Archiwum newsów - lipiec 2004

Autor: Greg K1ler

"Szklany" dom na wodzie

28 lipca 2004

Szklany domPochodzący z Polski architekt, Marcin Panpuch, zaprojektował w Londynie sferyczne, przezroczyste "łodzie" mieszkalne. Domki mają rozwiązać problem niedoboru mieszkań, z jakim boryka się stolica Wielkiej Brytanii.
Inspiracją dla trzydziestoletniego Panpucha stały się najwyraźniej spacery nad Tamizą. "Rzeka płynąca przez Londyn jest pusta, a miasto ma ogromny problem z brakiem suchych terenów. Dzięki moim sferycznym domom można żyć na rzece lub w opuszczonych dokach Londynu" - mówi architekt. Oryginalne domy zostały zaprezentowane na organizowanej przez Royal Institute of British Architects wystawie nowoczesnych domów "Future House" w Londynie.
Sferyczne domy mogą być podzielone na trzy kondygnacje, każda wokół centralnego rdzenia w którym znajdują się schody, kuchnia i łazienka. Piętro pod wodą może być wykorzystywane jako pomieszczenie gospodarcze z magazynem wody, ogrzewaniem, czy sprzętem komputerowym. Środkowa kondygnacja została zaprojektowana jako sypialnia, zaś piętro najwyższe zarezerwowane jest na pokój dzienny. Prywatność mieszkańca tego oryginalnego domu mają zapewniać zaciągane rolety, choć niejedna osoba byłaby zaskoczona jak dużo spokoju zapewnia dom, kołyszący się na środku londyńskiej rzeki.
Panpuch pomyślał także o kwestiach ekologicznych i wyposażył swój dom w ogniwa słoneczne. Z kolei ciepło zgromadzone w ciągu dnia w najwyższym piętrze następnie służy ogrzewaniu pozostałych pomieszczeń.

GNP za 4D

Chip dla prokuratora

20 lipca 2004

Prokuratorowi generalnemu Meksyku Rafaelowi Macedo wszczepiono pod skórę przedramienia specjalny chip. Urządzenie ma umożliwić prokuratorowi bezpośredni dostęp do aktualizowanej na bieżąco ogólnokrajowej bazy na temat dokonanych przestępstw oraz śledztw w ich sprawie. Chip służy też do ustalania bieżącej lokalizacji urzędnika, co może być przydatne w przypadku zamachu lub porwania. Walka z przestępczością jest narodowym problemem Meksyku, a śledczy i dziennikarze zajmujący się nią ryzykują stanie się ofiarami zabójstwa lub porwania. Według danych Inter-American Development Bank w latach 1992 - 2002 w Meksyku dokonano 15 tysięcy porwań, co sytuuje ten kraj na drugim miejscu w regionie za rozdartą walkami Kolumbią. W czerwcu w demonstracjach przeciwko nieudolności władz w walce z przestępczością i przeciw korupcji policji wzięło udział ćwierć miliona osób.

GNP za Enter

"Zielone" brzmienie

20 lipca 2004

Zielone brzmienie

Japońska firma Music Bird Corporation przygotowała serię doniczek i wazonów, które zamieniają umieszczone w nich rośliny w... głośniki. Produkty z linii "Canon" - której nazwa pochodzi od połączenia japońskich słów "ka" (kwiat) i "non" (dźwięk) - są wyposażone w akrylową tubę, która po podłączeniu źródła dźwięku zaczyna drżeć i tym samym wprawia w wibracje umieszczoną w pojemniku roślinę. W ten sposób - choć brzmi to nieprawdopodobnie - źródłem dźwięku stają się liście i płatki kwiatów.
Japończycy planują sprzedawać rocznie 36 tys. zestawów Canon. Ich ceny są bardzo zróżnicowane i wahają się od 5 tys. do 50 tys. jenów, czyli od 164 do 1640 PLN.

