Archiwum newsów - październik 2003

Autor: Greg K1ler

Historia życia na Ziemi

31 października 2003

Historia życia na Ziemi wydłużyła się co najmniej o 30 milionów lat. Badacze australijscy odkryli mianowicie w południowej części Australii skamielinę kijanki, posiadającej rudymentarny szkielet. Więcej przeczytacie na stronach Głosu Ameryki.

cierzy

Biologiczne wojny

31 października 2003

MyszTo nie scenariusz horroru, lecz doniesienia New Scientist. Amerykańscy naukowcy zmodyfikowali genetycznie ospę zwierzęcą, która może zabić 100% populacji mysz, nawet jeśli podda się je szczepieniom i antywirusowemu leczeniu. Co gorsza, wersja ospy dotykającej krowy, która może zarazić także inne zwierzęta, w tym ludzi, została zmieniona w ten sam sposób. Zespół poinformował, że badania są niezbędne na wypadek ataku bioterrorystów, ale teraz należy się modlić, żeby wirus nie wymknął się z laboratorium.

cierzy

Nad naszymi głowami

31 października 2003

KsiężycW nocy z 8 na 9 listopada dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca widocznego w Polsce. Trzymajmy kciuki za pogodę! Więcej o zjawiskach nad naszym niebem w serwisie AstroNews.

cierzy

Genialni Japończycy

31 października 2003

Uczyniono poważny krok ku zbudowaniu pierwszego komputera kwantowego! Więcej na stronach magazynu CHIP.

cierzy

Superszybkie łącze

31 października 2003

Japońskie firmy telekomunikacyjne NTT i NTT East wraz z Uniwersytetem Keio od 24 października testują nową sieć, która pozwala przesyłać dane z maksymalną prędkością 43 Gb/s. Więcej na stronach Dziennika Internautów WEB EXPRESS.

cierzy za WEB EXPRESS

Robooko

31 października 2003

RobookoUmieszczenie dodatkowej kamery z tyłu głowy robota, znacznie ulepsza "zmysł" nawigacji maszyny, poinformowali amerykańscy naukowcy.

cierzy za New Scientist

Słoneczny atak

31 października 2003

Wyrzucona przez Słońce z prędkością 8 mln kilometrów na godzinę olbrzymia chmura magnetyczna dotarła na Ziemię. Chmura nie stanowi żadnego zagrożenia dla życia, ale może zakłócić pracę urządzeń elektronicznych, satelitów i sieci elektrycznej. Miłym efektem wybuchu są widowiskowe zorze polarne.

cierzy za Wiadomości TVP

Jak latały pterozaury?

31 października 2003

PterodaktylAmerykańscy badacze dokonali komputerowej, trójwymiarowej rekonstrukcji czaszek pterozaurów za pomocą tomografu o wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu uzyskali dokładny obraz mózgu pterozaurów, co pozwoliło zbadać ich zdolności w locie. Okazało się, że w locie były nie mniej sprawne niż współczesne ptaki.

cierzy za Rzeczpospolitablog comments powered by Disqus