Archiwum newsów - listopad 2003

Autor: Greg K1ler

Antybakteryjny alarm

30 listopada 2003

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej opracowali prototypy optycznych czujników wykrywających skażenie bakteriami, m.in. wąglika. Więcej...

cierzy za TVP

Ciśnienie na plastik

30 listopada 2003

RecyklingWykorzystanie ciśnienia zamiast temperatury do wyrobu plastikowych przedmiotów powoduje, że są one trwalsze i mogą zostać wykorzystane na nowo wiele razy. Do takich wniosków doszli naukowcy z Massachusetts Institute of Technology. W dobie walki o czystość środowiska i wtórne wykorzystanie surowców jest to informacja na wagę złota! Więcej (w języku angielskim) przeczytasz tutaj.

cierzy

Zdrowy cynamon

30 listopada 2003

Cynamon znacząco obniża poziom cukru we krwi! Informacja szczególnie cenna dla diabetyków, ale i wszystkich tych, których niepokoi ilość cholesterolu i wolnych pierwiastków. Przyprawa skutecznie redukuje także ich poziom. Więcej na stronach New Scientist.

cierzy

Z astronomią za pan brat

27 listopada 2003

Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie prowadzi serię wykładów popularnonaukowych "Spotkania z Astronomią", przeznaczone dla szerokiej publiczności. Wykłady odbywają się w każdy poniedziałek o godzinie 17:00. Dojazd autobusem 108 z Palcu Trzech Krzyży, lub 167 z Woli i Ochoty. Po wykładach w pogodne wieczory odbywają się pokazy nieba organizowane przez Polskie Towarzystwo Miłośnikow Astronomii. 1 grudnia odbedzie się wykład Ewy Łokas "Wielkie pustki we Wszechświecie".

RAJ

Linux w opałach?

26 listopada 2003

LinuxPrzedstawiciele SCO Group, właściciela kodu źródłowego Unix, wykorzystywanego w systemie Linux, prowadzą batalię z firmami używającymi tego ostatniego o naruszenie praw autorskich. Więcej...

cierzy za WEB EXPRESS

Bioterroryzm i bioobrona

26 listopada 2003

Na stronach Polityki możemy przeczytać: Śmiertelną broń biologiczną można wyprodukować niechcący. Taką nową bronią mogą dysponować terroryści. Rządowe i wojskowe laboratoria muszą być na to przygotowane. Dlatego same stale eksperymentują ze śmiercią. Czytaj więcej...

cierzy

Coraz bardziej multimedialnie

26 listopada 2003

Itautec Philco zaprezentowała telewizor, który umożliwia surfowanie po Internecie, pisanie w prostym edytorze tekstowym oraz odtarza dokumenty Office, a wszystko pod kontrolą systemu Windows XP. Więcej...

cierzy za PC World Komputer Online

Niamierzanie urządzeń

26 listopada 2003

Hitachi zaprezentowało system, który pozwoli na lokalizację urządzenia w ramach sieci WLAN. System może się sprawdzić jako narzędzie dystrybucji informacji na rozproszonym terenie, przykładowo w dużych halach wystawowych lub magazynach. Więcej...

GNP za PC World Komputer Online

Lśniąca Wenus

25 listopada 2003

WenusNa stronach BBC Redakcja Polska można przeczytać: Górzyste rejony Wenus pokryte są zmrożonymi oparami ciężkich pierwiastków, ołowiu i bizmutu. Zdaniem amerykańskich naukowcow wyjaśnia to problem lśnienia części powierzchni planety. Więcej...

cierzy

Technologia w przyszłości

25 listopada 2003

Jaką drogą pójdzie technologia w najbliższym czasie? W jaki sposób wpłynie to na nasze codzienne życie? Zachęcam do poznania opinii Jima Carbone na stronach Gazety Wyborczej.

cierzy

Pokonać SARS

24 listopada 2003

SarsJak można przeczytać na stronach Wiadomości TVP, chińskim naukowcom mogło się udać opracowanie szczepionki przeciw SARS (Śmiertelny Zespół Ciężkiej Niewydolności Oddechowej).

cierzy

Odkrycie nowego gatunku wieloryba potwierdzone!

