Archiwum newsów - grudzień 2003

Autor: Greg K1ler

Brak sygnału od Beagle 2

25 grudnia 2003

Brak sygnałuPrzelatująca nad miejscem lądowania Beagle 2, amerykańska sonda Mars Odyssey nie zdołała niestety odebrać od niego sygnału. Więcej...

Dinki

Znak na niebie

24 grudnia 2003

Znak na niebieJak co roku rozpoczęciu wigilijnej wieczerzy towarzyszy skrupulatne wypatrywanie pierwszej gwiazdki. W tym roku, aby ją znaleźć, należy skierować swój wzrok w połudnowo-zachodnią część firmamentu. Tam około godziny 16 zacznie pojawiać się pierwsza gwiadka, którą w rzeczywistości będzie planeta Wenus. Będzie jaśniała w gwiazdozbiorze Koziorożca z siłą -4 magnitudo (dla porównania najaśniejszą gwiazdą, widoczną gołym okiem jest Syriusz, świecący z siłą -1 magnitudo) i stanie się sygnałem, by zasiąść do wigilijnego stołu.

Dinki

Zobacz Beagle 2 w akcji!

23 grudnia 2003

BeagleNiedawno informowaliśmy Was o wyprawie lądownika Beagle 2 na powierzchnię Marsa, tymczasem jeśli lubicie spędzać Święta przed komputerem i chcecie na własne oczy obejrzeć lądowanie pojazdu, będziecie mogli tego dokonać pod tym adresem.

Krzysztof Palikowski i cierzy

Zwierzoludzka chimera

23 grudnia 2003

ChimeraWszczepienie ludzkiej komórki macierzystej do zarodka owcy, zaowocuje rozwojem zwierzęcia z częściowo ludzkimi organami. Narządy z komórkami dawcy będą idealnym materiałem do przeszczepu. Do takich wniosków doszli naukowcy z University of Nevada. Metoda ta jest jeszcze daleka od pewności, ale pierwsze badania wykazały już zadowalające rezultaty. Więcej przeczytacie na stronach New Scientist.

cierzy

Pierwsza wigilijna gwiazdka

23 grudnia 2003

MSKCzy wiecie, że orbitalna stacja kosmiczna jest w pewnych warunkach doskonale widoczna na niebie gołym okiem? Ba... może być na nim nawet najjaśniejszym obiektem! Przelatuje nad nami na wysokosci ok. 370 km i tuż po zachodzie Słońca, gdy pozostaje na tej wysokości jeszcze sama, dobrze oświetlona przez Słońce, jaśnieje na niebie bardzo intensywnie. Co prawda tylko przez trzy minuty, ale zapewniam Was, że jej widok jest niesamowity, tym bardziej gdy uświadomimy sobie, że tam - w pędzacym po niebie błyszczącym bolidzie - są ludzie...
NASA udostępnia stronę, na której widać bierzącą pozycję i podstawowe dane lotu stacji kosmicznej. Można również zobaczyć obszar, na jakim stacja jest widoczna na niebie.

Cezary Grabski

Zegarki dla Bonda

23 grudnia 2003

Zegarek Bonda (Smart Personal Objects Technology), dzięki modułowi radiowemu będą mogły odbierać dane takie jak ostrzeżenia o korkach, informacje o pogodzie, wiadomości etc. Za ich pomocą będzie można także porozumieć się z innymi użytkownikami komunikatora W styczniu 2004 ma nastąpić premiera zegarków Microsoftu. Czasomierze wyposażone w technologię SPOTMSN Messenger. W pierwszym etapie usługi te będą dostępne tylko w USA i Kanadzie. Nie wiadomo, kiedy system zacznie działać w Europie (testy już rozpoczęto).
To wielofunkcyjne oprogramowanie zostanie zaimplementowane do zegarków wyprodukowanych przez firmę Fossil. Urządzenie będzie kosztować ok. 130 dolarów, choć za jego usługi trzeba będzie jeszcze dodatkowo płacić od 10 do 60 dolarów rocznie.

cierzy za PC World Komputer oraz IDG.pl

Świąteczny prezent

23 grudnia 2003

Gildia Nauki Popularnej otwiera nowy dział. W "Ekstra" znadziecie programy oraz materiały pomocniczne związane z tematyką prowadzonej przez nas gildii. Zapraszamy do korzystania!

