagi u jej dziecka - wskazują wyniki naukowców z USA. Publikuje je pismo "Child Development".
Chodzi o kwas dokozaheksanowy (w skrócie DHA), który jest składnikiem pokarmowym, zaliczanym do tzw. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Do organizmu musi być on dostarczany wraz z pokarmem, a jego najbogatszym źródłem są tłuste ryby morskie.
W organizmie DHA odgrywa wiele ważnych funkcji, m.in. w rozwoju wzroku i mózgu. Stanowi on bowiem istotny składnik błon komórek nerwowych.
Do czasu porodu dziecko pobiera niezbędne ilości tego związku z organizmu matki - przy czym w pierwszym trymestrze ciąży DHA gromadzi się głównie w mózgu płodu. Później związek ten jest pobierany z pokarmem matki. Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Kansas mierzyli poziom kwasu DHA we krwi grupy kobiet tuż po urodzeniu dziecka, a następnie śledzili zdrowiei rozwój ich dzieci przez ich pierwsze dwa lata życia.
Okazało się, że dzieci kobiet, u których stwierdzono wysoki poziom DHA porodzie, miały znacznie większe zdolności koncentracji uwagi, niż potomstwo kobiet z niskim stężeniem tego związku. Były też mniej roztargnione, mniej podatne na rozproszenie w czasie zabawy i bardziej się w nią angażowały.
Zdaniem badaczy, najnowsze wyniki dostarczają dowodów na rolę kwasu DHA we wczesnym rozwoju zdolności umysłowych dzieci. Autorzy pracy uważają, że w przyszłości warto sprawdzić, czy podawanie preparatów DHA kobietom w ciąży może mieć pozytywny wpływ na rozwój umysłowy ich dzieci.
Całkiem niedawno w USA zaaprobowano mleczne odżywki dla dzieci z dodatkiem tego związku.

GNP za PAP

Strażnik na kółkach

8 sierpnia 2004

Jak podaje producent, nie jest to Robocop, a bardziej skrzyżowanie dziecięcego samochodziku i znanego z Gwiezdnych Wojen robota R2D2.
Japońska firma Secom, oferująca usługi ochroniarskie, opracowała sześciokołowego robota o nazwie Robot X służącego do śledzenia, który może być zdalnie sterowany i przeprogramowany. Maszyna może podążać śladem intruza, robić zdjęcia wysokiej rozdzielczości, wydawać krzykliwe ostrzeżenia oraz emitować kłęby gęstego dymu, wszystko w celu przepłoszenia nieproszonego gościa. Robot X może wykonywać w czasie rzeczywistym komendy wydawane przez strażnika lub realizować polecenia uprzednio zaprogramowane.
Rzecznik Secom, opisując optymistycznie możliwości maszyny, powiedział że nawet jeżeli zasłona dymna nie przepłoszy intruza to może go choć zaabsorbować na pewien czas, który pozwoli ochronie ująć nieproszonego gościa. Skład emitowanego dymu został opracowany specjalnie na zamówienie firmy Secom i niezawiera substancji szkodliwych.
Robot X produkowany jest ze specjalnego wzmacnianego plastiku, ma metr wysokości, waży 120kg i jest odporny na przewracanie. Maszyna może się poruszać z szybkością 10 km/h, a na w pełni doładowanych bateriach może przejechać dystans 24 km.
Rynkiem docelowym dla robota firmy Secom mają być lotniska, porty, oraz niebezpieczne lokalizacje przemysłowe, po których Robot X poruszałby się według uprzednio zaprogramowanej trasy lub będąc sterowany przez sieć Wi-Fi. Ciekawe jest to, że Secom nie planuje sprzedawać swojego elektronicznego strażnika, a jedynie chce go wypożyczać za ok. 2700 USD miesięcznie.

GNP za 4D

Kilka słów o chaosie i fraktalach

4 sierpnia 2004

FraktaleZapraszamy do lektury tekstu autorstwa Krzysztofa Kanasa, w którym przybliża jakże ważne we współczesnej nauce pojęcia chaosu i fraktali. W tekście znajdziecie także wiele pięknych ilustracji - fraktale są wyjątkowo atrakcyjne dla oka. Więcej...

Kormak

IBM dla wojska

3 sierpnia 2004

Firma International Business Machines podpisała kontrakt z Armią Stanów Zjednoczonych na budowę jednego z najwydajniejszych superkomputerów na świecie, który ma uczestniczyć w badaniach nad nowymi rodzajami broni. Wojskowy komputer będzie nosił nazwę "Stryker" i będzie pracował na Linuksie.
Ministerstwo Obrony USA wyda na maszynę ok. 15 milionów USD. Komputer zostanie umieszczony w Głównym Centrum Badawczym Laboratorium Army Research w Aberdeen. Moc obliczeniowa maszyny wyniesie 10 teraflopów czyli 10 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych w trakcie sekundy matematycznych. Wykonanie takiej ilości działań za pomocą kalkulatora zajęłoby jednej osobie 8 milionów lat.

GNP za 4Dblog comments powered by Disqus