Archiwum newsów - marzec 2004

Autor: Greg K1ler

Reklama przyszłości

29 marca 2004

Nowojorska firma X3D Technologies pracuje nad systemem, który umożliwi pokazywanie widocznego gołym okiem, trójwymiarowego obrazu wprost z ekranów telewizorów. Serwis New Scientist ujawnił, że obraz może "wychodzić" z ekranu na metr i być widoczny nieuzbrojonym okiem pod kątem do 120 stopni.
Technologia ma być wykorzystana głównie w przemyśle reklamowym, choć w Japonii istnieją już zestawy telewizyjne i komputerowe wykorzystujące podobny system.

cierzy

Quasi-satelity Ziemi

29 marca 2004

SatelitaZiemia posiada "quasi-księżyc", odkryli astronomowie na Lunar and Planetary Science Conference w Houston, w stanie Teksas. Obiekt ten okrąża naszą planetę, choć w rzeczywistości porusza się po orbicie wokół Słońca, niemal identycznej do orbity Ziemi. Droga asteroidy nazwanej 2003 YN107 przypomina korkociąg, co powoduje, że od czasu do czasu quasi-księżyc wchodzi na orbitę błękitnej planety. 2003 YN107 pozostanie naszym satelitą do 2006 roku, kiedy wyjdzie spod wpływu przyciągania Ziemi.
Podobne obiekty zaobserwowano już wcześniej. Asteroida Cluithne także może czasem zrobić pętle wokół planety, podczas gdy 2002 AA29 stanie się naszym quasi-satelitą dopiero za pięćset lat.

Naukowcy zwracają uwagę na możliwości, jakie daje im bliska odległość tych ciał od Ziemi. W przyszłości misje kosmiczne mogą wziąć próbki z tych asteroid, dzięki czemu lepiej poznamy otaczający nas wszechświat.

cierzy za New Scientist

Komputer skraca sen

27 marca 2004

Czy współczesna technika może pogarszać stan zdrowia człowieka? To, wydawać by się mogło, paradoksalne pytanie okazuje się być na rzeczy. Brytyjscy naukowcy ujawnili wyniki badań, według których komputer, telefon komórkowy i telewizor znajdujące się w pokoju dziecka, mogą zmniejszyć długość jego snu. Rezultaty są szokujące - życie w takim pomieszczeniu może skrócić sen o miesiąc w ciągu roku! Według specjalistów nie da się jeszcze przewidzieć długofalowych skutków takiego chronicznego niedosypiania, ale można przypuszczać, że będzie to miało wpływ na system immunologiczny dziecka. Ważne jest, by dziecko nie szło do łóżka bezpośrednio od komputera czy telewizora, lecz miało co najmniej 15 minut na relaks.

cierzy za TVP

Wirusy telefoniczne

25 marca 2004

Powiedzenie, że im coś prostsze, tym mniej zawodne, doskonale podsumowuje doniesienia z Rosji. Portal Onet.pl cytuje moskiewskiego eksperta pewnej kompanii do walki z wirusami komputerowymi, który uważa, że w niedalekiej przyszłości (1-2 lata) na rynek trafią telefony komórkowe narażone na infekcję wirusami komputerowymi. Tzw. smartfony będą posiadać systemy operacyjne, które po połączeniu za pomocą komórki z Internetem, staną się łakomym kąskiem dla hakerów. Obawiać nie muszą się jedynie użytkownicy prostych modeli telefonów.

