Archiwum newsów - kwiecień 2004

Autor: Greg K1ler

Misja na Marsa

29 kwietnia 2004

Misja na MarsaChyba nie ma we współczesnej nauce i literaturze tak intrygującego tematu jak właśnie eksploracja Marsa. Od zarania dziejów ludzkość w różnych stadiach rozwoju interesowała się tym małym punkcikiem na niebie. W kilku artykułach postaram się przedstawić możliwie dokładnie różne aspekty załogowej misji na Czerwoną Planetę.
Zachęcam do lektury pierwszej części nowego cyklu Grega K1lera. Autor obiecał kontynuację, jeśli tekst Wam się spodoba. Przeczytaj całość.

cierzy

Kobieta z żelaza

26 kwietnia 2004

Kobieta z żelazaNiedobór żelaza we krwi u młodych kobiet pogorsza pamięć, osłabia koncentrację i umiejętność uczenia się. Do takiej konkluzji doszli amerykańscy naukowcy z Pennsylvania State University. Uzupełnienie tych niedoborów przywraca normalną efektywność mózgu już po czterech tygodniach!
Niedobór żelaza jest bardzo popularny u kobiet w okresie reprodukcyjnym, z powodu utraty krwi w czasie silnych menstruacji. Nie powinno się jednak zapobiegać niedoborowi żelaza przed uprzednią konsultacją z lekarzem. Więcej na stronach New Scientist.

cierzy

Kompromis możliwy?

25 kwietnia 2004

Bezproblemowe otwieranie "okienkowych" aplikacji w środowisku Linux? Ile razy już o tym słyszeliśmy! Jednak tym razem do sprawy podeszła filipińska firma SpecOps Labs, twierdząc, że jej oprogramowanie pozwoli na łatwą migrację z systemu MS Windows na darmową platformę.
Dotychczas żadnej firmie nie udało się do końca połączyć funkcjonalności z graficznym interfejsem użytkownika, znanym z systemu Windows. Pojedyncze programy umożliwiały konwersję poszczególnych rozszerzeń, bądź zaadaptowanie na potrzeby Linuxa interfejsu znanego z systemu Microsoftu. Mechanizm firmy SpecOps ma mieć wielkość ok. 80 MB i. niestety, będzie dostępny w wersji komercyjnej. Poczekajmy jednak na pierwsze testy - program ma być dostępny pod koniec roku. Więcej na stronie producenta.

cierzy za IDG.pl

Żywność zmodyfikowana genetycznie

18 kwietnia 2004

Od wielu już lat trwają prace nad udoskonalaniem genów roślin (np. wzmacnianie jej odporności) - w wyniku czego powstaje żywność zmodyfikowana genetycznie. Od samego początku towarzyszą tym pracom obawy ludzi. Co ciekawe (i w zasadzie logiczne) - wielka część tych obaw wynika z braku podstawowej wiedzy na ten temat. Po przeprowadzeniu ankiety okazało się, że 35% europejczyków jest przekonanych, że normalna żywność nie ma genów a ma je dopiero żywność zmodyfikowana genetycznie. Najbardziej byli o tym przekonani Grecy - bo aż 51% ankietowanych udzieliło tam takiej odpowiedzi.

RAJ

Przedwieczne ognisko

13 kwietnia 2004

OgniskoPierwsze dostatecznie udokumentowane ślady celowego używania ognia pochodzą z jaskini Czukutien pod Pekinem. Około 500 tys. lat temu jedna z odmian hominidów, zwana sinantropami siadywała przy ognisku, które albo rozpalała sama lub też nauczyła się tylko je podtrzymywać. Ostatnie odkrycia dokonane przez naukowców amerykańskich i południowoafrykańskich z Transval Museum w Pretorii, Uniwersytetu w Kapsztadzie oraz Uniwersytetu Witwatersrand w Jochannesburgu przesuwają granicę świadomego używania ognia aż o milion lat wstecz! Paleoantropolodzy zbadali szczątki i kości odnalezione w grocie Swartkrans blisko Johannesburga(RPA) nowoczesną metodą rezonansu elektronowego, która wykorzystuje zjawisko pochłaniania energii przez substancje paramagnetyczne. Dzięki tej metodzie można wykrywać i identyfikować wolne rodniki, które właśnie wykazują własności paramagnetyczne. Podczas spalania substancji organicznych, jakimi niewątpliwie są kości, powstają wolne rodniki. Kości poddano tej analizie i otrzymano zadziwiający wynik. Stwierdzono, że niektóre kości były poddane temperaturze około 600 stopni Celsjusza, a pozostałe o około 300 stopni niższej. Wywnioskowano, że kość poddana temperaturze 600 st. Celsjusza musiała być umyślnie wrzucona do świadomie podsycanego ognia. Tylko w sztucznie wytworzonym ogniu można otrzymać taką temperaturę przez ciągłe podsycanie płomienia. Naukowcy odrzucają możliwość osiągnięcia tak wysokiej temp. w zwykłym pożarze, gdyż osiągnięcie temp. 600 stopni w naturalnym pożarze traw i ściółki jest niemożliwe. Umiejętność kontrolowania ognia była przełomem w rozwoje praludzi. Dzięki niemu można było piec mięso, konserwować żywność. Wymusiło także organizację danej grupy co wpłynęło na rozwój komunikacji między współczłonkami danej społeczności. Trzeba było w miarę sprawnie gromadzić chrust i co najważniejsze czuwać przy ogniu aby nie zgasł. "Opanowanie" ognia umożliwiło praludziom znaczną ekspansję i rozwój technologiczny.