GNP za 4D

Chromatografia przydaje się nie tylko chemikom

17 lipca 2004

Chromatografia

Chromatografia rozwija się bardzo dynamicznie. Ta metoda analizy mieszanin wykorzystywana jest w badaniach biologicznych, przy produkcji leków i w wielu innych dziedzinach. O tej i innych technikach badawczych rozmawiali naukowcy na zakończonym już w Warszawie Forum Analitycznym (Analytical Forum 2004) na Politechnice Warszawskiej.
"Najprostszym przykładem zastosowania chromatografii może być zwykły domowy filtr do oczyszczania wody. Ale liczba zastosowań tej techniki jest ogromna" - powiedziała w rozmowie z PAP dr inż. Katarzyna Pawlak z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej.
Chromatografia pozwala rozdzielać składniki mieszanin, różniące się od siebie wzajemnie pod względem właściwości fizyczno-chemicznych, np. związki różniące się: lotnością, rozpuszczalnością w wodzie, lub alkoholach, wielkością i budową przestrzennącząsteczki oraz kwasowością.
"Jest zatem wiele różnych metod w chromatografii i każda z nich działa inaczej, pozwalając na rozdzielanie substancji szkodliwych od koniecznych dla prawidłowego rozwoju organizmu" - podkreśla dr Pawlak.
Nowoczesne nauki biochemiczne często korzystają ze zdobyczy chromatografii. Jedną z dziedzin, z którą ta metoda analityczna ściśle się wiąże jest biochemia. Pozwoliło to na szybki rozwój proteomiki (monitorowanie i identyfikacja białek w organizmach żywych), biotechnologii i inżynierii genetycznej.
Rozdzielanie składników mieszanin pozwala nie tylko bardzo na precyzyjne określanie stopnia skażenia żywności, ale także na oddzielanie nieszkodliwych form pierwiastka od bardziej toksycznych i rakotwórczych metali lub metaloidów (np. ołowiu od jego kompleksów z polisacharydami w winie, czy toksycznych kwasów arsenowych od nieszkodliwej arsenobetainy w ostrygach).
Występowanie różnych form pierwiastka w organizmach żywych jest związane z mechanizmem obronnym organizmu, który modyfikuje przyswajany związek do formy nieaktywnej (obojętnej dla organizmu).
Niestety nie zawsze szkodliwa substancja zmodyfikowana przez inny organizm staje się dla człowieka bezpieczna.
Ryby przez pokarm przyswajają rtęć, którą skażone są liczne akweny wodne. Przechowują ją w organizmie w postaci metylowych związków rtęci, które dla ludzi są o wiele bardziej toksyczne niż rtęć nieorganiczna, lub metaliczna. Dlatego częste jedzenie ryb wieloletnich takich jak tuńczyk, makrela, czy rekin może prowadzić do wielu chorób, lub zatruć.
Jednak zatrucia tego typu, lub farmakologicznego, mogą być kontrolowane za pomocą chromatografii rozdzielającej nasze metabolity w moczu. Analiza tego typu pozwala na określanie stopnia zatrucia, lub skuteczności medycznej terapii. Może to być wykorzystywane także w medycynie sądowej.
Rozwój genetyki, biochemii i medycyny stawia coraz większe wymagania chromatografii. Jej rozwój oraz uniwersalność pozwalają stwierdzić, że nawet w odległej przyszłości będzie stanowić ona bardzo ważne narzędzie stosowane do badań, lub produkcji związków nowych i ważnych dla prawidłowego rozwoju człowieka.
Forum Analityczne w Warszawie zakończyło się 8 lipca.

GNP za PAP

Wynalazki: Pojemnik aerozolowy

17 lipca 2004

Pojemnik aerozolowy zawiera dwie substancje: rozpylaną ciecz oraz propelant - dodatkowy płyn lub gaz pod ciśnieniem. Po naciśnięciu przycisku zawór otwiera się i gaz wypycha ciecz na zewnątrz w postaci drobno rozpylonej strugi. Więcej...