Liga Niezwykłych Gentlemanów

Nowy rekord w nurkowaniu swobodnym

22 grudnia 2003

NurekBrytyjczyk John Bennett ustanowił nowy rekord w nurkowaniu swobodnym. Na tajlandzkiej  wyspie Phuket zszedł na głębokość 313 metrów. Poprawienie rekordu z 2001 roku (Brytyjczyk Mark Ellyatt zszedł wtedy na głębokość 308 metrów)  Bennettowi  zajęło 12 minut. Jednak aby świętować ów wyczyn musiał przez 6 godzin i 40 minut stopniowo się wynurzać aby nie zapaść na chorobę kesonową.

Dinki

Beagle 2 coraz bliżej Marsa

19 grudnia 2003

BeagleJuż tylko około 3 mln. kilometrów dzieli małego lądownika (ważącego 60 kg) od powierzchni Czerwonej Planety. Dwudziestego piątego grudnia Beagle 2 osiądzie łagodnie na powierzchni dzięki zamontowanym, specjalnym poduszkom powietrznym. Lądownik będzie poszukiwał między innymi związków organicznych oraz wody. Więcej na stronach Astronet lub na oficjalnej stronie lądownika Beagle 2.

Dinki

Czy Tytan da odpowiedź?

18 grudnia 2003

TytanTytan, największy księżyc Saturna, jest najlepszym miejscem w Układzie Słonecznym do zbadania źródła życia. W styczniu 2005 roku dotrze tam sonda Huygens, która postara się dać odpowiedź na to pytanie. Więcej o poszukiwaniach naukowców przeczytasz tutaj.

cierzy

Jak człowiek pochodzi(ł) od małpy

18 grudnia 2003

Człowiek i małpyJeden z gatunków koralowca, Acropora millepora, dzieli z człowiekiem aż dziewięćdziesiąt procent genów. Wynik badań naukowców z Australian National University w Canberra jest silnym argumentem na rzecz wciąż jeszcze kontrowersyjnej teorii, że w trakcie ewolucji organizmy mogą tracić część ze swych genów. Szczegóły informacji znajdziesz tutaj.

cierzy

Latajmy niżej...

17 grudnia 2003

Latajmy niżej!... a przyczynimy się do zmniejszenia efektu cieplarnianego. Naukowcy z  Metropolitan University (Manchester, Anglia) dokonali ciekawej symulacji komputerowej. Po obniżeniu pułapu lotów samolotów pasażerskich (latają obecnie na pułapie od 6 do 12 km) o 1,8 km okazało się, że powstawanie smug kondensacyjnych zmniejszyło się o 47 procent! Ze smug kondensacyjnych powstają chmury - cirrusy, które utrudniają wypromieniowywanie ciepła i powodują nadmierne podgrzewanie atmosfery Ziemi.

Kormak za Polityka

Tajemnica ekstazy - biologia religii

17 grudnia 2003

"Dlaczego w różnych religiach powtarzają się te same mity? Co łączy nasze przeżycia w miłosnej ekstazie z mistycyzmem religijnym?  Czy nasz mózg jest tylko medium służącym do rejestrowania Boga i komunikowania się z nim, czy sam go tworzy? Na te i wiele innych pytań stara się odpowiedzieć nowa dziedzina nauki - neuroteologia." - artykuł z najnowszego numeru "Polityki" znajdziecie online pod tym adresem.

Kormak

Przyszłość nanotechnologii

13 grudnia 2003

NaotechnologiaNie tak dawno Jacek Drewnowski pisał w swoim felietonie o wątpliwej przyszłości nanotechnologii, tymczasem Amerykanie chcą w ciągu najbliższych czterech lat wydać na rozwój nanotechnologii 3,7 miliarda dolarów. Szczegóły inwestcyji znajdziecie tutaj.

cierzy

Mars Odyssey informuje

13 grudnia 2003

MarsZdaniem naukowców pomiary wykonane przez amerykański statek kosmiczny Mars Odyssey wskazują, że człowiek mógłby przeżyć na powierzchni Marsa! Więcej...

GNP za BBC Polska

Odlotowy żuk

13 grudnia 2003

ŻukCzy owady mogą zainspirować inżynierów silników lotniczych? Okazuje się, że tak! Żuk bombardier broni się, wystrzeliwując z odbytu dwie substancje, które łączą się w powietrzu i tworzą w ten sposób swoisty ładunek wybuchowy. Rozwiązanie to podpatrzył Andy McIntosh z Uniwersytetu w Leeds. Mechanizm wystrzeliwania przez żuka substancji przypomina działanie zapłonu w rakietach V1 wykorzystywanych w czasie II wojny światowej. System owada jest jednak znacznie wydajniejszy.

cierzy za Newsweek Polska i New Scientist

Setna rocznica lotu braci Wright

13 grudnia 2003

Bracia Wright12 grudnia rozpoczęły się obchody setnej rocznicy pierwszego lotu samolotu skonstruowanego przez braci Wright. Uroczystości będą trwały tydzień. Najważniejszym wydarzeniem rocznicowych obchodów będzie powtórzenie historycznego lotu. Więcej...