Dinki

Uważaj czym malujesz!

9 kwietnia 2004

Niemieccy eksperci ostrzegają przed tradycyjnym malowaniem jajek - przeprowadzili oni badania kilkudziesięciu różnych produktów do farbowania skorupek i okazało się, że wiele z nich jest szkodliwych dla zdrowia. Więcej na stronach radia RMF FM.

cierzy

Odkryto lek na raka?

6 kwietnia 2004

Lek na rakaNaukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ogłosili,  że odnaleźli przyczynę powstawania raka!  Winowajcą ma być pewien enzym, przekazujący sygnały wewnątrz komórki. Kiedy badacze go "wyłączyli", badane komórki raka piersi i raka skóry uległy samozniszczeniu. Profesor Ryszard Szyszka, który kierował zespołem naukowców z KUL-u ma nadzieję, że za jakieś pięć lat będzie można wprowadzić do masowej sprzedaży nowy lek oparty na ich odkryciu. Tymczasem za potwierdzenie wyników badań wzięła się ekipa specjalistów. To naprawdę było by epokowe odkrycie - trzymamy kciuki!

Kormak za Radio Tok FM 

PRIMA APRILIS: Odkryto nowy, zaskakujący pierwiastek

1 kwietnia 2004

Zespół chemików z Gdańskiego Instytutu Laboratoriów Doświadczeń Izotopowo-Atomowych dokonał epokowego odkrycia! Kilka lat temu naukowcy oszacowali, że prawdopodobnie istnieją kolejne bardzo stabilne pierwiastki o liczbie atomowej zbliżonej do około 116. Dziś potwierdzono zsyntezowanie jednego z nich. Nowy pierwiastek ma liczbę atomową 118 i został nazwany Gildian (Gi) na cześć portalu internetowego www.gildia.pl. Dlaczego właśnie internetowy portal dostąpił tego zaszczytu? Otóż okazało się, że właściwości chemiczne i fizyczne pierwiastka odpowiadają w większości liczbom związanym z szeroką pojętą fantastyką. Jego własności fizyczne zdziwiły nawet samych odkrywców. Okazało się, że temperatura topnienia wynosi dokładnie 2001 stopni kelwina, a temperatura wrzenia 3001 stopni kelwina. Struktura krystaliczna przypomina dokładnie monolit z powieści Arthura C.Clarka, pierwiastek zawsze występuje tylko na plus trzecim stopniu utlenienia a jego charakterystyczną właściwością jest to, że pod wpływem działających na niego fal radiowych emituje on wiązki światła widzialnego, których długość odpowiada dokładnie 451 nanometrom.

Dinki

PRIMA APRILIS: Skydiver na Marsie

1 kwietnia 2004

Skydiver

NASA zainspirowane przez polskiego licealistę rozpocznie na Marsie serię eksperymentów. Mariusz Kolski ze Zgorzelca śledząc doniesienia naukowe o Czerwonej Planecie doszedł do wniosku, że należy do pracy na powierzchni planety zaprząc wiatr. Sonda Skydiver, która wyląduje na Marsie w sierpniu tego roku będzie wyposażona w żagiel i agregat prądotwórczy napędzany wiatrem dzięki czemu pojazd nie będzie musiał przejść w stan czuwania w nocy tylko będzie kontynuował misję po zmroku. Życzymy Skydiver'owi pomyślnych wiatrów.

Malcolm za NASA

PRIMA APRILIS: Nowe myśliwce klasy Stealth

1 kwietnia 2004

Stealth #1Rzeczywistość dogania fantastykę naukową! Do prasy przeciekły pierwsze zdjęcia najnowszych amerykańskich myśliwców klasy Stealth. Aurora (bo pod taką roboczą nazwą kryje się ten model) dzięki najnowszym zdobyczom technologii jest praktycznie niewidzialna nie tylko dla radarów, ale i dla ludzkiego oka.

Stealth #2Siły powietrzne USA jak na razie zdementowały pogłoski, jakoby myśliwce Aurora zostały wykorzystane podczas działań w Afganistanie i Iraku. Nikt ich tam nie widział - jednak chyba o to właśnie chodzi. Poniżej zdjęcie eskadry myśliwców Aurora. Trudno je dojrzeć, dla ułatwienia zakleślono je czerwonymi kółkami.

Kormak za CNN.com

 blog comments powered by Disqus