Maksymilian

Sharp: e-papier w kolorze

11 lipca 2004

E-papierFirma Sharp zaprezentowała prototyp kolorowej e-książki.
Japoński koncern zaprezentował kolorowy wyświetlacz o grubości zaledwie 1 mm. Wyświetlacz nie emituje światła - musi być oglądany przy oświetleniu zewnętrznym lub zostać wyposażony w dodatkowe podświetlenie. Oczywiście prace nad technologią wciąż trwają - na rynek kolorowe e-książki Sharpa trafią nie wcześniej niż w roku 2007.
Obecnie w Japonii takie urządzenia, tyle że z monochromatycznym wyświetlaczem, sprzedaje Sony. Sharp jako czytniki elektronicznych książek reklamuje jednak swoje handheldy Zurus i z tego powodu firma ma w Japonii na tym kiełkującym rynku dość silną pozycję. Sharp oferuje tam już 7 tys. tytułów w formacie cyfrowym.

GNP za 4D

Czerwona Planeta - odwieczne marzenie człowieka - część 3

9 lipca 2004

Czerwona planetaOsobiście, najbardziej fascynuje mnie ostatni aspekt misji wg planu Mars Direct i Sami-Direct. Końcowy etap podróży - wejście na orbitę oraz lądowanie. Jak już wspomniałem w jednym poprzednich odcinków wiąże się on z najwyższym współczynnikiem ryzyka. Inżynierowie wymyślili tu pewien trik przypominający łapanie motyli w siatkę, bądź osłonę dla cyrkowców. Proces hamowania i bezpiecznego ustawienia lądowników ze sprzętem i modułami załogowymi sprowadza się do wykorzystania marsjańskiej atmosfery. Więcej...

Greg K1ler

Plankton dowodem

4 lipca 2004

Odkrycie skamieniałego planktonu datowanego na 65 mln lat potwierdza teorię, według której do wymarcia dinozaurów przyczyniło się ochłodzenie klimatu, będące następstwem upadku na Ziemię asteroidu - informuje pismo "Geology".
Wielu naukowców uważa, że uderzenie asteroidu w Ziemię wzbiło masy pyłu zasłaniające Słońce. Ponadto miało też wzbudzić erupcję wulkanów, co na całe stulecia zmieniło ziemski klimat. Zmiany te doprowadziły do wymarcia wielu gatunków zwierząt, w tym dinozaurów.
Zespół włoskich i holenderskich naukowców odkrył w skałach w Tunezji pierwsze niegeologiczne dowody na ochłodzenie, które nastąpiło po upadku asteroidu.
Te dowody to bruzdnice i otwornice - zimnolubne pierwotniaki żyjące w oceanach. Pojawiły się one dopiero po ochłodzeniu klimatu.

GNP za PAP

Zmarł Andrian Nikołajew

4 lipca 2004

NikołajewW wieku 75 lat w Czeboksarach, stolicy autonomicznej Republiki Czuwaskiej, zmarł w sobotę Andrian Nikołajew, trzeci radziecki kosmonauta, po Juriju Gagarinie i Giermanie Titowie, który poleciał w przestrzeń kosmiczną - poinformowały rosyjskie media. Przyczyną śmierci był zawał serca.

