Archiwum newsów - maj 2004

Autor: Greg K1ler

ExoMars Rover w Twoim domu

24 maja 2004

RoverPierwszą misją ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) w ramach programu eksploracji Układu Słonecznego "Aurora" będzie projekt ExoMars. Jego rozpoczęcie planowane jest na początek 2009 roku.  Najważniejszym założeniem jest spuszczenie lądownika na Czerwoną Planetę. Następnie orbiter, który pomyślnie wykona manewr odłączenia i skierowania łazika na Marsa wejdzie na jego orbitę i będzie pośredniczył w przekazywaniu informacji między Ziemią a łazikiem ExoMars. Głównym zadaniem lądownika będzie poszukiwanie prymitywnych form życia lub ich pozostałości. W następnym etapie swej misji zbada przydatność planety pod kątem wysłania tam misji załogowej.Jeżeli chcesz być posiadaczem jednego z tak wysoce zaawansowanych łazików zapraszam na tą stronę.

Dinki

Słońce dla każdego

23 maja 2004

SłońceNiedawno wyróżniliśmy teksty dotyczące zagadnień związanych z astronomią oddzielnym boksem. Dziś dział Nad głowami doczekał się kolejnego artykułu. Jest nim Słońce dla każdego Comrade'a i K1lera, traktujący o budowie naszej centralnej gwiazdy i energii jaką nam wysyła. Zapraszam do lektury.

cierzy

Rekordowy PeCet

23 maja 2004

Firma Sony stworzyła, jak głosi, najmniejszy zbudowany do tej pory komputer PC. Produkt oznaczony symbolem VGN i dalej, w zależności od wyposażenia, U50 lub U70, waży około pół kilograma i posiada wymiary: 16,7 x 10,8 x 2,6 cm. Obsługiwany system operacyjny to oczywiście okienka Billa. Zdjęcie tego cacka i szczegółowa specyfikacja na stronach I4U News.

cierzy

Piknik Naukowy "BISki"

16 maja 2004

Piknik22 maja odbędzie się w Warszawie już 8. Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS. Jak zapewniają organizatorzy, jest to największa plenerowa impreza popularyzująca naukę w Europie. Jak zwykle nie obędzie się bez ciekawych doświadczeń i pokazów! Prezentowane będą proste "sztuczki" jak i najnowsze dokonania polskich uczonych. Zapraszamy na sobotnie spotkanie z nauką wszystkich Czytelników GNP wraz z rodzinami! Więcej o Pikniku na stronach Radia BIS.

cierzy

Planetoida uderzy w twojej okolicy!

14 maja 2004

PlanetoidaCo się wtedy stanie? Dzięki naukowcom z University of Arizona możesz to sprawdzić. Opracowali oni program komputerowy, prezentujący możliwe skutki. Możemy dokładnie określić parametry nieproszonego gościa z przestrzeni kosmicznej, który ma zamiar złożyć na nieoczekiwaną wizytę. Wystarczy wpisać wielkość, gęstość, rodzaj materii, prędkość, kąt uderzenia, naszą odległość od miejsca katastrofy oraz rodzaj powierzchni, w jaką uderzy. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na tą stronę - program jest banalnie prosty w obsłudze.

Kormak za Polityka

Forum GNP

1 maja 2004

Redakcja GNP zaprasza wszystkich spragnionych ciekawych rozmów związanych z tematyką popularno-naukową na forum naszej gildii. Zakładane są nowe ciekawe tematy. Jednak nie poprzestajemy na tym i apelujemy o więcej. Jeżeli coś zainteresowało was na lekcjach, ale nie uzyskaliście dostatecznej odpowiedzi to właśnie tu macie możliwość uzyskać klarowne i jasne wytłumaczenie.Co raz więcej użytkowników włącza się do rozmów i chce prowadzić dysputy na tematy najbardziej ich nurtujące. Polecamy choćby dyskusje o bioetyce a także o istnieniu życia pozaziemskiego. Gorąco zapraszamy zarówno amatorów jak i profesjonalistów.

Dinki

Fotorelacja z Fusion Expo

8 maja 2004

Fusion Expo"Przewiduje się, że do roku 2100 liczba ludności świata ma wzrosnąć do 8-12 miliardów, a największy przyrost zaobserwujemy w krajach rozwijających się. Prognoza na zwiększenie popytu energetycznego to 2-3-krotnie więcej w obecnym wieku. Oszczędności możliwe do osiągnięcia przez czołówkę przemysłową będą znacznie niższe od potrzeb reszty. Jak rozwiązać problem rosnącego wciąż zapotrzebowania? Odpowiedzi na to pytanie szukają naukowcy organizujący wystawy takie jak Fusion Expo."
Na nowy tydzień Greg K1ler przygotował dla Was szalenie interesujący artykuł dotyczący ostatniej wystawy Fusion Expo w Krakowie. Zapraszam do lektury.

cierzy

www.nauka.gildia.eu?

10 maja 2004

Już niebawem lokalni rejestratorzy domen z krajów Unii Europejskiej będą mogli starać się o akredytacje domen z końcówką .eu. Komisja Europejska opublikowała oficjalne założenia funkcjonowania przyszłego systemu domen. Ujawniono też, że pierwsze akredytacje mają być udzielane już od czerwca, a cały system ma rozpocząć funkcjonowanie od kwietnia 2005 roku. Docelowo europejską domenę będzie mógł założyć każdy mieszkaniec Unii.

cierzy za Enter

Buty, które czują i rozumieją

8 maja 2004

Buty, które czująFirma Adidas stworzyła pierwsze na świecie inteligentne buty. Przedstawiciele koncernu pokazali je dziennikarzom i ogłosili, że zrewolucjonizują one współczesny sport.
Inteligentne buty powstały w Portland w stanie Oregon, gdzie mieści się amerykańska centrala niemieckiego koncernu Adidas. Prace nad nimi trwały trzy lata i objęte były ścisłą tajemnicą.
Nowoczesne buty Adidas mają wmontowane elektroniczne czujniki, które rejestrują siłę nacisku na podeszwę. Następnie poprzez cienkie kabelki przekazują zebrane informacje do mikroprocesora, który reguluje ciśnienie w poduszkach powietrznych. Dzięki temu buty twardnieją na miękkiej nawierzchni, a na twardym podłożu stają się bardziej elastyczne. Urządzenie wraz ze specjalną baterią waży 40 gramów, czyli około jednej dziesiątej wagi buta.
Przedstawiciele firmy Adidas są dumni ze swego wynalazku. Podkreślają, że wymyślili buty, które "czują, rozumieją i dostosowują się do potrzeb biegacza".
Pierwsze inteligentne buty noszą nazwę Adidas 1. Pojawią się w sprzedaży w grudniu, a ich cena wyniesie 250 dolarów.

jask za WP.plblog comments powered by Disqus