23 listopada 2003

WielorybJak podał magazyn "Nature", naukowcy potwierdzili, że złowione w latach 70-tych osobniki wielorybów należą do zupełnie nowego gatunku płetwali (fałdowców - balaenopteridae). Ta sama analiza pozwoliła stwierdzić, że bardzo podobne do siebie wieloryby Eden'a i Bride'a to dwa osobne gatunki. Mieliśmy sześć gatunków płetwali, mamy osiem! Należy dodać, że odkrycie nowego gatunku ssaka jest wielką rzadkością. Co prawda wg badań na Ziemi na odkrycie czeka od 10 do 100 mln gatunków, to w większości przypadków chodzi o ryby, grzyby, insekty czy mikroby...

Kormak

Gatunki na wyginięciu

23 listopada 2003

IUCNŚwiatowa Unia Ochrony Przyrody poinformowała w najnowszym dorocznym raporcie, że 12 tysięcy zwierząt i roślin zagrożonych jest całkowitym wyginięciem. Czytaj więcej na stronach BBC Redakcja Polska.

cierzy

Geneza El Nino

23 listopada 2003

El NinoNaukowcy z Uniwersytetu Wirginii stwierdzili, że pojawianiu się El Nino sprzyjają wybuchy wulkanów w strefie tropikalnej.

cierzy za Rzeczpospolita

Mikromaszyna

23 listopada 2003

Firma Seiko Epson stworzyła niewielkiego, latającego robota, wykorzystującego dwa obrotowe śmigła zasilane przez miniaturowy silnik ponaddźwiękowy. Maszyna waży ok. 10 gramów. Więcej na stronach CHIP Online.

cierzy

Walcz ze stresem!

23 listopada 2003

Jeszcze do niedawna stres był uważany za przyczynę chorób związanych z naszą psychiką. Teraz już wiadomo: odpowiada także za choroby takie, jak przeziębienie czy grypa. Na stronach RMF przeczytasz na temat wpływu stresu na życie Polaków.

cierzy

Nowa piramida!

23 listopada 2003

PiramidaNaukowcy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego odkryli w sobotę (22.XI.) grobowiec sprzed 4,5 tysiąca lat. Polska misja archeologiczna prowadzi prace wykopaliskowe w egipskiej Sakkarze, na południe od Kairu. Więcej przeczytasz na stronach TVP.

cierzy

Zagłosuj na ulubione zdjęcie Kosmosu!

23 listopada 2003

Zdjęcie z kosmosuNASA zaprasza wszystkich chętnych do głosowania na ulubione zdjęcie  zrobione kamerą zamieszczoną na Teleskopie Hubble'a - mija właśnie 10 lat od jej zainstalowania. Astronomowie z Jet Propulsion Laboratory zawęzili liczbę zdjęć do swoich 10 faworytów, ale to internauci zdecydują, która zwycięży. Mała ciekawostka - wśród wybranych zdjęć znalazły się te, któr podziwiać można na płycie "Binaural" zespołu Pearl Jam (np. widoczna po lewej Klepsydra Nebula).
Obejrzeć zdjęcia i głosować możecie pod tym adresem 

Kormak za Rednova.com

Astromedycyna?

23 listopada 2003

Korzystając z techniki łączącej sygnał z dwóch lub więcej teleskopów, astronomowie z ESA są w stanie stworzyć sztuczne "zaćmienie gwiazdy", neutralizując blask gwiazdy, aby mogło być dostrzeżone nikłe światło odbijane od powierzchni planety. [...] Holenderscy naukowcy znaleźli inne zastosowanie tej techniki. Narodowa organizacja badawcza TNO/TPD dostosowała technologię do celów wykorzystania w medycynie. Więcej w serwisie AstroNEWS.

cierzy

Interfejs 3D

23 listopada 2003

Interfejs 3dFirma Infocube stworzyła aplikację, dzięki której użytkownicy telefonów działających pod kontrolą systemu Symbian będą mogli korzystać z menu w formie latających w przestrzeni sześcianów, które można obracać w dowolną ze stron. Przekonaj się, jak to działa.

cierzy

Miej głowę na karku!

23 listopada 2003

MózgOsoby z niskim poczuciem własnej wartości z wiekiem mają większe kłopoty z pamięcią, a ich mózg może się fizycznie skurczyć. Więcej...

cierzy za Onet.pl

EVD zamiast DVD?

23 listopada 2003

DVDChiny przedstawiły we wtorek nowy standard cyfrowego zapisu wideo, który ma być następcą stosowanego obecnie DVD napisała Gazeta Wyborcza

cierzy

Pstryknij palcami...