cierzy

Kosmiczny samolot

20 marca 2004

Kosmiczny samolotJuż za tydzień, 27 marca, NASA przetestuje prototyp nowego samolotu, opatrzonego symbolem X-43A. Model prototypowy nie posiada załogi i jest wielkości kilku metrów. Przy prędkości siedmiu Machów, tj. siedmiokrotnej prędkości dźwięku, ma osiągnąć pułap około 30 kilometrów nad powierzchnią ziemi.
Dlaczego eksperyment jest tak ważny? Ano dlatego, że X-43A posiada silnik odrzutowy wykorzystujący tlen wprost z naszej atmosfery. Prototypowy samolot nie musi więc zabierać ze sobą dodatkowego zbiornika z tym pierwiastkiem, by spalać paliwo, jak to robią obecne rakiety kosmiczne. W przypadku udanego lotu próbnego i kolejnych eksperymentów możliwe stanie się opracowanie technologii, dzięki której będzie można wynieść znacznie więcej materiałów przy znacznie niższych kosztach.
Przyszłość samolotu nie jest zresztą ograniczonatylko do lotów w kosmos. Rozważane są możliwości wykorzystania maszyny w granicach ziemskiej atmosfery. X-43A mógłby wystartować z dowolnego miejsca w USA, w ciągu kilku godzin dotrzeć do każdego celu na naszej planecie i wrócić bez lądowania, czy nawet tankowania paliwa w locie.
Co ciekawe, pierwszy lot nie zaimponuje długością, nie wykaże się też we wszystkich fazach podróży. Z ziemi wzniesie się na pokładzie bombowca B-52, od którego odłączy się wraz z rakietą Pegasus. Ta wyniesie X-43A na wysokość ok. 30 km nad powierzchnie ziemi, gdzie odłączy się od samolotu. Prototyp użyje wtedy swojego napędu i przez 10-15 sekund utrzyma się w powietrzu, przed wylądowaniem na Pacyfiku. W tym czasie ma przekazać wszelkie informacje na temat funkcjonowania rewolucyjnego silnika.

cierzy za Polskie Radio

Człowiek, szympans - dwa bratanki...

19 marca 2004

"Spodziewana lada moment publikacja genomu szympansa to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń naukowych tego roku. Czego jeszcze dowiemy się o najbliższym kuzynie?" - w najnowszym numerze "Polityki" znajdziecie artykuł Marcina Rotkiewicza o pokrewieństwie człowieka i szympansa. Niektórzy naukowcy postulują wręcz, żeby uznać tem gatunek małpy za przedstawiciela rodzaju homo ! Tekst dostępny jest na stronie tygodnika pod tym adresem.

Kormak

Ile waży ludzka dusza?

19 marca 2004

Czy to prawda, że wraz ze śmiercią ludzkie ciało traci na wadze 21 gramów? Czy właśnie tyle waży opuszczająca zmarłego dusza? W najnowszym numerze magazynu "Forum" znajdziecie artykuł przypominający tą dziwaczną teorię, której autorem był amerykański lekarz Duncan MacDougall. Tekst dostępny jest na stronie magazynu pod tym adresem.

Kormak

Latające Odchody

 

16 marca 2004

Latające odchodyDwójka niemieckich naukowców z uniwersytetu w Bremie postanowiło zbadać niecodzienny zwyczaj pingwinów Adeli i pingwinów maskowych. Otóż owi mieszkańcy Antarktydy "wystrzeliwują" odchody z własnego gniazda, aby zapobiec jego zabrudzeniu. Niezwykłość tego obyczaju polega na tym, że znaczna większość ptaków wykorzystuje swoje odchody jako m.in. budulec własnych gniazd. Rekordowe "strzały" mogą wyrzucić ekskrementy na odległość blisko 40 cm. Dwóch badaczy tak bardzo zainteresowało to zjawisko, że badali zarówno konsystencję, kolor, masę a także trajektorię lotu pingwinowego kału. Podsumowując wyniki swojej pracy doszli do wniosku, że ciśnienie z jakim pingwiny wydalają niestrawione resztki jest równe w przybliżeniu około 60 kPa i jest ponadczterokrotne wyższe niżuczłowieka. Mamy więc murowanych pretendentów do nagrody Ig Nobla z biologii.

Dinki

Skaner 3D

13 marca 2004

Skaner 3dBrytyjska firma Spiral Scratch zamierza produkować tanie, domowe wersje urządzeń skanujących obiekty w trzech wymiarach. W ciągu dwóch lat skanery mają pojawić się na rynku i kosztować około 100 euro. Aparatura umożliwi przeniesienie obiektów 3D do komputera za pomocą kamery, która rejestruje kształt obiektu na podstawie sygnałów promieni światła, odbijanych od powierzchni przedmiotu. Promienie odbijane od bliższych i dalszych powierzchni, przesyłają różne dane. Technologia ta otwiera przed nami możliwości, jakie do tej pory były ograniczone tylko dla najbogatszych przedsiębiorstw.

