Archiwum newsów - czerwiec 2003

Autor: Greg K1ler

Podatek od przegrywania ?!?

9 czerwca 2003

Od lipca bieżącego roku w Holandii wprowadzony zostanie podatek rekompensujący straty spowodowane domowym przegrywaniem filmów na nośniki typu DVD-R/RW. Podatek będzie wliczany w cenę czystego pojedynczego krążka DVD-R/RW i wynosić będzie 1 EUR lub 0,5 EUR w przypadku DVD+R/RW. Różnica w cenie jest efektem wprowadzenia lepszych zabezpieczeń do standardu DVD+R/RW. Pieniądze w ten sposób zarobione trafią do właścicieli praw autorskich (przynajmniej teoretycznie:). Ciekawe tylko, jak szybko nasz rząd zareaguje na tego typu inicjatywę?

Dori

W USA powołano policję cyberprzestrzenną

11 czerwca 2003

W wydziale Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych utworzono nowy oddział. Będzie on miał za zadanie monitorowanie, zapobieganie, a także, w przypadku niepowodzenia akcji profilaktycznych, ściganie ludzi lub organizacji włamujących się do systemów komputerowych należących do rządu lub obywateli USA.

Dori

FAST TCP - Superszybki Internet

13 czerwca 2003

Naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Technologii stworzyli nową technologię pozwalającą na transmisję danych przez Internet z wielokrotnie większą prędkością niż w tej chwili. Możliwe stanie się oglądanie transmisji telewizyjnych wysokiej jakości w czasie rzeczywistym, a ściąganie nawet dużych plików filmowych ma trwać tylko kilka sekund. Technologia ta nazywa się Fast TCP, a najważniejszą cechą nowej technologii jest to, że może ona korzystać z istniejących sieci, co jest wielkim krokiem do przodu, jako że plany dotyczące szybszego internetu zwykle wymagają inwestycji w budowę nowej sieci. Cały artykuł (w wersji angielskiej) znajdziecie tutaj.

Kynes

Supersilna sieć...

15 czerwca 2003

Co prawda informacja ta ma pare dni, ale niestety dopiero teraz ją odkryłem. Chodzi mianowicie o to, że inżynierowie z Uniwersytetu w Teksasie twierdzą, iż udało im się stworzyć "pajęczą sieć" wytrzymalszą od naturalnej. Ważne jest również to, że jest ona w odpowiedniej skali dla człowieka. Dzięki zastosowaniu mikroskopijnych włókien węglowych, udało im się stworzyć grubą, lekką, a do tego niezwykle wytrzymałą sieć. Dodatkowo nić w ten sposób otrzymana przewodzi ciepło i elektryczność. Czyżby opowieść o Spider-manie nie była do końca bajką. Zainteresowanych odsyłam na stronę informacyjną news24.com.

Kynes

Cyberświat jest w zasięgu ręki...

19 czerwca 2003

World Cyber Games to ogromne międzynarodowe mistrzostwa świata, w których zawodnicy rywalizują ze sobą przed monitorami komputerów. Polska edycja tego turnieju jest organizowana po raz trzeci, przez firmę Samsung Electronics Polska. Właśnie z tej okazji, w dniu 17.06.2003, który był także pierwszym dniem oficjalnych zgłoszeń do turnieju, odbyła się konferencja prasowa poświęcona tegorocznej edycji WCG w Polsce. Więcej...

Kynes

Microsoft versus Spam

20 czerwca 2003

Nasza ulubiona firma - Microsoft - jest pierwszą dużą korporacją z branży elektronicznej, która wkroczyła na drogę sądową przeciwko firmom i osobom, które zajmują się wysyłaniem niechcianych maili reklamowych, tak zwanego spamu. Gigant z Redmond wytoczył 13 spraw cywilnych w USA i dwie w Anglii. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Kynes

Czy to koniec Google?!?

21 czerwca 2003

Jedna z najbardziej popularnych i niezwykle skutecznych wyszukiwarek internetowych może mieć problemy. Program może maksymalnie obsłużyć około 4,3 mld stron. Internet rozwija się jednak tak gwałtownie, że liczba ta zostanie przekroczona jeszcze w tym roku. Jest jednak szansa, że ograniczenie to zostanie zmienione. Mam nadzieje, że się uda, gdyż bardzo lubię tą wyszukiwarkę.

Kynesblog comments powered by Disqus