22 listopada 2003

...a odbierzesz połączenie telefoniczne! Japońscy naukowcy zaprojektowali telefon, który nosi się jak zegarek. Różnica polega na tym, że palec wskazujący służy za... słuchawkę, komendy wydajemy ustnie, a rozmowy odbieramy za pomocą połączenia palców. Więcej przeczytasz na stronach Gazety Wyborczej.

cierzy i CD Jack

Wyjaśnić sen

21 listopada 2003

Zdaniem ojca psychoanalizy, sen jest stanem, w który popadamy znużeni światem, by usunąć się w stan przedistnienia umożliwiający funkcjonalną regenerację organizmu. Zachęcam do przeczytania ciekawego artykułu, jaki ukazał się w Przeglądzie.

cierzy

Odłóżmy prochy na bok

21 listopada 2003

AntybiotykiNa stronach Polityki możemy przeczytać: [...] medycynie grozi cofnięcie się w rozwoju o pięćdziesiąt lat, gdyż bezmyślnie pozbawiamy się najskuteczniejszej broni w walce z chorobotwórczymi mikrobami. Polecam dalszą lekturę.

cierzy

Publikuj albo giń

15 listopada 2003

Na Onecie znalazło się tłumaczenie bardzo ciekawego artykułu. Dotyczy on zasad, którymi kierują się naukowcy gdy przychodzi do oceniania, który z nich jest "ważniejszy". Warto się przyjrzeć kulisom świata nauki...

RAJ

Złoty wynalazek

12 listopada 2003

Technologia opracowana przez dr Lidię Siller z University of Newcastle znacznie zredukuje koszty układów elektronicznych. Do tej pory do ich wytwarzania używano stopu złota z niklem, kobaltem lub żelazem. Teraz udało się stworzyć azotek złota - połączenie tego cennego metalu z bezpiecznym dla zdrowia i tanim gazem, występującym w ziemskiej atmosferze.

Kormak za Polityka

Świat Nauki 11/2003

6 listopada 2003

Świat NaukiZapraszamy do zapoznania się ze spisem treści najnowszego listopadowego numeru miesięcznika Świat Nauki.

surmik

Voyager 1 opuszcza Układ Słoneczny!

6 listopada 2003

Astronomowie uważają, że sonda kosmicza Voyager 1 dotarła do obszaru gdzie zanika wpływ Słońca, czyli mówiać bardziej obrazowo opuszcza Układ Słoneczny.

Obie sondy, Voyager 1 i jej towarzysz Voyager 2, wystrzelone zostały w roku 1977. Pierwsza z nich znajduje się obecnie w odległości około 90 AU (jednostek astronomicznych, 1AU = odległość Ziemi od Słońca) a druga około 73 AU. Voyager 1 bardzo szybko zbliża się do heliopauzy czyli miejsca, w którym wiatr słoneczny spotyka się z międzygwiezdnym medium lub wiatrem słonecznym innych gwiazd. Kiedy wreszcie przekroczy tę strefę będzie pierwszym obiektem skonstruowanym przez człowieka, który opuscił Układ Słoneczny.

surmik

Pijmy Czerwone Wino!

6 listopada 2003

Na pewno każdy z Was słyszał o korzyściach płynących z picia czerwonego wina (oczywiście w przyzwoitych ilościach). Ostatnie badania dowiodły, że czerwone wino zawiera substancję, która może tłumić ciężkie zapalenia chorób płuc. Tą tajemniczą substancją jest resweratrol, który jest antyutleniaczem. Naukowcy z Imperial College w Londynie uważają, że komponent zawarty w czerwonym winie lub jego chemiczny analog mógłby stać się bardzo ważnym lekiem dla osób cierpiących na choroby płuc.

Bożka za New Scientist

Mapa ludzkiego genomu

4 listopada 2003

GenomMagazyn "Nature" na swojej stronie internetowej udostępnił dla wszystkich zainteresowanych olbrzymią ilość materiałów na temat ludzkiego genomu: historyczne dokumenty, analizy struktury chromosomów, prognozy rozwoju badań i wiele innych atrakcji. Wszystko znajdziecie pod tym adresem 

Kormak

Najwyższe i najniższe znane dźwięki

3 listopada 2003

GitaraNajwyższy dźwiek: Stworzona w 1997 roku na Cornell University gitara o długość 10 mikronów (obrazek) wreszcie zagrała. Naukowcom przy pomocy światła laserowego udało się wprawić w ruch jej maleńkie struny uzyskując przy tym dźwięk o częstotliwości 40 megaherców, czyli jakieś 17 oktaw wyżej niż dźwięk uzyskany przez zwykłą gitarę! Nie ma co ukrywać, trzeba mieć bardzo "wysokie" umiejętności aby zagrać na takim instrumencie...