Dinki

Ciemność widzę

13 grudnia 2003

Fizykom z amerykańskiego uniwersytetu Harvarda udało się na ułamek sekundy zatrzymać promień światła i bez odbierania energii puścić go wolno dalej. Zdolność kierowania cząsteczkami światła otworzyłaby drogę do skonstruowania kwantowego komputera. Więcej o tym doświadczeniu przeczytasz na tej stronie.

cierzy

Aspiryna

12 grudnia 2003

Aspiryna"Zbija gorączkę, łagodzi bóle, zapobiega zawałom i nowotworom... Aspiryna zrobiła w XX w. zasłużoną karierę, ale niektórym pacjentom może poważnie zaszkodzić." - na stronie internetowej tygodnika Forum znajdziecie artykuł o najnowszych badaniach na temat właściwości aspiryny. Tekst jest dostępny pod tym adresem.

Kormak

Pokonać raka

12 grudnia 2003

AntyciałaPrzełom w leczeniu raka, artretyzmu i innych groźnych chorób? Być może. Ian Tomlinson z brytyjskiej firmy farmaceutycznej Domantis pracuje nad antyciałami, które mogłyby wiązać się z dwoma różnymi celami, np. wirusami, zwiększając w ten sposób swoją efektywność. Połączone antyciała neutralizowałyby szkodliwe twory. Więcej o tej metodzie przeczytasz tutaj (witryna w języku angielskim).

cierzy

MIRT dla każdego

12 grudnia 2003


MIRTW USA każdy internauta za 300 dolarów może kupić urządzenie o nazwie MIRT, dotychczas będące tylko na wyposażeniu kierowców karetek, wozów strażackich oraz policyjnych. Dzięki niemu można zmieniać na skrzyżowaniach światła na zielone - w Stanach jest ponad 26 tysięcy skrzyżowań z sygnalizacją reagującą na impulsy emitowane przez MIRT. Nowi posiadacze pozostaną praktycznie bezkarni - sprzęt wykrywający ten gadżet jest zbyt drogi, by jakiekolwiek miasto mogło sobie pozwolić na jego instalację.

Kormak za Forum

Polskie Noble rozdane

11 grudnia 2003

Fundacja

Laureatami tegorocznej nagrody FNP ( Fundacja na rzecz Nauki Polskiej) zwanej również Polskim Noblem zostali socjolog, farmaceuta i fizyk. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

Dinki

Słońce oszalało?

9 grudnia 2003

Słońce"To nie powinno się zdarzyć. W kontekście tego, co wiemy o Słońcu, to po prostu niesłychane", to słowa S. Young'a, dyrektora kanadyjskiego Planetarium Manitoba. Zdumieni astronomowie obserwują niespotykanie  gwałtowne erupcje na Słońcu - trzy plamy słoneczne o numerach 484, 486 i 488 wywołują gigantyczne kosmiczne orkany. Emitowane są pęcherze plazmy i gorących gazów o masie dochodzącej do miliarda ton! Czy te  erupcje solarne zapowiadać mogą globalny wzrost temperatur? Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

Kormak za Onet.pl

SMART-1 na szlaku

9 grudnia 2003

SMART-128 września 2003 roku z kosmodromu w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta nośna Arian 5 niosąc na pokładzie sondę kosmiczną SMART-1. Pierwszy cel sondy nie jest zbyt spektakularny... jest to zaledwie Księżyc. Drugim równie ważnym zadaniem, które było realizowane przez ostatnie tygodnie było testowanie m.in. dalszej miniaturyzacji aparatury oraz nowego silnika jonowego rozpędzającego jony ksenonu (gaz szlachetny), które nadają przyśpieszenie sondzie. 

SmartTestowany silnik ma bardzo małą moc, jednak może bardzo długo pracować, zużywając małe ilości paliwa (13 kilogramów ksenonu w ciągu 810 godzin pracy). SMART-1 osiągnie orbitę Księżyca dopiero w 2005 roku. Będzie tak długo okrążał ziemia aż zostanie przyciągnięty przez pole grawitacyjne Księżyca, tak jak przedstawiono na rysunku. Kiedy już osiągnie orbitę Księżyca rozpocznie on serie badań srebrnego globu i zweryfikuje teorie, według której Księżyc powstał około 4.5 miliarda lat temu na skutek kolizji mniejszej planety z Ziemią.

