Marconi, Guglielmo

Autor: Nevor
Ur.: 25 kwietnia 1874 , Bolonia, Włochy
Zm.: 30 czerwca 1937
zdjęcie

Marconi urodził się 1874r. we Włoszech w Bolonii. Wywodził się z dość zamożnej rodziny, wpłynęło to na jego edukację, gdyż nauki pobierał u prywatnych nauczycieli.

Kiedy osiągnął 20 rok życia przeczytał o doświadczeniach jakie przeprowadzał Heinrich Hertz parę lat wcześniej. Wykazały one istnienie fal elektromagnetycznych, rozchodzących się w powietrzu z prędkością światła.

Marconi od razu zapalił się do pomysłu wykorzystania fal elektromagnetycznych do bezprzewodowego przesyłania sygnałów na duże odległości. Jego pomysł miał zapewnić komunikację w tych sytuacjach w których nie było możliwe korzystanie ze zwykłego telegrafu, doskonałym przykładem jest łączność ze statkami na morzu.

Marconiemu zaledwie rok pracy zajęło zbudowanie aparatu służącego to tego celu. Udało mu się to w 1895r. Rok później w Anglii zademonstrował swój aparat i uzyskał patent, wkrótce po tym założył własne przedsiębiorstwo. Już w 1898r wysłane zostały pierwsze „marconigramy”. Niedługo po tym Marconi mógł przekazywać wiadomości drogą bezprzewodową na druga stronę kanału La Manche. Szczęśliwy wynalazca nie spoczął na laurach i stale doskonalił swoje dzieło. W 1901r. udało mu się drogą radiową przesłać wiadomość przez Atlantyk, z Anglii do Nowej Funlandii.

Znaczenie wynalazku Marconiego zostało docenione w 1909r. W wyniku katastrofy morskiej zatonął statek „Republic”, dzięki wiadomościom przekazywanym drogą radiową pomoc dotarła tak szybko jak to było możliwe, uratowano wszystkich z wyjątkiem sześciu osób. W tym samym roku Marconi otrzymał Nagrodę Nobla, zachęcony pracował nad swym wynalazkiem ze zdwojonym wysiłkiem, dzięki temu nawiązał łączność radiową między Irlandią a Argentyną, co dało wynik około 10 000 km.

Trzeba zaznaczyć, że wszystkie wiadomości przekazywane były za pomocą alfabetu Morse’a. Wiedziano, że przez radio możliwe jest przesłanie głosu, lecz nastąpiło to dopiero w 1906r. Kilka lat później zaczęły pojawiać się programy radiowe i szybko zyskały wielką popularność i znaczenie( główny rozkwit komercyjnego radia miał miejsce w początkach lat dwudziestych).

W późniejszych latach badań Marconi skupił się na komunikacji krótko- i mikrofalowej.

Zmarł w Rzymie w 1937 roku.

Źródło: Michael H. Hart „100 postaci, które miały największy wpływ na dzieje ludzkości” wyd. Świat Książki Warszawa 1996
blog comments powered by Disqus