Czarna dziuraNajniższy dźwięk: Tymczasem Chandra X-ray Observatory zaobserwowało okręgi w wewnątrzgalaktycznej chmurze gazowej, otaczającej oddaloną od Ziemi o 250 milionów lat świetlnych czarną dziurę, które są śladami potężnej fali dźwiękowej wydobywającej  się z wewnątrz kosmicznego obiektu. Co nam nuci czarna dziura? Otóż jest to dźwięk H z bemolem, jakieś 57 oktaw niżej niż środkowe C. Te fascynujące fale dźwiękowe rozwiązały zagadkę, która długi czas frapowała naukowców, czyli dlaczego wokół czarnych dziur jest tyle ciepłego gazu, otóz okazało się ,że energię potrzebną do jego ocieplenia przenoszą właśniete gigantyczne fale dźwiękowe. A swoją drogą powinni nazwać tę czarną dziurę imieniem Jana Kiepury...

surmik za  Physics News Uptade

BioChemia: Szczep 121

3 listopada 2003

W najnowszym numerze Science Kazem Kashefi i Derek Lobeley z Uniwersytetu Massachusetts w Amherst w USA opisują mikrob o niesamowitych właściwościach. Najdogodniej czuje się w temperaturach z zakresu od 85 do 121 st. C a przetrwać potrafi podgrzewanie nawet do 130 st. C (to więcej niż temperatura używana w urządzeniach służących do sterylizacji narzędzi!). Dotychczas uważało się, że wszystko, co żywe, ginie w 121 st. C.

Opisywany pod roboczą nazwą szczep 121 organizm zaliczany jest do grupy archeonów, która kiedyś była uważana za bakterie. Odporność na dotychczas stosowaną sterylizację nie oznacza, że mamy się go obawiać. Szczep 121 żyje wyłącznie przy dnie oceanów, w miejscach, gdzie wydobywa się woda o temperaturze ok. 300 st. C. Na powierzchni Ziemi woda ta już dawno by wyparowała, ale z powodu wysokiego ciśnienia panującego na dnie oceanu podgrzewa się aż do tak wysokich temperatur.

Jest jeszcze jedna zaskakująca rzecz w funkcjonowaniu tego organizmu. W jego przypadku chemiczny proces oddychania polega na redukcji Fe(III) do Fe(II). Czyli, że żelazo jest dla niego tym samym czym dla nas tlen! Kashefi i Loveley są przekonani, że taka właśnie forma oddychania była pierwszym sposobem uzyskiwania energii w czasach gdy nasza planeta była jeszcze gorąca i pełna żelaza.

Bożena Kwiatkowska za Gazeta.pl

Naukowe nagrody

2 listopada 2003

W piątek Fundacja na rzecz Nauki Polskiej po raz dwunasty ogłosiła laureatów swojej dorocznej nagrody. W tym roku uhonorowano trzech badaczy. Więcej...

cierzy za Gazeta.pl

Prometeusz w kosmosie

2 listopada 2003

WahadłowiecGłos Ameryki podał informację, że prezydent George W. Bush ma niebawem zatwierdzić projekt amerykańskiej agencji kosmicznej, którego celem jest skonstruowanie praktycznego napędu nuklearnego. Miałby on zastąpić powolny i niewydajny napęd chemiczny w dalekosiężnych misjach kosmicznych.

cierzy

xDNA

2 listopada 2003

xDNAAmerykańscy naukowcy opracowali nową metodę modyfikowania DNA, która może pomóc w zwalczaniu nowotworów. Więcej na stronach Polskiego Radia.

cierzy

Microsoft i Google

2 listopada 2003

Krąży pogłoska, że Mircosoft chce przejąć kontrolę nad Google, które w przyszłym roku planuje pierwszą emisję akcji.

cierzy za PCLab.plblog comments powered by Disqus