Dinki

Astronomia na UWr

8 grudnia 2003

W roku akademickim 2003/2004 Instytut Astronomiczny we Wrocławiu propnuje cykl 13 popularno-naukowych wykładów dotyczących astronomii (wstęp wolny). Niestety 3 z nich już się odbyły, jednak nie straciliśmy zbyt dużo. Mamy do wyboru jeszcze 10 innych, interesujących wykładów. Zobacz plan wykładów.

Dinki

Nowy felieton 3xM

8 grudnia 2003

Jacek Drewnowski napisał nowy felieton z cyklu Miasto, Magia, Maszyna. Zapraszam do lektury. Kolejny artykuł za miesiąc.

cierzy

Ochrona zabytków

5 grudnia 2003

12 grudnia 2003 roku w budynku Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się sympozjum poświęcone zastosowaniu metod analizy chemicznej w badaniu i konserwacji obiektów zabytkowych. Tematyka sympozjum obejmuje szeroki zakres zagadnień związanych z problemami i osiągnięciami przy wykorzystaniu nowoczesnych metod analitycznych w badaniu rożnorodnych obiektów zabytkowych oraz w opracowywaniu skutecznych metod konserwatorskich. Wstęp bezpłatny. Tematy referatów dostępne są tutaj.

cierzy

Życie w kosmosie

3 grudnia 2003

Zapraszam do lektury bardzo ciekawego artykułu przysłanego przez Tomasza "Dinki" Brunickiego. Tekst omawia teorie istnienia we Wszechświecie cywilizacji pozaziemskich.

cierzy

Forum dyskusyjne GNP

3 grudnia 2003

Uruchomiliśmy forum Gildii Nauki Popularnej! Można na nim dyskutować o pojawiających się na stronie głównej wiadomościach, artykułach, szukać porad, a także proponować do dyskusji tematy związane z profilem GNP. Zapraszamy!

Liga Niezwykłych Gentlemanów

Wirtualna gra dla niewidomych

2 grudnia 2003

Gra komputerowa dla niewidomych - na taki pomysł wpadli Francuzi. Dzięki bardzo realistycznej oprawie dźwiękowej najwyższej jakości, niewidomi gracze będą mogli poruszać się w wirtualnym świecie japońskich samurajów. Więcej...

GNP za RMF.FM.PL

Sieć naukowa

2 grudnia 2003

Komputery

Polska otrzymała międzynarodowe łącze internetowe o przepustowości 10 Gbit/s, które łączy narodowe sieci naukowo-badawcze w całej Europie w jedną infrastrukturę o nazwie GÉANT. Dzięki przedsięwzięciu naukowcy w odległych ośrodkach badawczych będą mogli pracować w taki sposób, jakby się znajdowali w jednym laboratorium. Więcej dowiesz się na stronach CHIP Online.

cierzy

Dla roztrzepanych

2 grudnia 2003

Francuska firma Dipo opracowała system ochrony przedmiotów osobistych przed zgubieniem bądź kradzieżą. Produkt, noszący tę samą nazwę co producent, sprawdza obecność elektronicznych znaczników (układy RFID), którymi zaopatrzyliśmy najcenniejsze przedmioty. Wystarczy nosić ze sobą urządzenie nadzorujące, które natychmiast uruchomi alarm, gdyby któryś ze znaczników opuścił obszar zasięgu jednostki monitorującej.

cierzy za CHIP Online

Eksperymentalny reaktor

1 grudnia 2003

Reaktor ITER, w którym po raz pierwszy na skalę przemysłową ma nastąpić kontrolowana fuzja nuklearna, może się przyczynić do rewolucji w światowej energetyce. Energia w reaktorze ma powstawać w podobny sposób, jak ma to miejsce na Słońcu. Więcej na stronach BBC Polska.

cierzy

Aborygeni lepsi od naukowców

1 grudnia 2003

"Wiedza meteorologiczna australijskich aborygenów robi coraz większe wrażenie na naukowcach. Dzięki sprawdzonym od tysięcy lat metodom, potrafią oni przewidzieć globalne kataklizmy" - na stronie Tygodnika Forum przeczytacie bardzo interesujący artykuł o "nienaukowych" sposobach, dzięki którym plemiona aborygeńskie biją na głowę najnowocześniejszą aparaturę, jeśli chodzi o prognozy meteorologiczne.

Kormak

Wiara czyni cuda?

1 grudnia 2003

WiaraNa stronach Newsweeku można przeczytać interesujący artykuł na temat oddziaływania autosugestii, wiary, optymizmu itp. w procesie leczenia.

cierzyblog comments powered by Disqus