GNP za PAP

Europa popiera nanoelektronikę

4 lipca 2004

Grupa europejskich firm branży elektronicznej i organizacji naukowych wezwała do skoordynowania działań i inwestycji, zmierzających do przejścia z mikro- na nanoelektronikę.
Wśród inicjatorów grupy znajdują się m.in. firmy Nokia, AMD, Philips, IBM i Ericsson. Wczoraj grupa przedstawiła komisarzowi Erkki Liikanenowi i Philippowi Busquinowi swój raport, w którym wezwała do inwestowania co najmniej 6 mld Euro rocznie w celu podbudowania pozycji Europy na rynku.
Sugestie te spotkały się z pozytywnym przyjęciem członków Komisji Europejskiej. "Europa nie może sobie pozwolić na to, aby nie wykorzystać szansy jaką niesie ze sobą nowa generacja urządzeń elektronicznych, które w przyszłości staną się dla ekonomii tym, czym obecnie jest ropa" - powiedział Busquin. Z kolei Liikanen podkreśił, że takie inwestycje warte są zachodu, bowiem mogą one korzystnie wpłynąć na ogólną ekonomię. "Nanoelektronika niesie ze sobą potencjał umożliwiający stworzeniedużej liczby miejsc pracy dla osób dobrze wykwalifikowanych oraz wzmocnienia wzrostu i współzawodnictwa w innych sektorach rynku".
Organizacje rządowe oraz właściciele firm w Europie i Stanach Zjednoczonych zdają sobie sprawę z wartości jakie niesie ze sobą nanoelektronika i dlatego podkreślają oni konieczność przeprowadzania inwestycji przy każdej nadarzające się okazji. Jednak większość z tych rewelacji dotyczy w dużej mierze spraw ogólnych i jak na razie nie przekłada się na konkretne działania.
Obecnie Komisja planuje powołanie Europejskiej Rady Doradczej Inicjatywy Nanoelektroniki (ENIAC), kierowanej przez prezesa firmy STMicroelectronics, Pasquale Pistorio. (Zbieżność nazwy organizacji z pierwszym komputerem zbudowanym w USA - Electronic Numerical Integrator and Computer - wydaje się przypadkowa). Organizacja ENIAC będzie prywatno-społecznym porozumieniem odpowiedzialnym za nakreślanie strategii badań w obszarze nanoelektroniki i ich implementacji.

GNP za 4D

Tytan coraz bardziej tajemniczy

4 lipca 2004

TytanNaukowcy z Laboratorium Napędu Odrzutowego w Pasadenie (Kalifornia) opublikowali w sobotę najlepsze z dotychczas wykonanych przez sondę międzyplanetarną Cassini zdjęcia największego satelity Saturna - Tytana. Zamiast jednak przynieść odpowiedzi na niektóre, przynajmniej, pytania dotyczące tego zagadkowego ciała niebieskiego, wprawiła naukowców w jeszcze większe zakłopotanie.

Cassini nie wykrył bowiem jakichkolwiek śladów materii w postaci płynnej na powierzchni, której się spodziewano. Na zdjęciach wykonanych z odległości 322 tys. km widać jedynie nieostre ciemniejsze i jaśniejsze obszary oraz - także niewyraźne - podługowate struktury, które mogą być łańcuchami górskimi, korytami rzek lub pęknięciami pochodzenia tektonicznego.

"To są najlepsze zdjęcia, jakie otrzymaliśmy, ale nie wiemy jak je interpretować. Różnią się od wszystkiego z czym mieliśmy przedtem do czynienia. Wciąż próbujemy je zrozumieć" - powiedziała Elizabeth Turtle, wchodząca w skład grupy badawczej. Jej zdaniem na powierzchni Tytana zachodzą intensywne procesy geologiczne.

Tytan, który jest na tyle duży, że mógłby być samodzielną planetą, posiada atmosferę o gęstości 1,5 raza przewyższającej gęstość atmosfery ziemskiej. Wykryto w niej obecność związków węgla (m. in. metanu), co skłoniło naukowców do przypuszczeń, że na powierzchni Tytana mogą istnieć jeziora lub nawet morza złożone z węglowodorów lub nawet wody. Niektórzy nie wykluczali nawet istnienia na Tytanie prymitywnych form życia.

Być może zagadki te uda się rozwiązać bowiem sonda Cassini, wystrzelona z Ziemi w 1997 r., weszła na orbitę wokół Saturna i stała się jego satelitą. Jeszcze co najmniej 45 razy przeleci w pobliżu Tytana a na początku stycznia przyszłego roku wypuści do jego atmosfery próbnik Huyghens.

RAJ za PAPblog comments powered by Disqus