Antoni van Leeuwenhoek – odkrywca bakterii

Autor: Nevor

zdjęcie

Antoni van Leeuwenhoek urodził się w 1632r. w miejscowości Delft (Holandia). Źródłem utrzymania dla Leeuwenhoeka był sklep z tekstyliami. Jakiś czas później zatrudniony został w urzędzie miejskim. Pochodzenie z klasy średniej i zaangażowanie w pracę sprawiły, że doszedł w końcu do stanowiska naczelnego miejskiego inspektora miar i wag.. Nie posiadał wyższego wykształcenia, uczył się jedynie w szkole elementarnej.

Odkrycie bakterii było wynikiem wielkiej pasji Leeuwenhoeka - uwielbiał mikroskopy i sam je budował. Co prawda nie był szlifierzem, lecz samodzielnie osiągnął poziom znacznie przewyższający umiejętności profesjonalnych szlifierzy. Mikroskop wynaleziono pokolenie wcześniej, ale odkrywca nie stosował się ściśle do zasad obowiązujących przy jego budowie. Używał małych soczewek o bardzo krótkiej ogniskowej, które wcześniej starannie i dokładnie przygotowywał. Jedna z jego soczewek, która zachowała się do dnia dzisiejszego, daje powiększenie około 270-krotne. Przypuszcza się, że udało mu się wykonać soczewki o jeszcze większej mocy.

Za pomocą swoich mikroskopów badał rozmaite materiały, od ludzkiego włosa do małych owadów. Wszystkie poczynione obserwacje sumiennie notował, często wykonywał szczegółowe rysunki. Dzięki swemu zaangażowaniu dokonał wielu zdumiewających odkryć. Jako pierwszy człowiek, w roku 1677, opisał plemniki. Był także jednym z pierwszych ludzi, którzy opisali czerwone ciałka krwi.

Jednego z największych odkryć w historii ludzkości Leeuwenhoek dokonał w roku 1674 - zobaczył mikroby. Okazało się, że w małej kropli wody znajduje się żywy świat. Świat którego istnienia nikt nie podejrzewał. Leeuwenhoek co prawda nie wiedział, jak bardzo ważne jest jego odkrycie, jak bardzo jest ważny ten mikroświat. Nie wiedział, że często te „bardzo małe żyjątka” rządzą życiem i śmiercią. Prowadząc dalsze badania, wykrył mikroby w różnych miejscach codziennego użytku, w studniach, stawach, w ciele człowieka (szczególnie w jamie ustnej i jelitach). Leeuwenhoek opisał przeróżne rodzaje pierwotniaków i bakterii, określił tez ich wielkość.

Jego odkrycie i praca zostały wykorzystane dopiero w czasach Pasteura dwa wieki później. Śmierć zabrała Antoniego van Leeuwenhoeka w 1723 r. Zmarł w wieku 90 lat w Delft.

Źródło: Michael H. Hart „100 postaci, które miały największy wpływ na dzieje ludzkości” wyd. Świat Książki Warszawa 1996
blog comments powered by Disqus