cierzy za New Scientist

Szkoła rodzenia

13 marca 2004

Szkoła rodzeniaDrogie Czytelniczki Gildii Nauki Popularnej. Radzimy dobrze zastanowić się wespół z partnerami nad momentem zajścia w ciążę! Jak podaje Polskie Radio, szkoccy naukowcy wykryli związek pomiędzy temperaturą otoczenia w czasie narodzin dziecka, a podatnością na różne choroby w jego przyszłości. Szansę na dobre zdrowie w dorosłym wieku mają osoby urodzone późną wiosną lub latem. Badania wśród kobiet urodzonych zimą wykazały, że miały one później kłopoty z sercem, płucami, cukrzycą i tendencje do częstszego tycia, niż ludzie urodzeni o innej porze roku.

cierzy za Polskie Radio

Wojownik z Wolina

8 marca 2004

Niedaleko Troszyna (gm. Wolin) mieszkaniec Żarnowa znalazł grób wojownika sprzed 2 tysięcy lat. "Odkrycie jest pierwszym tego typu  na tym terenie od czasów II wojny światowej. Do tej pory udało nam się odnaleźć ślady osadnictwa, ale pierwszy raz jest to grób wojownika": mówi archeolog prof. Władysław Filipowiak. Grób jest mocno zniszczony, ponieważ został częściowo odkopany przez stado poszukujących pożywienia dzików. Mogiła zawiera urnę z prochami wojownika, fragmenty ceramiki, pozostałości tarczy oraz częsci pogiętego miecza. Całe znalezisko zostanie poddane drobiazgowym pracom oczyszczającym i konserwującym. Następnie zostanie zbadany dokładnie wiek znaleziska. Prof. Filipowiak dodaje: "Mamy jeszcze wątpliwości, czy chodzi o koniec starej ery, czy też już początek ery nowożytnej. Odpowiedzą na to szczegółowe badania".

Dinki za Polska.pl

Rosetta wystartowała!

4 marca 2004

RosettaDziś nad ranem wystartowała rakieta Ariane 5 wynosząc w kosmos europejską sondę Rosetta. Start był już kilkukrotnie odkładany. Celem sondy jest zbadanie budowy odkrytej w 1969 roku krótkookresowej komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Rosetta wyposażona jest w lądownik, który odłączy się w pobliżu komety i osiądzie na jej powierzchni. Co ciekawsze, na lądowniku znajduje się polska aparatura do pomiaru własności fizycznych jądra 67P, zbudowana w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Rosetta ma dotrzeć do komety w 2014 roku. Aby wykonać ten skomplikowany manewr, sonda będzie musiała trzykrotnie minąć Ziemię, żeby pole grawitacyjne naszej planety przyspieszyło jej ruch.

cierzy za Polskie Radio

Podwodne elektrownie 

2 marca 2004

Podwodne elektrownieNorwegowie wybudowali pierwszą z 20 planowanych elektrowni podwodnych. Pierwszy podwodny wiatrak działa od kilku miesięcy koło miasteczka Kvalsund na północy Norwegii. Do końca tego roku zaplanowano wybudowanie przynamniej 20 podobnych "zielonych" elektrowni. Łączny koszt inwestycji ma wynieść około 80 mln. złotych i zapewniać dostawy prądu dla 1,1 tys. osób. Zasada działania elektrowni jest prosta. Podwodne ruchome ramiona obracają się pod wpływem wpływającej lub wypływającej wody z cieśniny i wytwarzaja prąd. Podobne wykorzystanie energii wodnej planują także Brytyjczycy, którzy wybudowali już swój odpowiednik norweskiej elektrowni -  jednak  w swym projekcie obniżyli koszty obsługi umieszczając turbinę na wielkim słupie, który wystaje ponad poziom morza.Takie rozwiązanie techniczne umożliwiałatwe wyciągnięcie wadliwej turbiny bez pomocy specjalistycznego sprzętu do podwodnych napraw. Firma Marine Current Turbines, która zrealizowała projekt brytyjskiej turbiny, przygotowała juz plan lokalizacji kolejnych turbin u wybrzeży Wielkiej Brytanii.

Dinkiblog comments powered by Disqus